Zbigniew Chlebowski rozpoczął w imieniu PO debatę nad expose premiera Donalda Tuska. Swoje wystąpienie poświęcił jednak głównie PiS. -Żadne krzyki i płacze nie przekonały Polaków: białe było, jest i pozostanie białe - przekonywał zwracając się do Jarosława Kaczynskiego. -Czarne było, jest i pozostanie czarne. Polacy tym razem nie dali się nabrać.

To było najdłuższe expose w III RP. Donald Tusk przemawiał aż 185 minut. To ponad pięć razy dłużej niż Marek Belka, a sześć razy niż Hanna Suchocka.

Ministerstwo Zdrowia fałszowało opinie dotyczące Ivabradyny, aby lek znalazł się na liście leków refundowanych - wynika z informacji radia TOK FM.

- Jest to bardzo rozsądne zajęcie stanowiska w związku z pracami poprzedniego rządu, jak i z zastrzeżeniami Kościoła do Karty Praw Podstawowych - powiedział Biskup Tadeusz Pieronek w związku z decyzją Tuska o nie przyjmowaniu Karty Praw Podstawowych w całości.

Nauczyciele z uwagą wysłuchali premiera, zwłaszcza fragmentu o reformie Karty Nauczyciela i zapowiedzi o podwyżkach. - Chcemy wiedzieć, o ile wzrosną nakłady na wynagrodzenia dla nauczycieli - pytają przedstawiciele ZNP.

Lekarze cieszą się z powodu zapowiadanej w expose reformy NFZ. - Zapowiedź decentralizacji NFZ to spełnienie naszych oczekiwań - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

- W expose były obietnice, ale nie sposób ich realizacji. A wszystko rozciągnięte na trzy godziny - tak komentatorzy TVN24 podsumowują expose premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk zapowiedział, że w edukacji, istotna będzie edukacja przedszkolna w środowiskach wiejskich. - Upowszechnienie przedszkoli, to najlepsza droga wyrównywania szans przy starcie w dorosłe życie, a także zapobiegania dziedziczeniu wykluczenia społecznego – przekonywał.

Grzegorz Napieralski z LiD uważa, że w expose premiera Donalda Tuska pojawiło się wiele niepokojących kwestii. - Ale były też elementy, które mi się podobały - zaznaczył.

Premier Donald Tusk zapowiedział reformę systemu opieki zdrowotnej. – Będzie reforma, rewolucji nie będzie – mówił. O pomoc zwrócił się do opozycji – PiS i LiD: - Do naprawy systemu zdrowia zaprosimy wszystkich ponad podziałami. To wielkie narodowe zadanie – podkreślił.

- Walka z korupcją będzie dla mnie i dla mojego rządu będzie priorytetem – mówił Donald Tusk. Zdeklarował też, że działania antykorupcyjne jego rządu będą "inaczej niż do tej pory - odwrotnie proporcjonalne do ilości konferencji prasowych".

Ponad trzy godziny trwało piątkowe expose premiera Donalda Tuska. Na zakończenie wystąpienia szef rządu zwrócił się do posłów o wyrażenie jego rządowi wotum zaufania. W Sejmie towarzyszyła mu żona i dzieci.

Śląscy policjanci zatrzymali kolejnych trzech mężczyzn specjalizujących się w kradzieżach pieniędzy z bankomatów. Nie bawili się oni jednak w subtelne podrabianie kart bankomatowych czy podglądanie PIN-ów: urządzenia rozbijali palnikiem i łomem.

Premier Donald Tusk wygłosił swoje expose w Sejmie. Po nim ogłoszono przerwę, po czym glos ma zabrać opozycja, w tym Jarosław Kaczyński.

- Musimy zmienić kryteria objęte ustawą o Trybunale Konstytucyjnym - powiedziała w TOK FM Julia Pitera. Dodała, że dwaj sędziowie z obecnego składu powinni być zmienieni.

Ponad 60 procent Polaków uważa, że rząd z Donaldem Tuskiem jako premierem dotrwa do następnych wyborów. 24 procent jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu PBS DGA dla Polskiego Radia. Z gabinetem Tuska nie wiążemy jednak większych nadziei na poważne zmiany.

Do rozporządzenia ministerstwa zdrowia o liście leków refundowanych wkradł się błąd lub zostało ono sfałszowane - uważa dziennik "Polska". Chodzi spójnik "lub", który w tajemniczy sposób zastąpił "i", co może sporo kosztować budżet państwa. - Trzeba prześledzić cały proces legislacyjny w sprawie listy leków refundowanych - uważa pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania korupcji Julia Pitera.