Super rozczochraniec czy superrozczochraniec? Kim jest Helka - pół-Rosjanka z abchaską prababką spod Baku? I co ma do tego konterfekt Nietzschego odzianego w poncho? Wszystko łączy jedno - tekst ogólnopolskiego dyktanda, które odbyło się w sobotę w Katowicach.

- Nie wyobrażam sobie skutecznego prowadzenia polityki zagranicznej i obronnej bez kooperacji z prezydentem - powiedział premier Donald Tusk. Ale - jak dodał - tego samego oczekuje od prezydenta. Ma również nadzieję, że komisja ds. CBA zajmie się także wątkiem Beaty Sawickiej.

Ptasia grypa jest chorobą ptaków wywoływaną przez wirusy. Groźny dla ludzi szczep wirusa ptasiej grypy jest oznaczany jako H5N1. Zachowanie podstawowych zasad higieny pozwala ludziom uniknąć zarażenia.

Komisja Europejska wprowadzi zakaz eksportu całego drobiu, żywych ptaków oraz pierza z Polski - podaje RMF FM. To reakcja na wykrycie trzech ognisk ptasiej grypy u indyków w dwóch miejscowościach na Mazowszu.

Nie udało się doprowadzić do końca dwuletniej próby zbudowania IV RP - mówi w wywiadzie dla "Wprost" prezydent Lech Kaczyński. Jak dodaje, mówienie o "Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" przez premiera Donalda Tuska to - w rzeczywistości - jednoznaczny powrót do III RP.

Wiceszef PSL Jarosław Kalinowski podkreślił w radiowym "Śniadaniu w Trójce", że sektor energetyczny w Polsce musi być pod absolutną kontrolą Skarbu Państwa i Polskie Stronnictwo Ludowe od tego nie odstąpi.

Świąteczną akcję zbierania żywności organizują Federacje Polskich Banków Żywności. Zebrane produkty przed Świętami Bożego Narodzenia trafią do najuboższych rodzin.

- To zły pomysł, żeby premier latał samolotami rejsowymi - uważa Jerzy Dziewulski, były szef ochrony prezydenta Kwaśniewskiego. Jego zdaniem, zachodzi tu dysonans z ustawą o Biurze Ochrony Rządu, które odpowiada za bezpieczeństwo premiera. Natomiast Polacy, podobnie jak sam Donald Tusk, chcieliby by władze państwa latały "zwykłymi" samolotami - wynika z sondażu "Newsweeka".

Minister Radosław Sikorski powinien przeprosić prezydenta - uważa szef komisji dyplomacji Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski. Jak dodał - to kwestia dyplomacji - on sam na miejscu Sikorskiego uwzględniłby wrażliwość prezydenta.

Na drodze krajowej numer 2 pod Sochaczewem doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Zginęła jedna osoba, jedna została ranna.

- Premier Donald Tusk powinien czerpać z doświadczenia prezydenta i uczyć się, a nie konfrontować i tworzyć stan napięcia - powiedział w TVN24 Tomasz Dudziński z PiS. Według Jakuba Szulca z PO - to burza w szklance wody. - Politycy PiS usiłują wmówić opinii publicznej, że między prezydentem a rządem toczy się straszna batalia - stwierdził.

Za nami Andrzejki - jedne z najhuczniej obchodzonych imienin. Policjanci postanowili sprawdzić, czy amatorzy imieninowych zabaw wracali z nich trzeźwi. Łódzka drogówka zorganizowała specjalną, andrzejkową kontrolę.

Rafał Dutkiewicz, obecny prezydent Wrocławia, to według "Dziennika" czarny koń najbliższych wyborów prezydenckich. Według dziennikarzy gazety, w kuluarach mówi się o tym bardzo poważnie. Sam zainteresowany zaprzecza: - Nie mam żadnych planów związanych z prezydenturą. Cieszę się swoimi obowiązkami.

Aż 260 tysięcy euro grzywny dziennie może zapłacić polski rząd, jeśli do świąt nie zmieni prawa dotyczącego modyfikowanej genetycznie żywności. Komisja Europejska domaga się zmian w ustawach o paszach i nasiennictwie.

Jan Rokita dostanie ofertę pracy w rządzie PO - mówi w rozmowie z dziennikiem "Polska" szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Rokita miałby odpowiadać za reformę administracyjną kraju.

Kolejne bulwersujące fakty dotyczące relacji firm farmaceutycznych z Ministerstwem Zdrowia, ujawnia "Dziennik". Gazeta ustaliła, że przedstawiciel firmy Servier otrzymał w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych dokumentację leku produkowanego przez konkurencję, której nie miał prawa oglądać.

Aż dwie trzecie wszystkich zakażeń wirusem HIV w Polsce jest efektem niesterylizowanych narzędzi w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych i salonach tatuażu - alarmuje "Dziennik".

Część aptek jest dziś zamknięta. Ministerstwo zdrowia wczoraj nagle poinformowało, że dziś wchodzi nowa lista leków refundowanych. Według minister zdrowia, kłopot może dotyczyć półtora tysiąca aptek.

- Żołnierze podejrzani o umyślne ostrzelanie afgańskiej wioski przejdą badania psychiatryczne - dowiedziała się "Rzeczpospolita". O badaniach zdecydowała prokuratura wojskowa prowadząca śledztwo. Śledczy sprawdzą też, czy przyczyną tragedii mógł być zepsuty moździerz.