Boeing 777 zestrzelony na Ukrainie

Aktualizacja:
Kokpit leży kilka kilometrów dalejWojciech Bojanowski

W katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych na wschodzie Ukrainy zginęło 298 pasażerów. Maszyna rozbiła się na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Wiele wskazuje na to, że boeing został zestrzelony.

Boeing linii lotniczych Malaysia Airlines wyleciał w czwartek z Amsterdamu kilkanaście minut po godzinie 12. Zmierzał do Kuala Lumpur. Na pokładzie było 298 osób - 283 pasażerów i 15 członków załogi. Około godziny 16 samolot zniknął z radarów. Samolot znajdował się wtedy na wysokości 10 km. 50 km przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się gwałtownie zniżać. Rozbił się na wschodzie Ukrainy, w okolicach miast Szachtarsk i Torez. Nikt nie przeżył katastrofy. Maszyna rozbiła się na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Co się stało z samolotem?

Szybko pojawiły się podejrzenia, że samolot został zestrzelony. Na taką możliwość wskazała - powołując się na swoje źródła - "Ukrainska Prawda". Nieco więcej informacji podał chwilę później na jednym z portali społecznościowych doradca szefa ukraińskiego MSW, Anton Heraszczenko.Wyjaśnił, że według dostępnych mu informacji maszyna została zestrzelona z zestawu rakietowego Buk.

Separatyści mieli wejść w posiadanie systemu po ataku ukraińskiej jednostki wojskowej. Zdobyczą chwalili się w internecie. Dmytro Tymczuk z ukraińskiego Informacyjnego Oporu donosił, że separatyści kilka godzin przed katastrofą przemieszczali m.in. "samochód z lawetą, a na której przewożony był system Buk".

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko także nie wykluczył, że samolot został zestrzelony. Podkreślił, że katastrofa była wynikiem aktu terrorystycznego.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie, na których osoby podpisane jako prorosyjscy separatyści przyznają, że to oni zestrzelili samolot.

Rozmowa separatystów tuż po katastrofie samolotu
Rozmowa separatystów tuż po katastrofie samolotu tvn24

Niemal 300 ofiar

Wśród ofiar katastrofy najwięcej było Holendrów. Oprócz nich na pokładzie znajdowali się obywatele m.in. Wielkiej Brytanii, Belgii, Australii, Malezji.

Jak poinformowały australijskie media, znaczną część pasażerów stanowili badacze, pracownicy służby zdrowia i działacze, którzy lecieli na międzynarodową konferencję na temat HIV/AIDS.

Katastrofa malezyjskiego samolotu na okładkach piątkowych wydań gazet
Katastrofa malezyjskiego samolotu na okładkach piątkowych wydań gazettvn24

Putin obwinia Ukrainę

Prezydent Rosji Władimir Putin, oskarżany o wspomaganie prorosyjskich separatystów, obciążył winą stronę ukraińską. Podkreślił, że do katastrofy doszło na terytorium Ukrainy, a gdyby Kijów nie zdecydował się na wznowienie operacji antyterrorystycznej, tragedia by się wydarzyła.

[object Object]
"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Bojanowski

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl