- PiS próbuje udowodnić, że jak Kaczmarek skłamał w jednej sprawie [spotkania z Ryszardem Krauze], to też skłamał w innych i nie warto go słuchać ani czytać dalej w Sejmie jego zeznań - powiedział w TVN24 Marek Borowski z SDPL.

- Uczniowie i nauczyciele nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o poziom nauczania w polskiej szkole - mówi minister edukacji Ryszard Legutko na inauguracji roku szkolnego. W ten sposób potwierdza dość powszechną, choć zaskakującą opinię.

Nie mam stuprocentowej pewności, że Janusz Kaczmarek był źródłem przecieku w sprawie akcji CBA – powiedział minister koordynator specsłużb Zbigniew Wassermann w radiu RMF FM. Dodał, że takiej pewności nie ma również prokuratura.

- Plany rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej Europie i problem Kosowa, to dla Rosji "czerwone linie" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

- Kobiety chciały rozmawiać, alkohol ośmielał. Kilka razy zdradziłem żonę, nie były to jednak romanse, tylko chwilowe słabości - wyznaje były wicepremier Andrzej Lepper w "Super Expressie".

Ponad 5,5 mln uczniów rozpoczyna dzisiaj nowy rok szkolny. Na swój pierwszy dzwonek czeka 376 tysięcy pierwszoklasistów, którzy prawdopodobnie najmniej odczują zmiany wprowadzone w szkołach. Pozostali uczniowie pewnie dłużej będą musieli przyzwyczajać się do mundurków szkolnych, a nauczyciele - do nowego kanonu lektur.

Szkoła, tworzona w partnerskim dialogu z rodzicami, powinna umożliwiać młodzieży dostęp do najnowszej wiedzy oraz wychować ją na członków wspólnoty obywatelskiej; zarówno lokalnej, jak i państwowej. Uspołecznienie szkoły to najpewniejszy sposób na wyeliminowanie pokusy ideologizacji - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski na łamach "Rzeczpospolitej".

Wyludniają się warszawskie szkoły, ale powodem nie jest niż demograficzny. Dzieci uczące się w nich emigrują za granicę - za swoimi rodzicami - alarmuje "Życie Warszawy".

- To co można było zrobić dla Polski w tej koalicji, to żeśmy zrobili, ale tak dalej już się nie da - mówi premier w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" i tłumaczy, że Samoobrona z LPR utraciły już zdolność koalicyjną z PiS. - Roman Giertych stanął na czele całej opozycji - mówi premier.

Ponad połowa (52 proc.) Polaków uważa, że informacje prokuratury o powiązaniach Janusza Kaczmarka, Konrada Kornatowskiego i Jaromira Netzla dowodzą istnienia "układu", o którym mówią politycy PiS - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".

- Wystąpienia Premiera Jarosława Kaczyńskiego na mój temat traktuję z całą powagą i postaram się wyjaśnić wszystko bez pośrednictwa mediów - zapowiada Kazimierz Marcinkiewicz na swoim blogu w onet.pl. i oznajmia, że nie będzie komentował publicznie sytuacji kraju, do czasu ukończenia swojej książki.

- Interwencja ABW w naszym biurze rzeczywiście była, Ryszard Krauze rzeczywiście dzwonił do prezydenta - potwierdza doniesienia "Gazety Wyborczej" współpracownik biznesmena. Nie chce jednak sprecyzować, czy rozmowa odbyła się w obecności funkcjonariuszy. Zapewnia jednak, tak jak i kancelaria prezydenta, że rozmowa nie miała wpływu na zachowanie funkcjonariuszy.

Roman Giertych dowodzi, że Janusz Kaczmarek nie mógł być źródłem przecieku. - 6 lipca koło godziny 11, tuż przed akcją CBA spotkałem się w Sejmie z Andrzejem Lepperem - powiedział w TVN24 Roman Giertych. - Zdradził mi wtedy takie szczegóły dotyczące tej akcji, o jakich nie mógł mu opowiedzieć Kaczmarek - tłumaczy Giertych.

Nie sprawdziły się przewidywania policjantów, którzy zapowiadali znaczny wzrost ruchu wieczorem. W ostatni dzień wakacji kierowcy nie stoją w gigantycznych korkach, przede wszystkim dlatego, że nie odkładali powrotu na ostatnią chwilę.

Trzynaście osób jest rannych, w tym trzy ciężko po wypadku autobusu miejskiego na stołecznych Bielanach, na skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Horacego. Życiu żadnego z rannych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Było prawdopodobieństwo zatrzymania wicepremiera rządu. Tylko szef MSWiA mógł zdecydować o zdjęciu ochrony BOR - tłumaczył w niedzielę Zbigniew Ziobro, dlaczego Janusz Kaczmarek został poinformowany przez ministerstwo sprawiedliwości o akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Gdzie można prosto z rurki spróbować słynnej łąckiej śliwowicy? Tylko u górali z Łącka koło Nowego Sącza. Jak co roku, we wrześniu, sadownicy z tego rejonu obchodzą Święto Śliwowicy - śliwowicy, uznanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za "niematerialne dobro kultury".