Poznań

Poznań

"Gram fair, używam prezerwatyw" oraz "Świętuj bezpiecznie, świętuj odpowiedzialnie" - pod takimi hasłami ruszyły właśnie kampanie skierowane do kibiców przyjeżdżających na Euro 2012.

Odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, ograniczony dostęp światła, monitoring i czujniki - wszystko to dla włoskich obrazów. Najbardziej strzeżona wystawa w kraju, otwarta dla zwiedzających. Poznaniacy tłumnie przywitali kolekcję "Tycjan- Veronese- Tiepolo."

Do imprezy coraz bliżej i widać to na każdym kroku. Banery, plakaty, billboardy, flagi i naklejki z logo UEFA EURO 2012 widać w każdym zakątku Poznania.

Nie dymi, jest cichy i rozpędza się do 50 km/h. Przygotowany specjalnie dla kibiców pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym wyjechał na ulice Poznaia. Będzie kursował pomiędzy lotniskiem Ławica a hotelem Novotel na pl. Andersa.

Tydzień przed rozpoczęciem turnieju poznaliśmy ostatnich ambasadorów Euro2012. Nominacje dla Wojciecha Fibaka i symboliczny tytuł dla wszystkich mieszkańców miasta, ogłosił w piątek prezydent Ryszard Grobelny.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu atmosfera Euro 2012 udzieliła się nie tylko studentom. Jej sile uległ również profesor. A wszystko to w dzień ostatniego egzaminu.

Gdy przygotowania do Euro 2012 się zaczynały, nic nie wydawało się pewnie, a już najmniej - zmiany zapowiadane przez kolejarzy. Czyste dworce - to nie mieściło się w głowie. A tymczasem...

- Z Poznania do Wrocławia bez utrudnień. Z Gdańska w stronę Warszawy można jechać A1, ale uwaga! Trasa jest płatna - informują pracownicy infolinii, którą w piątek, w związku z Euro 2012, uruchomiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Każdy kto jest w trasie, a obawia się korków czy remontów, może zadzwonić pod 19111 i poprosić o informacje drogowe. Nie tylko po polsku.

Fontanna na placu Wolności już działa. Strumień wody uruchomił w piątek po południu, za pomocą tabletu, prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Poznańscy policjanci odzyskali 102 seaty skradzione przez ostatnie kilka lat w Hiszpanii, Polsce i Niemczech. Rozbito szajkę, która zajmowała się kradzieżą i legalizacją samochodów.

Poznańska policja zatrzymała ściganego listem gończym 35-letniego Sebastiana R. Mężczyzna, używający pseudonimu Uśmiech, był według nich zamieszany m.in. w zorganizowanie dwóch podziemnych plantacji marihuany.

Korzystanie ze strefy kibica miało być całkowicie bezpłatne. Tuż przed mistrzostwami plany zostały jednak skorygowane i w strefie wydzielono płatną trybunę dla tych, którzy będą chcieli usiąść.

Wzywać policję, spisać oświadczenie czy dzwonić do ubezpieczyciela? Jeśli masz wątpliwości, co zrobić po drogowej kolizji pomoże ci emerytowany policjant.

Na jednej ze stacji benzynowych poznańscy policjanci z Centralnego Biura ŒŚledczego zatrzymali dwóch gangsterów kierujących grupą zajmującą się przejmowaniem ładunków stali. Łącznie w rękach CBŚ znalazło się w czwartek jedenastu podejrzanych o udział w procederze. Straty oszukanych firm szacowane są na kilkanaśœcie milionów złotych.

244 tys. informatorów o Euro 2012 w Poznaniu trafi do domów mieszkańców stolicy Wielkopolski. Władze miasta chcą, by wszyscy byli dobrze poinformowani o zmianach, jakie zajdą w mieście z powodu organizacji mistrzostw w piłce nożnej.

W weekend spore utrudnienia czekają nas na ul. Dąbrowskiego. Tramwajem nie dojedziemy na pętlę na Ogrodach, a część ulicy będzie jednokierunkowa. Autobusy wrócą natomiast od piątku na ul. Zawady.