Ma córkę tańczącą w "Tańcu z Gwiazdami" i miał dziadka, którego wcielono do Wehrmachtu. Liberał, który w latach 80. wspierał związki zawodowe. Zadeklarowany gdańszczanin, od lat spędzający większość czasu w Warszawie. Kim jest zdobywca największej liczby głosów w ostatnich wyborach i nominowany dziś na premiera Donald Tusk?

- Nie jest to moja decyzja, to decyzja wymuszona przez marszałka Komorowskiego – tak o opuszczeniu funkcji szefa komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych mówi Antoni Macierewicz. Na tym stanowisku zastąpi go Jan Olszewski, były premier i obecny doradca prezydenta ds. politycznych.

Donald Tusk odebrał nominację z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Skończyły się czasy politycznej wojny - obiecał. Zaprzysiężenie przyszłego rządu lider PO zapowiedział na przyszły piątek, a expose - tydzień później.

Połamane drzewa i uszkodzone budynki - taki krajobraz możemy zastać jutro rano. Wieczorem i w nocy wiatr może osiągnąć w porywach nawet do 100 km/godz. Ostrzeżenia wystosowały już centra zarządzania kryzysowego kilku województw.

Trzy kolejne osoby zamieszane w ustawianie przetargów w Telefonii "Dialog" zatrzymali funkcjonariusze z wrocławskiego Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W ciągu tygodnia od desygnowania na premiera przestawię skład rządu - zapowiedział Donald Tusk. Lider PO nie skorzysta z zaproszenia Jarosława Kaczyńskiego i nie wprowadzi się na razie do gabinetu w Kancelarii Premiera. Będzie pracował w Sejmie.

- Nie ma we mnie krzty nienawiści i chęci rewanżu wobec Irakijczyków - powiedział gen. Edward Pietrzyk, polski ambasador w Iraku, który 3 października został ciężko ranny w zamachu na swoje życie. Mimo, że Pietrzyk wspominał dramatyczne wydarzenia, dobry humor go nie opuszczał.

Pabianicki sąd uchylił areszt wobec oskarżonego o wręczanie łapówek Marka Dochnala, po tym jak jego żona wpłaciła 300 tys. zł kaucji. Lobbysta nie wyjdzie jednak z więzienia, bo areszt podtrzymuje sąd katowicki.

- Wybieram Muzeum Powstania Warszawskiego, a decyzję, co do mojego mandatu pozostawiam marszałkowi Komorowskiemu - powiedział poseł Jan Ołdakowski. Według marszałka Sejmu, nie może on łączyć obu funkcji. Ekspertyzy prawne sprzed dwóch lat mówią co innego.

Kwity na Radka Sikorskiego pojawiły się, gdy był jeszcze ministrem obrony narodowej. Donald Tusk zobaczy je dopiero, gdy zostanie zaprzysiężony na premiera do tego czasu musi zaufać prezydentowi - powiedział w RMF koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann. Sam Sikorski jest przekonany, że jego nazwisko pojawia się w aneksie do raportu WSI.

Radosław Sikorski jest przekonany, że jego nazwisko pojawi się w aneksie do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Dokument jest już u prezydenta, który sprzeciwia się kandydaturze byłego szefa obrony na ministra spraw zagranicznych - informuje RMF FM.

- Po desygnacji na premiera, Donaldowi Tuskowi przysługiwać będzie ochrona BOR i służbowy samochód. Będzie miał też do dyspozycji gabinet w Kancelarii Premiera - zapewnia rzecznik ustępującego rządu Jan Dziedziczak. Prezydent desygnuje Tuska o godz. 15.

- W okresie, w którym urzędował minister Ziobro, przybyło przestępczości najpoważniejszej, czyli na przykład zabójstw i gwałtów - przekonuje kandydat na ministra Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski i zapawnia, że posprząta po swoim poprzedniku. W wywiadzie dla dziennika "Polska" zapowiada m.in. rozdział stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Kazimierz Kutz, mimo że wyraził poparcie dla kandydatury Zbigniewa Romaszewskiego stwierdził, iż jest przeciwny przyznawaniu stanowisk za zasługi. Ostro zareagował kandydat PiS na wicemarszałka Senatu: - Przepraszam, kogo lepszego niż ja ma PiS na to stanowisko? Z moim doświadczeniem i latami pracy?

Nowy rząd prawdopodobnie straci kontrolę nad Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie". Taką zmianę statutu przeforsowała ustępująca szefowa MSZ Anna Fotyga - informuje "Gazeta Wyborcza".