Niedziele wolne od handlu?

29 maja 2013

"Zostaniemy przy kompromisie, który nikomu nie będzie się podobać"

- To głęboka rysa na współpracy Solidarności z Prawem i Sprawiedliwością - mówił szef związku zawodowego Piotr Duda, komentując obecny kształt projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Sejmowa komisja przyjęła projekt, który zakłada, że handel będzie dozwolony w co drugą niedzielę miesiąca. Ten kompromis komentowały rozmówczynie Piotra Marciniaka w programie "Babilon" TVN24 BiS.

"Nasza wolność nie służy tylko temu, żebyśmy kręcili się po centrach handlowych"

Uważam, że niekoniecznie trzeba robić zakupy w niedzielę. Jeśli miałoby to poprawić sytuację kobiet, w ogóle pracowników, i pozwolić im spędzać ten czas z rodziną, to byłabym za - komentowała w programie "Babilon" TVN24 BiS propozycję ograniczenia handlu w niedziele Krystyna Kofta. - Na pewno każdemu potrzebny jest dzień wytchnienia i to trzeba szanować, czy ktoś wierzy czy nie - mówiła Halina Radacz.

Stacje benzynowe jak małe supermarkety. Też będą zamknięte w niedzielę?

Do tej pory stacje benzynowe mogły zacierać ręce, że na zakazie handlu w niedzielę zarobią więcej, teraz padł na nie blady strach. Obywatelski projekt NSZZ "Solidarność", który już trafił do Sejmu mówi wprost: zakaz handlu w niedzielę dla sklepów powyżej 80 metrów kwadratowych. Kto i ile może na tym stracić? Materiał magazynu "Polski i świat".

"Posłowie popełnili jawny plagiat". Kto właściwie jest autorem projektu ws. wolnych niedziel

Czy posłowie skopiowali tekst uzasadnienia projektu ustawy dotyczącego zakazu handlu w niedzielę? Plagiat zarzuca parlamentarzystom komitet "Wolna Niedziela". - To mój autorski tekst - przekonuje pełnomocnik komitetu Krzysztof Steckiewicz i zapowiada skargę do Komisji Etyki Poselskiej. Andrzej Jaworski z PiS, jeden z sygnatariuszy ustawy, odbija piłeczkę mówiąc, że tekst powstał wiele miesięcy temu i napisali go posłowie.

Zakaz handlu w niedziele głównie z inicjatywy PiS. Zobacz listę

Projekt zmian w Kodeksie pracy przewidujący zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele to w przeważającej mierze inicjatywa posłów PiS. Aż 65 spośród 86 podpisów należy do posłów tej partii. Projekt poparło również kilkoro posłów PO i pojedyncze osoby z SP i PSL. "Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym" - argumentują w uzasadnieniu projektu posłowie.