Pomorze

Pomorze

Obfita korespondencja internetowa – zaszyfrowana i nie - jest jednym z głównych materiałów dowodowych przeciwko Brunonowi K. – wynika z aktu oskarżenia, skierowanego w ubiegłym tygodniu przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie do sądu.

– Mam nadzieję, że ta historia zakończy się szczęśliwie, a nasz los nie zniechęci następnego pokolenia aktywistek i aktywistów do działań w obronie przyrody – pisze Polak w liście opublikowanym właśnie na stronie Greenpeace'u. Tomasz Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, jest jednym z 30 ekologów zatrzymanych na Morzu Barentsa przez rosyjską straż wybrzeża.

Przejście dla pieszych na Hallera w Gdańsku to bez wątpienia czarny punkt na mapie miasta. Wielokrotnie dochodziło tu do wypadków, ostatnio w sobotę samochód zmiótł pieszego z pasów. Co robić? M.in. ograniczyć prędkość na tym odcinku do 30 km/h, dodatkowo zainstalować "spowalniacze" - radzi ekspert, zastrzegając, że nie sprawdzą się w tym miejscu ani światła ani wysepka.

Podejrzewany o malwersacje na szkodę macierzystej bazy - hucznie w niej żegnany. Dowódca 22. bazy lotniczej w Malborku, po tym jak został odwołany przez ministra obrony - na odchodne, na koszt podatnika, przeleciał się myśliwcem MiG-29. Koszt tej lotniczej tradycji to około 100 tysięcy złotych. Materiał "Polski i Świata".

Policjantka i policjant z Bytowa, którzy nie mogli poradzić sobie z zatrzymanym mężczyzną, pozostają w służbie. Zdaniem rzecznika bytowskiej komendy, nie ma podstaw do wyciągania wobec nich jakichkolwiek konsekwencji. Wszyscy funkcjonariusze z bytowskiej komendy przejdą jednak dodatkowe szkolenia z interwencji policyjnych.

Kamera i wysepka, która zwęzi jezdnię, mają zapobiec kolejnym wypadkom w al. Hallera w Gdańsku. W sobotę na feralnym przejściu kierowca potrącił prawidłowo przechodzącego przechodnia. 49-latek z obrażeniami głowy i nogi został przewieziony do szpitala.

Lech Wałęsa wycofał pozew sądowy przeciwko byłemu działaczowi Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofowi Wyszkowskiemu o zapłatę 24 tys. zł tytułem zwrotu byłemu prezydentowi kosztów za emisję przeprosin w telewizji.

Podczas niedzielnego meczu Lechii ze Śląskiem Wrocław kibice obu drużyn będą mogli zostać dawcami szpiku kości. Na trybunach szukać ich będą wolontariusze z fundacji DKMS.

W sobotę ruszyły wielkie manewry wojsk NATO na Bałtyku, w których bierze udział około 6 tys. żołnierzy z 25 państw. Nie obyło się bez niespodzianek. Okręt dowodzenia, HNLMS "De Ruyter", przez usterkę musiał zostać w gdyńskim porcie kilka godzin dłużej niż planowano.

Zdaniem założyciela firmy Amber Gold władze gminy ukryły przed nim i jego małżonką informacje o "wadach" dworu w Rusocinie - pisze "Dziennik Bałtycki". Małżeństwo P. w czerwcu ubiegłego roku wzięło zabytkowy dworek w wieczyste użytkowanie na 99 lat, zapłacili za to 1,5 mln zł.