Poznań

Poznań

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Włoch Cesare Prandelli na kilkanaście godzin przed ostatnimi meczami w grupie C turnieju Euro przyznał, że skupia się wyłącznie na meczu z Irlandczykami i nie interesują go teorie spiskowe mówiące o tym, że Hiszpanie i Chorwaci wysoko zremisują, wyrzucając tym samym jego ekipę z turnieju.

Irlandczycy zaskarbili sobie sympatię wszystkich poznaniaków. Barwnie poubierani i radośni kibice bawią się w stolicy Wielkopolski, choć ich drużyna nie ma już szans na wyjście z grupy. Część z nich rozegrała w sobotę przed południem nietypowe spotkanie. Na boisku do siatkówki plażowej zmierzyli się z drużyną prezydenta Ryszarda Grobelnego

Kilkadziesiąt tysięcy fanów piłki obejrzało mecz Polska-Czechy (0:1) w Strefie Kibica, na Starym Rynku, nad Jeziorem Maltańskim, oraz na Fan Campie obok hali Arena. Po meczu był smutek, niedowierzanie, a nawet łzy. Policja nie zanotowała większych incydentów.

W Nieszawie wichura zerwała linie wysokie napięcia i we wsi zabrakło prądu. Na szczęście udało się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu wszyscy chętni obejrzeli transmisję spotkania Polska-Czechy. – W remizie strażackiej podłączyliśmy agregat i telewizor, cała wieś razem oglądała mecz – wyjaśnia Tadeusz Stencel, inspektor ds. bezpieczeństwa w gminie Murowana Goślina.

O godz. 13 na torze regatowym Malta rozpoczną się Mistrzostwa Smoczych Łodzi dla kibiców. W zawodach weźmie udział maksymalnie 20 osad.

Nad Wielkopolską przeszła popołudniu gwałtowna nawałnica. Już ponad 100 razy strażacy wyjeżdżali na interwencje w całym województwie. W kilku powiatach nie ma prądu. W Poznaniu zmokły m.in. osoby, które już czekają na mecz w strefie kibica.

Nie ma już utrudnień na linii kolejowej prowadzącej z Poznania do Gniezna, gdzie w miejscowoœci Falkowo (Wielkopolskie) w sobotę popołudniu samochód osobowy wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeŸdzie. Trzy osoby, które jechały samochodem, zginęły.

- Zaśpiewajmy przed meczem z Czechami Mazurka Dąbrowskiego albo inną pieśń, choćby Pieśń o Małym Rycerzu, by w niebie profesor Stefan Stuligrosz, który wczoraj zmarł, po prostu się uśmiechnął i był dumny z nas, że potrafimy śpiewać, tak jak Irlandczycy – zaapelował dziś w TVN 24 Tomasz Zimoch. Pogrzeb dyrygenta odbędzie się za tydzień.

Poznański dworzec w ostatnich dniach był na przemian to zielony, to czerwono-biały. Kibice z Irlandii i Chorwacji wybierali kolej jako środek transportu w czasie Euro 2012. Włosi wybrali podróż samolotami.

Sao Paulo jest drugim po Paranie regionem Brazylii, z którym Wielkopolska podejmuje współpracę. Umowa została podpisana przez oba samorządy w piątek w Poznaniu.

Chorwaccy kibice w Poznaniu czują się doskonale. Przed meczem z Włochami w tramwaju odśpiewali nauczonej wcześniej zwrotki popularnej polskiej piosenki "Szła dzieweczka".

Organizacja turnieju, transport miejski, wolontariusze - w tych kategoriach, zdaniem kibiców, Poznań okazał się najlepszy wśród miast gospodarzy Euro. W piątek prezydent miasta przedstawił raport z oceną satysfakcji kibiców w czasie turnieju.

Nie było przebranych koziołków ani atrakcji na boisku. Skromnie świętowano setną rocznicę założenia Warty Poznań. Największą atrakcją dla kibiców - także tych zagranicznych - stała się pani prezes.

Po krótkiej wizycie w Gdańsku, Irlandczycy wracają do stolicy wielkopolski, gdzie w poniedziałek ich drużyna rozegra pożegnalny mecz UEFA EURO 2012. W piątek poznańska strefa kibica zorganizowała Dzień Irlandzki na cześć swoich ulubionych kibiców.

UEFA bierze pod lupę incydent z bananem. Owoc wylądował na murawie przy okazji czwartkowego meczu Włochów z Chorwatami w Poznaniu. Federacja podejrzewa, że kibice z Bałkanów chcieli w ten sposób sprowokować czarnoskórego piłkarza Italii Mario Balotellego.

- Wszystkie miasta przygotowują się do tego, że w sobotę padnie rekord frekwencji w strefach kibica - zapowiedział w piątek Marcin Herra, prezes spółki PL.2012. Wolny dzień, ładna pogoda i transmisje meczu Polska-Czechy mogą wpłynąć na statystyki tych, i tak popularnych, miejsc.