Poznań

Poznań

Po angielsku, niemiecku i włosku będą mogli rozmawiać z pracownikami alarmowego numeru 112 w Poznaniu kibice podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej - poinformował we wtorek Tomasz Stube, rzecznik Miejsko - Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego Euro 2012.

Pewien Portugalczyk na rowerze postanowił przebyć drogę z domu do Polski, a dokładnie do Opalenicy. Tam bowiem śpią i trenują reprezentanci jego kraju. Mężczyzna przebył co najmniej 3600 kilometrów. - Chcę zobaczyć trening, a potem jadę dalej. Na Ukrainę - zdradził.

Poznańskie Franowo: tu przed Euro miał powstać wygodny węzeł przesiadkowy dla kibiców. Wykonawcy walczą z czasem, ale już wiadomo, że trasa tramwajowa nie zostanie oddana przed inauguracją Euro. Ma być dzień później, ale zapewni komunikację w okrojonej wersji.

Odsypiają podróż? A może nie wychodzą, bo boją się szoku termicznego? Opalenica z niecierpliwością wygląda piłkarzy z Portugalii. Przylecieli późnym wieczorem, przemknęli z samolotu do autokaru i i zaszyli się w hotelu. W nocy piłkarze odwiedzili spa.

Obok wszędobylskich plakatów UEFA EURO 2012, pojawiają się też billboardy przygotowane przez miasto specjalnie dla kibiców Irlandii, Włoch i Chorwacji. Plakat zaprojektowała studentka z UEP.

Od 5 czerwca do 2 lipca miasto uruchamia dodatkowy, bezpłatny parking przy ul. Puławskiego. Miejsca parkingowe są przeznaczone dla mieszkańców centrum przy ulicach wyłączonych z ruchu samochodowego ze względu na UEFA EURO 2012.

Po pięciu Włochów, Irlandczyków, Niemców i Chorwatów szykuje się do wizyty w Poznaniu. Wejdą do strefy VIP i na mecze swoich drużyn. Wystarczyło, że kopnęli piłkę i zarejestrowali to kamerą.

Strefa Kibica na placu Wolności rośnie w oczach. Ekran zamontowany, scena gotowa, trwają prace wykończeniowe. W czwartek próba generalna, a od piątku funzone będzie otwarty dla kibiców.

Maciej Mysiak, Łukasz Grzeszczyk i Grzegorz Bartczak -trójkę piłkarzy na pewno zobaczymy w przyszłym sezonie przy Drodze Dębińskiej. Warta Poznań poinformowała o przedłużeniu ich kontraktów.

Plakat z hasłem "Koko Koko Euro Spoko", a na nim kurczaki z... obciętymi głowami - taki właśnie wisi w centrum miasta. Jutro będzie można z kolei "strzelić karnego" prezydentowi Grobelnemu. Ci, którym nie podoba się Euro, wyjdą na ulice 10 czerwca z hasłem "Chleba zamiast Igrzysk".

4,5 mln zł zapłaci Poznań archidiecezji za bezumowne korzystanie z budynku przy ul. Głogowskiej, zajmowanego przez liceum. Miasto porozumiało się z kościołem w sprawie spornego budynku.

Tramwaje za 33 mln euro z podpoznańskiej fabryki trafią do Niemiec. Producent z Bolechowa dostarczy 15 niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino miejskiemu przewoźnikowi z Brunszwiku. Podobne już jeżdżą po Poznaniu.

Solaris Urbino electric, którego od soboty możemy oglądać na ulicach Poznania, został uznany za "Innowację roku 2012" przez czytelników niemieckiego magazynu branżowego "Busplaner".

Czerwone – stój, zielone – jedź. Sygnalizacja zachęca do wjazdu na wyremontowaną właśnie Bułgarską. Problem w tym, że wjechać nie ma jak. Bo droga, którą sygnalizacja ma obsługiwać, jeszcze nie powstała. Osiedle, do którego ma prowadzić, jest dopiero projektowane.