Śledztwo przeciwko b. ordynatorowi oddziału kardiochirurgii szpitala MSWiA Mirosławowi G., podejrzanemu o zabójstwo pacjenta zostało umorzone. Oznacza to, że może wrócić do zawodu. Jego macierzysty szpital nie zamierza jednak - przynajmniej na razie - proponować mu powrotu.

- Sale dla bogatszych, korytarze dla biedniejszych – tak Przemysław Gosiewski (PiS) podsumował w TVN24 projekt PO dotyczący przekazania szpitali samorządom. PiS nie wyklucza natomiast poparcia nowelizacji konstytucji, ale zgłasza własne poprawki.

Pacjenci, którym pogotowie nie udzieliło pomocy, mogą dochodzić swoich praw - powiedziała w TVN24 Barbara Kozłowska. Szefowa Biura Praw Pacjenta w Ministerstwie Zdrowia komentowała sytuacje odmowy wysłania karetki opisywane w TVN24.

Ile słów w języku angielskim zna były polski premier, obecnie pracujący w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w stolicy Wielkiej Brytanii? Trzy - yes, yes i yes. Żart może i słaby, ale podobnie jest ze znajomością języka Szekspira przez Kazimierza Marcinkiewicza. "Super Express" go przepytał, a były premier egzamin ewidentnie - oblał.

- To Donald Tusk był fundatorem systemu, w którym były głodne dzieci. Cieszę się, że teraz czuje wyrzuty sumienia i chce się zmienić - tak Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu ocenił obietnice z orędzia premiera. Ostro skrytykował też politykę zagraniczną.

- Mogę poprzeć częściową refundację in vitro - mówi "Dziennikowi" Jarosław Gowin, szef zespołu ds. bioetyki. Wtórują mu inni politycy PO. - Nie wyobrażam sobie, żeby Kościół obrażał się, że Polska nie jest państwem wyznaniowym - mówi Elżbieta Radziszewska i podkreśla, że Platforma nie obawia się sporu z Kościołem w tej sprawie.

Rząd ma zamiar zmienić projekt reformy ochrony zdrowia, który utknął w Sejmie. Przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego ma być obligatoryjne, a nie (jak zapowiadano) dobrowolne - pisze "Rzeczpospolita".

Ostre starcie w "Kropce nad i" – Prezydent nie przyszedł na debatę o polityce zagranicznej, bo spodziewał się, że będzie zaczepiany i chciał oszczędzić sobie przykrości – tłumaczyła Elżbieta Jakubiak (PiS). – To żenujące. Jak jest tak wrażliwy, niech zrezygnuje – ripostował Stefan Niesiołowski (PO).

10 osób trafiło do szpitala po zderzeniu autobusu z ciężarówką w Bąkowie koło Kluczborka w woj. opolskim. Autobus wiózł szkolną wycieczkę. Według informacji policji - dwoje uczniów, dwie nauczycielki i kierowca będą wymagały dłuższej hospitalizacji, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

30 Polaków, którzy nie zdali ostatniego etapu konkursu na unijnych urzędników, złożyło skargę do unijnego biura rekrutacyjnego EPSO oraz Komisji Europejskiej. Protestują przeciwko dyskryminacji, której objawem miały być trudniejsze pytania.

- Argumenty Ruchu Autonomii Śląska nijak się mają do obecnych czasów. Teraz trzeba budować silną Polskę, a nie popierać jej dzielenie - mówiła o autonomicznych staraniach grupy Ślązaków posłanka PiS Dorota Arciszewska Mielewczyk. - Mówienie o oderwaniu to bzdura z okresu PRL - odpowiedział jej inny gość "Magazynu 24 Godziny" senator PO Kazimierz Kutz.

- Nigdy bym się nie zgodził za tak śmieszne pieniądze na lokalizację tarczy i nie sądzę żeby premier się zgodził - to komentarz Zbigniewa Chlebowskiego (PO) do informacji, że USA chcą wydać na modernizację polskiej armii 47 milionów dolarów. - Negocjacje trzeba prowadzić rozważnie i pamiętając o interesie Polski - uważa z kolei Krzysztof Putra (PiS) - drugi z gości Magazynu "24 godziny".

Biskup włocławski Wiesław Mering był regularnie wynagradzany przez Służbę Bezpieczeństwa - tak wynika z raportów kasowych SB z lat 1985-1987, do których dotarły "Fakty" TVN. Współpracę Meringa jako tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Lucjan" potwierdzają także akta Instytutu Pamięci Narodowej. Duchowny nie przyznaje się do współpracy.

Ponad 150 litrów nielegalnego alkoholu, cztery kotły i pompy do jego produkcji, tyle samo kadzi z zacierem o pojemności 2,5 tys. litrów każda oraz trzy tony mąki służące do pędzenia bimbru... Wszystko to przejełi podlascy policjanci w lesie, przy trasie Białystok – Bobrowniki.

Dyrektor z CBA jeszcze jako policjant nielegalnie wykupił mieszkanie - donosi "Życie Warszawy". Samo kupno mieszkania nie jest niczym nadzwyczajnym, ale w tym przypadku chodziło o "mieszkanie operacyjne" - czyli tajny lokal, którego funkcjonariusze używają do tajnych operacji. CBA zawiesiło Piotra K. w wykonywaniu czynności służbowych.

Nieobecność prezydenta podczas wystąpienia szefa MSZ w Sejmie dała premierowi publiczne alibi – uważa Zbigniew Girzyński (PiS). - Zawsze ma tego winnego, na którego może zrzucić niemoc w sprawie polityki zagranicznej - tak o Donaldzie Tusku mówił w Magazynie "24 Godziny" poseł PiS. - To wyjątkowo pokrętne tłumaczenie - uznał Marek Borowski (SdPl).

Lubelscy policjanci wciąż poszukują zaginionej Karoliny. Dziewczyna we wtorek rano wyjechała rowerem do szkoły, ale tam nie dotarła. Od tamtej pory rodzina nie otrzymała od niej żadnych wieści.

- Skoro moja partia mnie zmarginalizowała, to uznałem, że odrobina lansu nie zaszkodzi – tak Ludwik Dorn w „Magazynie 24 godziny” tłumaczył, dlaczego chętnie przyjmuje zaproszenia mediów. Jednak, jak podkreślił byly marszałek Sejmu, prezydent jest w nich traktowany gorzej niż premier.

Chce być odpowiedzialny, chce zarabiać i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Inaczej niż kiedyś - bez buntu i pogardy do wszystkich i wszystkiego. Kiedyś Piotr, więzień z zakładu karnego we Wrocławiu to, co myślał wytatuował na czole. To były ostre i niecenzuralne słowa... były, bo teraz postanowił wszystko zmienić.

Zachód powinien uważać, by nie zrazić Rosji przez pośpieszne dążenie do włączenia do NATO byłych państw sowieckich takich jak Ukraina - powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera gen. Wojciech Jaruzelski. Jego zdaniem, "Polska musi naprawdę uważać, żeby nie siać w tej sferze niezgody".