Poznań

Poznań

Prezydent Bronisław Komorowski oficjalnie otworzył we wtorek nowy dworzec Poznań Główny. Mimo, że na zamkniętej uroczystości miało nie być pasażerów, nie obyło się bez incydentu.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty na poznańskim Stadionie Miejskim oświadczył, że jest pod wrażeniem przygotowań do Euro 2012. Ocenił, że mamy prawo być dumni, a jeśli do tego dojdzie sukces sportowy, to będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy szczęściarzami.

Specjalne darmowe autobusy dla kibiców uruchomi Continental. W dni meczowe będą jeździć między strefą kibica ze stadionem.

Dzień po zakończeniu sezonu I ligi, ruszyły prace na stadionie Warty Poznań. Obiekt dostosowany będzie do wymogów licencyjnych.

Ulice Roosevelta i Grunwaldzka oraz trasa tramwajowa na Franowo – na 10 dni przed Euro nadal nie znamy dokładnego terminu oddania tych inwestycji. Miasto jednak zapewnia, że zdąży na czas, podobnie jak w przypadku nowego terminalu Portu Lotniczego Ławica i Dworca Głównego.

10 tysięcy kubików betonu, 750 ton stali konstrukcyjnej i tyle samo zbrojenia – tyle materiałów zużyto na budowę nowego terminala portu lotniczego Ławica. W poniedziałek wieczorem uroczysto otwarto nowy obiekt. Pierwsi pasażerowie mogą już z niego korzystać.

Pytania ze znajomości przepisów ruchu drogowego, wiedzy o firmie, uwagi pasażerów, egzamin w WORD i wymagający precyzji test praktyczny na torze Poznań. Tym wszystkim zadaniom poddani byli finaliści konkursu na Najlepszego Kierowcę. Wszystkie konkurencje najsprawniej pokonał Paweł Sztukiewicz.

We wtorek po 9 miesiącach budowy otwarto dworzec Poznań Główny. Jak powstawał dworzec można zobaczyć w 4-minutowym filmie, który udostępniła firma TriGranit, główny wykonawca.

Po Gdańsku, także w Poznaniu w strefie kibica będzie można płacić tylko za pomocą kart zbliżeniowych. Ci, którzy takiej nie posiadają, będą mogli na miejscu wyrobić sobie specjalną, pamiątkową kartę.

Ostatni z 45 nowych tramwajów, zamówionych w 2010 roku przez Poznań, jest już w mieście. MPK finalizuje zakupy za blisko 400 milionów złotych.

Solaris Urbino Electric, pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym, będzie testowany w Poznaniu. Od 2 czerwca przez miesiąc wozić będzie kibiców z lotniska na Ławicy do Novotelu koło budynków Andersii.

Od poniedziałku strażnicy miejscy wspólnie z funkcjonariuszami drogówki będą mierzyć prędkość, z jaką poznańscy kierowcy poruszają się po ulicach miasta.

Kolejarze ustalają przyczyny porannego wypadku na stacji kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim. Na jednym z peronów zderzyły się dwa pociągi - towarowy i osobowy. Cztery osoby zostały poszkodowane. Ruch odbywa się bez przeszkód.

W poniedziałkowy poranek, 28 maja, czterech uczestników Poznań Traffic Race II sprawdzi, jak najszybciej poruszać się po mieście. Wszyscy pokonają trasę o długości około 12 km, przemieszczając się różnymi środkami transportu ze wschodniej części Poznania na Stadion Miejski.

Wieczór kościołów to okazja do tego, by odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne i poznać historię obiektów sakralnych. W tym roku do zwiedzania kościelnych zakamarków, a także na chwilę zadumy i modlitwy, zapraszają proboszczowie parafii gotyckich.

Najlepszym polskim klubem piłkarskim jest Lech Poznań. Tak wynika z najnowszego rankingu klubów europejskich ogłoszonego przez UEFA. Poznaniacy zajmują w nim 89. miejsce - najwyższe spośród polskich drużyn. Oprócz "Kolejorza" w rankingu sklasyfikowanych jest pięć ekip z naszego kraju.