Pomorze

Pomorze

- Z Poznania do Wrocławia bez utrudnień. Z Gdańska w stronę Warszawy można jechać A1, ale uwaga! Trasa jest płatna - informują pracownicy infolinii, którą w piątek, w związku z Euro 2012, uruchomiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Każdy kto jest w trasie, a obawia się korków czy remontów, może zadzwonić pod 19111 i poprosić o informacje drogowe. Nie tylko po polsku.

Strażnicy miejscy wyłowili z portowego kanału w Gdyni skrajnie wyczerpanego dzika. Zwierzę prawdopodobnie przypłynęło z okolic Helu.

Zamieszanie z biletami na trening reprezentacji Niemiec w Gdańsku. Część wejściówek rozeszła się w 13 minut. Urzędnicy wywiesili kartkę z informacją, że biletów już nie ma. Kilkadziesiąt minut ponownie jednak zaczęli je rozdawać.

Od dziś pasażerowie komunikacji miejskiej w Gdańsku więcej zapłacą za bilety jednorazowe. Ceny biletów okresowych pozostają bez zmian.

Prezydent Sopotu apeluje do mieszkańców i turystów, by nie wspomagali żebraków. Specjalny apel w tej sprawie trafił do właścicieli klubów i restauracji. List ma zostać odczytany także podczas niedzielnej mszy świętej.

Obecny właściciel klubu, Andrzej Kuchar zaproponował kupno swoich akcji władzom Gdańska. Wartość klubu wyceniana jest na za blisko 11 mln zł. Prezydent Adamowicz zapowiedział, że z propozycji nie skorzysta, ale zapowiada, że pomoże znaleźć potencjalnych sponsorów.

Zielone koszulki, szare torby, uśmiech na twarzy. To cechy charakterystyczne gdańskich wolontariuszy na Euro. Już 4 czerwca blisko 600 takich osób będzie można spotkać w różnych miejscach miasta.

Następca tronu hiszpańskiego książę Filip i prezydent Włoch Giorgio Napolitano mają być na meczu reprezentacji tych państw w Gdańsku podczas Euro 2012 - zapowiedział w czwartek prezydent miasta Paweł Adamowicz.

Butelka szampana, matka chrzestna z Singapuru i kolejny wielozadaniowy statek typu PSV ochrzczony w Stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku. Jednostka będzie obsługiwać platformy wydobywcze ropy naftowej u wybrzeży Afryki. Statek otrzymał nazwę "Lewek Aquarius".

Tabliczka z napisem "Zabytek. Chroniony prawem" ma ostrzegać wszystkich, którzy będą chcieli ingerować w wygląd historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańsk.

Zielonkawa woda w Zatoce Gdańskiej, widoczna na zdjęciach z lotu ptaka, to według WWF Polska objaw zakwitu sinic. - Lepiej się tam nie kąpać! - ostrzega organizacja. Sanepid powątpiewa, ale obiecuje: wody będą badane.

W piątek do gdyńskiego portu wpłyną okręty biorące udział w międzynarodowych manewrach Baltops. Ponad 30 jednostek z 12 państw zacumuje przy nabrzeżach Portu Wojennego, Handlowego oraz w centrum Gdyni. Niektóre będzie można zwiedzić.

Dobra informacja dla wszystkich kibiców, którym nie udało się wylosować biletu na mecz Euro 2012. Każdy ma szansę na żywo zobaczyć trening drużyny z Niemiec - jednego z faworytów turnieju. Pierwsze wejściówki do rozdania już w piątek.

Kierowcy w końcu mogą bez przeszkód korzystać z przebudowanego Węzła Karczemki. Uwagę zwraca efektownie oświetlony wiadukt, przez mieszkańców nazywany... Okiem Saurona.

Spektakularna akcja w centrum Gdyni. Funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej papierosy z Azji. Tak wyglądały ćwiczenia, które służby przeprowadziły w środę po południu.

Ponad 100 osób pikietowało w środę przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko zmianom w systemie oświaty dotyczących nauczania historii. Protestujący wręczyli wojewodzie list otwarty w tej sprawie do premiera i szefowej MEN.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda odwiedził w środę Aleksandrę Olszewską. Kobieta pracująca w kiosku przy bramie Stoczni Gdańsk nie pozwoliła w poniedziałek zdjąć napisu "Solidarność", który zakrył napis "im. Lenina".

Posłowie PiS Andrzej Jaworski i Anna Fotyga zadeklarowali w środę pomoc, w tym prawną, dla osób, które mogą być ścigane za przykrycie napisu "imienia Lenina" na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańsk napisem "Solidarność".