Pomorze

Pomorze

Na gdańskim stadionie kibice, którzy przyjdą zobaczyć mecz Hiszpania–Irlandia będą mieli możliwość obejrzenia transmisji spotkania swoich rywali z grupy C – meczu Chorwacja–Włochy.

Przyjechali nie tylko dopingować swoich piłkarzy i dobrze się bawić. Kibice z Irlandii przy okazji Euro 2012 szukają także... miłości. "Szukasz męża? Pogadaj z nami". Flagę z takim napisem wywiesili w jednym z pubów.

Gdańsk to się potrafi bawić - można uznać oglądając filmy, które umieścił na YouTube jeden z fanów. Wieczorem pewnie będzie podobnie, bo w Trójmieście spotykają się dwie najbardziej rozrywkowe ekipy.

Nawet 30 tys. kibiców ma dziś przyjechać do Gdańska. Takiego najazdu fanów futbolu jeszcze nie było. Większość z nich stanowią Irlandczycy, nieco mniej jest Hiszpanów. Kibice dotrą do Gdańska pociągami i samolotami.

Dziś o godz. 20.45 w Gdańsku kolejny mecz Euro 2012. Tym razem Hiszpania zmierzy się z Irlandią. Miejski Sztab Operacyjny apeluje o korzystanie z komunikacji publicznej i zapewnia, że ruch autobusów i tramwajów w centrum miasta będzie usprawniony.

Zielone koszulki, zielone włosy, zielone koce i zielone kapelusze - tłum zapełniający centrum Sopotu nabrał w środę jednostajnych barw. Obecność zakwaterowanych w tym mieście piłkarzy Irlandii przyciągnęła tłumy ich fanów oczekujących na czwartkowy mecz.

Policjanci, strażacy, oficerowie sił zbrojnych, ABW i służby medyczne. W sumie ponad 7 tys osób czuwa nad bezpieczeństwem kibiców i turystów na Pomorzu. Centrum Operacyjnym służb w Gdańsku odwiedził Daniel Stenzel, reporter TVN 24.

Ze względów bezpieczeństwa fontanna Neptuna przy Długim Targu w Gdańsku będzie dodatkowo chroniona. - Nie chodzi o odnowioną figurę, ale o bezpieczeństwo osób, które próbują wspiąć się na pomnik króla mórz - tłumaczą przedstawiciele miasta.

10 tysięcy Irlandczyków i ponad 6 tys. Hiszpanów posiada bilety na czwartkowy mecz Hiszpania-Irlandia, który zostanie rozegrany na stadionie w Gdańsku. Miasto spodziewa się, że w tym dniu odwiedzi je w sumie ok. 25 tys. obywateli obu tych krajów.

Hiszpanie dostali zastrzyk witamin i minerałów przed kolejnym meczem w grupie C. Z Murcji wprost do ich bazy w Gniewinie trafiło 500 świeżych melonów. Tymczasem na ich kibiców czekają polskie owoce – w czwartek w Gdańsku rozdawane będą kaszubskie truskawki.

Nawet 200 zł kosztuje miejsce w dwuosobowym namiocie na jednym z pól namiotowych w Gdańsku. Większość stoi pusta. Organizatorzy tych miejsc noclegowych są rozczarowani.

W lakierni firmy produkującej luksusowe jachty na terenie Stoczni Gdańsk wybuchł pożar. Jedna osoba podtruła się dymem, na miejsce przyjechało 8 zastępów Straży Pożarnej.

Przed otwartym treningiem reprezentacji Hiszpanii doszło do przepychanek z udziałem kibiców. Fani, którzy nie mieli wejściówek, a chcieli wejść na stadion, sforsowali bramkę. - Szybko uspokoiliśmy sytuację. Trening odbył się bez zakłóceń - zapewnia policja.

Koncerty, przedstawienia teatralne, kino na wolnym powietrzu – wszystko to znajduje się w Strefie Kultury Miejskiej, która ma być alternatywą dla wszechobecnego w mieście futbolu. Strefa działać będzie do 1 lipca.

W gdańskiej strefie kibica ustawiono dodatkowy telebim. Czujemy, że dziś padnie rekord liczy kibiców, to dla nich takie udogodnienie – wyjaśnia Zbigniew Weinar, szef Biura ds. Euro 2012.