Premium

Wygrali w sądzie z rządowym instytutem. To precedens

Zdjęcie: Piotr Nowak / PAP

Narodowy Instytut Wolności utrzymywał, że jego decyzji nie można zaskarżyć. Lubelska Fundacja Wolności nie posłuchała i złożyła sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. A sąd uznał, że miała rację. To pierwsza taka sprawa przeciwko NIW, który co roku rozdziela dziesiątki milionów złotych z publicznych pieniędzy.

Lubelska Fundacja Wolności działa od dwunastu lat. Na swojej stronie internetowej informuje, że jej misja to "popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny".

Organizacja w 2023 roku złożyła do Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wnioski o dofinansowanie dwóch projektów w ramach: Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO), Priorytet 3 i Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (NOWEFIO), także Priorytet 3.

Jednak w obu przypadkach organizacja dostała za mało punktów i nie dostała dotacji. W PROO pierwotna pozytywna ocena ekspertów została zmieniona. W NOWEFIO zaś - zdaniem organizacji - odmowa dofinansowania nie została w żaden sposób uzasadniona. Fundacja złożyła więc dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, argumentując, że jej wnioski nie zostały właściwie ocenione. Obie sprawy z NIW wygrała w lutym 2024 roku. Portal tvn24.pl dotarł do uzasadnień obu wyroków sądowych.

Jak ustaliliśmy, to pierwszy raz, gdy sąd merytorycznie oceniał wyniki konkursów przeprowadzonych przez NIW. Do tej pory instytut utrzymywał, że prawo nie przewiduje możliwości odwołania do sądu, zatem nawet nie informował o tym organizacji pozarządowych.

Po zmianie rządu w Polsce i po kontroli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która wykryła w NIW ponad 20 nieprawidłowości i uchybień, stanowisko stracił pierwszy, powołany jeszcze przez ministra kultury Piotra Glińskiego prezes Wojciech Kaczmarczyk. W oczekiwaniu na konkurs na nowego szefa rządowym instytutem kieruje Michał Braun, kielecki radny Koalicji Obywatelskiej, z trzecim sektorem związany od kilkudziesięciu lat, od lutego 2024 roku przewodniczący rady NIW.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam