Kaddafi nie żyje

Aktualizacja:
Kaddafi nie żyje
Kaddafi nie żyje
Fakty TVN, EPA
Kaddafi nie żyjeFakty TVN, EPA

Rządził Libią przez 42 lata. Obaliła go fala arabskiej rewolucji. Muammar Kaddafi zginął od kul swoich przeciwników 20 października koło Syrty. O jego śmierci poinformowała Narodowa rada Libijska. Nowe władze ogłosiły, że śmierć dyktatora to koniec wojny w Libii. Wojny, która wybuchła w lutym, a w marcu faktycznie włączyła się w nią międzynarodowa koalicja z NATO na czele.

Obalony dyktator Libii Muammar Kaddafi został zabity 20 października w regionie Syrty na północy kraju. - Ogłaszamy światu, że Kaddafi zginął z rąk rewolucjonistów - powiedział dziennikarzom rzecznik Narodowej Rady Libijskiej (NRL) w Bengazi, Hafiz Ghoga.

KADDAFI NIE ŻYJE - RELACJA MINUTA PO MINUCIE

Zmarł od odniesionych ran

Przedstawiciele nowych władz libijskich mówią, że Kaddafi zmarł w wyniku ran, odniesionych, gdy schwytano go w czwartek o świcie koło Syrty.

KALENDARIUM REWOLUCJI LIBIJSKIEJ

Wcześniej przedstawiciel NRL Abdel Madżid informował, że były dyktator został ranny w nogi i w głowę, gdy próbował uciekać w konwoju, zaatakowanym przez lotnictwo NATO, i zmarł. - Oddano mnóstwo strzałów do jego grupy, Kaddafi zmarł - powiedział Madżid.

Mimo tych deklaracji okoliczności śmierci dyktatora pozostają jednak niejasne. Wykonane przez powstańców nagrania z miejsca pochwycenia Kaddafiego nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy i jak zginął obalony przywódca Libii. Sprawa jest tak zagmatwana, że dochodzenia domaga się ONZ.

Narodowa Rada Libijska zapowiedziała, że zabójcy Muammara Kaddafiego staną przed sądem.

Radość w Trypolisie po śmierci Kaddafiego
Radość w Trypolisie po śmierci KaddafiegoNATO TV

"Przestroga dla innych"

"Sic transit gloria mundi" ("tak przemija chwała świata)" - w ten sposób premier Włoch Silvio Berlusconi skomentował schwytanie i śmierć byłego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego.

Szef PE Jerzy Buzek oświadczył, że to "długo oczekiwany dzień dla Libii", a polskie MSZ, że los Kaddafiego "powinien być przestrogą dla innych dyktatorów w regionie i w świecie".

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział zaś, że "Libijczycy mogą liczyć na Amerykę". - Pomożemy temu krajowi pójść naprzód - powiedział Obama w specjalnym oświadczeniu wydanym po śmierci Kaddafiego.

REAKCJE ŚWIATA - CZYTAJ WIĘCEJ

"Jego śmierć rozwiązuje szereg problemów"

Śmierć Kaddafiego rozwiązuje cały szereg problemów, z którymi teraz trzeba by było się zmierzyć: proces, oskarżenie, wykonanie wyroku. Jeżeli więzienie to gdzie, jeżeli kara śmierci to jak? - mówił były ambasador Ryszard Żółtaniecki.

Arabista Bogusław Zagórski zwrócił z kolei uwagę na to, że mimo krzywd, jakie swojemu narodowi wyrządził przywódca Libii, "będzie wciąż postrzegany jako symbol wielkiego ducha libijskiego".

EKSPERCI O KONSEKWENCJACH ŚMIERCI KADDAFIEGO

Ekscentryczny dyktator

Poszukiwany Muammar Kaddafi, o którego zabiciu poinformowały w czwartek źródła we władzach Libii, był najdłużej rządzącym przywódcą arabskim, stojąc na czele państwa 42 lata. Nazywany był i wizjonerem, i dyktatorem, a jego dziwactwa stały się słynne na całym świecie.

W styczniu br. Kaddafi przyznał, że obawia się zmiany władzy w Tunezji, ponieważ - jego zdaniem - do tamtejszej rewolucji doszło na skutek obcej interwencji. Ostatecznie w sierpniu Kaddafi został obalony podobnie jak przywódcy sąsiedniej Tunezji i Egiptu, w wyniku protestów, które wybuchły w lutym i przerodziły się w antyreżimowe powstanie, wsparte potem przez zachodnie kraje w operacji pod dowództwem NATO. Władzę przejęła uznana przez wspólnotę międzynarodową Narodowa Rada Libijska.

CZYTAJ WIĘCEJ O INTERWENCJI W LIBII

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN, EPA

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl