60 lat panowania królowej Elżbiety II

28 maja 2012
Jak będą świętować
Jak będą świętować
tvn24
Królowa do raportutvn24

Zasiadła na tronie Wielkiej Brytanii w wieku zaledwie 26 lat. W tym roku Brytyjczycy świętują 60-lecie panowania Elżbiety II. Uroczystości na Wyspach odbywają się już od kilku miesięcy, ale kulminacja nastąpiła na początku czerwca.

Elżbieta II z dynastii Windsor urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. Jej ojcem był król Jerzy VI, a matką Elżbieta Bowes-Lyon, zwana dziś Królową-Matką. Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II jest również głową 15 innych państw, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm, a także najwyższym zwirzchnikiem kościoła anglikańskiego.

60 lat rządów królowej
60 lat rządów królowejFakty TVN

Konstytucyjnie, królowa jest ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy, ale jej rola jest de facto symboliczna. Królowa ma jedynie prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania. Teoretycznie jest też najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych i ma prawo decydować o wojnie i pokoju. Mianuje również premiera, ale jest to czynność symboliczna, gdyż premierem zawsze zostaje lider zwycięskiej partii. Mówi się, że królowa panuje, ale nie rządzi. Godna następczyni Elżbieta II tron odziedziczyła po swoim ojcu, który zmarł na raka gardła 6 lutego 1952 roku. W dniu jego śmierci przebywała w hotelu Treetops w kenisjkim Thice, była więc pierwszym od czasów Jerzego I brytyjskim monarchą, który w momencie wstąpienia na tron przebywał za granicą.

Mąż królowej będzie miał mniej roboty

Brytyjscy książęta Karol, Andrzej i Edward w większym zakresie przejmą obowiązki ojca, 91-letniego księcia Edynburga Filipa. Książę Karol za kulisami tronu będzie kimś w rodzaju nieoficjalnego monarchy - donosi "Evening Standard".

Książę wyszedł ze szpitala

Mąż królowej Elżbiety II wyszedł ze szpitala. Książę Filip przebywał w londyńskiej klinice z powodu zapalenia pęcherza.

Big Ben imienia królowej Elżbiety II?

Sławny Big Ben zostanie przemianowany na Elisabeth Tower. Ponad połowa członków Izby Gmin, w tym przywódcy trzech największych, podpisali się pod wnioskiem o nadanie słynnej wieży zegarowej imienia królowej Elżbiety II, obchodzącej 60-lecie swego panowania. W sobotę rozpoczęły się oficjalne uroczystości, związane z jej diamentowym jubileuszem.