Pomorze

Pomorze

Co 10 minut, zamiast co 7,5 minuty - z taką zmianą zmierzyć muszą się podróżujący Szybką Koleją Miejską w Gdańsku. Od niedzieli pociągi kursują rzadziej. - Wszystko przez remonty - tłumaczy Marcin Głuszek z SKM.

Uniwersytet Gdański będzie współpracował z Uniwersytetem Nauk Politycznych w Pekinie. Zgodnie z nią uczelnie mają m.in. prowadzić wymianę studentów i naukowców. Gdańska uczelnia przymierza się do uruchomienia studiów sinologicznych.

Przy małej uliczce w Gdańsku mieszkają sąsiedzi, którzy się znają i lubią. Wspólnie odśnieżają, jeżdżą na wycieczki albo urządzają mikołajki. Ostatnio nakręcili nawet film o swojej niezwykłej społeczności, bo, jak mówią „jaka ulica, tacy ludzie, jacy ludzie, taka ulica”. To nie bajka - to Ojcowska i jej mieszkańcy.

Zabytkowa zbrojownia w centrum Gdańska ma przejść metamorfozę. Akademia Sztuk Pięknych rozstrzygnęła konkurs na koncepcję przebudowy pasażu i piwnic. Zwyciężył projekt powstał w pracowni Stanisława Fiszera.

55 osób ubiega się o stanowisko zastępcy prezydenta Słupska. Tyle ofert wpłynęło na konkurs ogłoszony pod koniec listopada - poinformował w piątek rzecznik urzędu miasta Dawid Zielkowski. Słupski magistrat chętnych szukał m.in. przez urząd pracy.

Ponad promil alkoholu w organizmie miał kierowca, który po południu wjechał w czteroosobową rodzinę na przejściu dla pieszych w Nowym Dworze Gdańskim. Młoda kobieta z poważnym urazem głowy trafiła do szpitala. Jej mąż i jedno z dzieci mają połamane kończyny.

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni wygrało konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, w okolicach Targu Rakowego i Siennego. Będzie w nim można otrzymać wszelkie informacje o mieście, a jego główną częścią ma być wielka makieta Gdańska.

Tosia, kilkumiesięczna kangurzyca, którą odrzuciła matka powoli wraca do zdrowia. Zwierzątko udało się odratować i teraz 24 godziny na dobę zajmuje się nim jedna z pracownic gdańskiego zoo.

55-letnia kobieta oddała oszczędności swojego życia kobiecie, która podała się za jej córkę. Oszustka po pieniądze wysłała koleżankę, która odebrała 200 tys. zł.

Amerykański zespół Kings of Leon to trzeci headliner gdyńskiego festiwalu Heineken Open'er. Formacja wystąpi drugi raz na Openerze. Do tej pory swoje występy potwierdziły Blur oraz Queens of the Stone Age. Festiwal odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2013 na lotnisku w Gdyni-Kosakowo.

W świątecznym sezonie, kiedy na głównym placu każdego miasta staje choinka, władze Tczewa postawiły na nietypowe "drzewko". Usadowiona w centrum miasta 5-metrowa choinka jest zrobiona z rowerów i oświetlana dzięki energii tych, którzy pedałują.

W kaszubskiej miejscowości Szymbark po raz dziewiąty zorganizowany Ogólnopolski Zjazd Mikołajów. Ludzie o wielkich sercach z całej Polski przyjeżdżają tu, by obdarowywać dzieci prezentami. - Mamy ponad cztery tysiące paczek - powiedział Daniel Czapiewski, organizator imprezy.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku opublikował listę 26 zastrzeżeń i koniecznych zmian w funkcjonowaniu gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Dopóki zakład nie dostosuje się do rozporządzeń pokontrolnych, codziennie musi płacić karę w wysokości ponad 3 tys. zł.

Wstrzymano poszukiwania osób zaginionych po środowym zderzeniu dwóch statków na Morzu Północnym - poinformowała w czwartek holenderska straż przybrzeżna. Jak oceniono, szanse odnalezienia żywych ludzi są zerowe. Spośród pięciu ofiar co najmniej dwie to Polacy. Wśród poszukiwanych, których nie udało się odnaleźć, jest jeszcze trzech innych Polaków.

Strażnicy graniczni znaleźli w Krynicy Morskiej ukryte narzędzia do nielegalnego pozyskiwania bursztynu. Kilkanaście węży strażackich podłączonych było do miejskiego wodociągu. – O tej porze coraz częściej natrafiamy na miejsca nielegalnego wydobycia bursztynu – podkreśla Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej.