Pomorze

Pomorze

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni wygrało konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, w okolicach Targu Rakowego i Siennego. Będzie w nim można otrzymać wszelkie informacje o mieście, a jego główną częścią ma być wielka makieta Gdańska.

Tosia, kilkumiesięczna kangurzyca, którą odrzuciła matka powoli wraca do zdrowia. Zwierzątko udało się odratować i teraz 24 godziny na dobę zajmuje się nim jedna z pracownic gdańskiego zoo.

55-letnia kobieta oddała oszczędności swojego życia kobiecie, która podała się za jej córkę. Oszustka po pieniądze wysłała koleżankę, która odebrała 200 tys. zł.

Amerykański zespół Kings of Leon to trzeci headliner gdyńskiego festiwalu Heineken Open'er. Formacja wystąpi drugi raz na Openerze. Do tej pory swoje występy potwierdziły Blur oraz Queens of the Stone Age. Festiwal odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2013 na lotnisku w Gdyni-Kosakowo.

W świątecznym sezonie, kiedy na głównym placu każdego miasta staje choinka, władze Tczewa postawiły na nietypowe "drzewko". Usadowiona w centrum miasta 5-metrowa choinka jest zrobiona z rowerów i oświetlana dzięki energii tych, którzy pedałują.

W kaszubskiej miejscowości Szymbark po raz dziewiąty zorganizowany Ogólnopolski Zjazd Mikołajów. Ludzie o wielkich sercach z całej Polski przyjeżdżają tu, by obdarowywać dzieci prezentami. - Mamy ponad cztery tysiące paczek - powiedział Daniel Czapiewski, organizator imprezy.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku opublikował listę 26 zastrzeżeń i koniecznych zmian w funkcjonowaniu gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Dopóki zakład nie dostosuje się do rozporządzeń pokontrolnych, codziennie musi płacić karę w wysokości ponad 3 tys. zł.

Wstrzymano poszukiwania osób zaginionych po środowym zderzeniu dwóch statków na Morzu Północnym - poinformowała w czwartek holenderska straż przybrzeżna. Jak oceniono, szanse odnalezienia żywych ludzi są zerowe. Spośród pięciu ofiar co najmniej dwie to Polacy. Wśród poszukiwanych, których nie udało się odnaleźć, jest jeszcze trzech innych Polaków.

Strażnicy graniczni znaleźli w Krynicy Morskiej ukryte narzędzia do nielegalnego pozyskiwania bursztynu. Kilkanaście węży strażackich podłączonych było do miejskiego wodociągu. – O tej porze coraz częściej natrafiamy na miejsca nielegalnego wydobycia bursztynu – podkreśla Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej.

Specjaliści z Akademii Morskiej w Gdyni przestrzegają, by zbyt wcześnie nie przesądzać o przyczynach katastrofy statku na Morzu Północnym. Oceniają jednak, że młodzi marynarze nazbyt ufają urządzeniom. Wielu z nich szkoli się właśnie na gdyńskich symulatorach, które należą do najnowocześniejszych urządzeń w Europie. Jak działają, sprawdził reporter TVN24 Maciej Cnota.

Tragiczny wypadek na obwodnicy Trójmiasta. Prowadząca samochód osobowy kobieta dachowała i wypadła z trasy. Wydostała się z auta i wróciła na drogę, ale gdy próbowała zatrzymać pomoc, uderzył w nią tir. Poszkodowana została już przewieziona do szpitala.

- W momencie kiedy woda się dostanie na najniższy pokład ratunkowy to utrata stateczności takiego statku może następować bardzo szybko - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 kapitan Żeglugi Wielkiej Marek Błuś. W środę wieczorem niedaleko Rotterdamu zderzyły się dwa statki. Jeden z nich zatonął.

Do Gdyni przyjechały prosto z ciepłej Portugalii. Przez dwa miesiące ich pobyt w mieście musiał być utrzymywany w tajemnicy, żeby zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki rozwoju. Teraz młode mątwy już oficjalnie zostały "zameldowane" w gdyńskim akwarium i zaprezentowane publiczności.

Tradycyjnie już Święty Mikołaj do Gdańska dotarł drogą morską. Po zacumowaniu, wraz ze swoją świtą udał w kierunku Długiego Targu. Tam wspólnie z władzami miasta zapalił światełka na ważącej 4-tony gdańskiej choince.