Pomorze

Pomorze

Już od piątku otwarte będą strzeżone kąpieliska w Gdyni. Od soboty rusza też inna atrakcja - tramwaj wodny pływać będzie codziennie, nie tylko do Jastarni, ale także do Helu.

Zagraniczna prasa komentuje wyniki meczów, a przy okazji, dziennikarze piszą też o miastach - gospodarzach. W ich relacjach Gdańsk to miasto życzliwych ludzi, bursztynu, a dla niektórych nawet… śródziemnomorskiego klimatu.

- Powinniśmy myśleć o wielkich celach – stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na antenie TVN24. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej? Dlaczego nie, dodaje.

Łabędzia rodzina wybrała się na poranny spacer po … gdańskiej obwodnicy. Kierowcy musieli ustąpić spacerowiczom, co spowodowało blisko godzinne utrudnienia w ruchu. Policjanci nie potrafili sobie poradzić ze zwierzętami i na wszelki wypadek zamknęli całą jezdnię.

- Z murawą na gdańskim stadionie nie ma żadnych problemów - zapewnia przedstawiciel firmy odpowiedzialnej za jej utrzymanie. W czwartek na Stadionie Miejskim mają trenować reprezentacje Niemiec i Grecji, które dzień później walczyć będą o półfinał Euro 2012.

Gdańsk wzbogacił się o nowy punkt widokowy. Panoramę zabytkowego centrum miasta można oglądać z poddasza Wieży Więziennej w Katowni, mieszczącej Muzeum Bursztynu, z wysokości 40 metrów.

Niemiecki dziennikarz Holger Luehmann z radia SWR4 ocenił, że na piątkowy mecz Niemcy-Grecja przyjedzie do Gdańska około 30 tys. kibiców z jego kraju. Zaznaczył, że jego rodacy nie będą tak spontaniczni, jak np. kibice z Irlandii czy Hiszpanii.

Kanclerz Angela Merkel w piątek wieczorem zasiądzie na trybunach stadionu w Gdańsku, by zobaczyć ćwierćfinał piłkarskich mistrzostw Europy, w którym jej rodacy zmierzą się z Grekami - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Georg Streiter.

Delegacja Związku Piłkarskiego Niemiec z prezydentem Wolfgangiem Niersbachem na czele odwiedziła w środę Westerplatte. Delegacja złożyła wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, zwiedziła też wystawę poświęconą historii tego miejsca.

Kolejna gwiazda chwali się zdjęciami zrobionymi nad polskim morzem. "Szczęśliwi i korzystający z fantastycznego miejsca! Za nami Morze Bałtyckie..." - pisze na swoim oficjalnym facebookowym profilu Iker Casillas. A tysiące jego fanów "lubią to".

Na początku tygodnia urzędnicy z Biura ds. Euro 2012 ogłosili, że na odbywający się w środę wieczorem koncert Noela Gallaghera będzie można wejść za darmo. Jak podał środowy "Dziennik Bałtycki", nastąpiła nagła zmiana planów.

Reprezentacja Grecji przylatuje dziś do Gdańska. O godz. 12.50 piłkarze powinni wylądować na lotnisku w Rębiechowie. W piątek zagrają z Niemcami w ćwierćfinale Euro 2012.

Są pieniądze na dalszą budowę Trasy Sucharskiego. Gdańsk otrzymał ponad 378 mln zł z funduszy unijnych na ten cel. Droga połączy port z południową obwodnicą Gdańska i autostradą A1.

24 mln euro warta jest promocja, jaką zyskał Gdańsk po publikacjach związanych z Euro 2012. W zagranicznych stacjach telewizyjnych, radiowych, w prasie i portalach internetowych ukazało się przynajmniej kilkanaście tysięcy materiałów, w których jest mowa o mieście.