Najnowsze

Najnowsze

Im gorzej w publicznej służbie zdrowia, tym lepiej prywatnym gabinetom lekarskim. Takie wnioski płyną z badań SMG/KRC. Wczoraj odbył się jednodniowy strajk lekarzy. Stanęło grubo ponad 200 szpitali. Nic więc dziwnego, że pacjenci coraz częściej oglądają się na prywatną służbę zdrowia, która nigdy nie strajkuje.

Firma działająca w sektorze automatyki przemysłowej potrzebuje pieniędzy na przejęcia firm projektujących infrastrukturę.

Lasy Państwowe, do których należy większość lasów w Polsce, przygotowują projekt przejęcia wszystkich 23 parków narodowych. Połączony twór ma się nazywać: Państwowe Gospodarstwo Przyrodnicze "Lasy i Parki Narodowe" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jest wielu kandydatów na objęcie rychłej prawdopodobnie schedy po szefie Banku Światowego Paulu Wolfowitzu. Wśród nich wymieniany jest również Leszek Balcerowicz - pisze "Życie Warszawy". Sam zainteresowany w rozmowie z "Życiem" nie daje sobie wielu szans

Urzędy skarbowe nie są nieomylne. Gdy popełnią błąd, podatnicy mają prawa domagać się odszkodowania. Sęk w tym, że fiskus bardzo rzadko chce za niego płacić. W 2006 roku za błędne decyzje skarbówki podatnikom wypłacono zaledwie 500 tys. zł odszkodowań. Więcej fiskus oddał w formie karnych odsetek - pisze "Puls Biznesu".

Polski rząd nie rezygnuje z twardego kursu polityki wobec Rosji. Anna Fotyga zażądała w piątek od pozostałych krajów Unii Europejskiej specjalnej deklaracji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego - pisze "Gazeta Wyborcza". Bez takiej deklaracji Polska nie zgodzi się na rozmowy UE z Rosją. Takie stanowisko Polski może nie przypaść do gustu członkom Wspólnoty, szczególnie Niemcom - zauważa "Gazeta Wyborcza".

Kolorowy, rzucający się w oczy strój zamiast oślej ławki? Niewykluczone. Taką karę dla uczniów, którzy po 1 września przyjdą na lekcje bez obowiązkowego uniform, przewiduje dyrektorka podstawówki nr 23 w Lublinie - pisze środowy "Dziennik".

Platforma Obywatelska ustami Jana Rokity wraca do swojego starego pomysłu. Poseł PO chce odebrać immunitety wszystkim parlamentarzystom. Według niego dokument chroniący polityków przed prawem to relikt przeszłości. Poseł to taki sam człowiek, jak inni i powinien odpowiadać za swe czyny - tak pisze środowy "Fakt".

Ustalenia śledztwa lubelskich prokuratorów mogą potwierdzać fakt celowego wyprowadzania środków pieniężnych z Komitetu ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej w okresie, gdy tą instytucją kierował Aleksander Kwaśniewski - ustalił "Nasz Dziennik" na podstawie nieoficjalnych informacji.

Sejmowa komisja śledcza ds. banków przesłucha dziś eurodeputowanego Bogdana Pęka. Przesłuchania pozostałych świadków, które zaplanowano na ten tydzień, zostały przesunięte.

Aleksander Kwaśniewski wraca do gry. Były prezydent to najbardziej prawdopodobny kandydat Lewicy i Demokratów na premiera - mówi szef SLD Wojciech Olejniczak. Na razie Kwaśniewski zajmie się przygotowaniami Lewicy i Demokratów do wyborów parlementarnych w 2009 roku - pisze "Dziennik". W sondażu gazety prawie 50 proc. badanych stwierdziło, że Kwaśniewski to dobry kandydat. Nie zgadza się z tym 37 proc.

Polacy pokochali Internet. Pokochali na tyle, że trudno się z nim rozstać. Dzięki operatorom komórkowym oferującym bezprzewodowy dostęp do sieci, mogą z niego korzystać do woli: w parku, kawiarni czy w autobusie. Już ponad pół miliona Polaków surfuje po Internecie za pomocą telefonu. To aż trzykrotnie więcej niż przed rokiem - zauważa "Rzeczpospolita".

Księgowi mogą liczyć na ułatwienia w ewidencjonowaniu transakcji w walutach obcych. Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie zmian w ustawie o rachunkowości - pisze "Gazeta Prawna".

Szkoły kształcące kucharzy, mechaników, kierowców, elektryków czy fryzjerów mogą w tym roku przeżyć oblężenie. Powód? Szanse na uzyskanie pracy w kraju, albo na dobre zarobki za granicą, w tych zawodach zdecydowały o dużym zainteresowaniu młodzieży nauką w szkołach zawodowych i technikach. Jak pokazują wskaźniki, od kilku lat wzrasta odsetek trafiających do tych szkół absolwentów gimnazjów - zauważa "Gazeta Krakowska".

Liderzy głównych partii politycznych będą jutro rozmawiać z prezydentem o lustracji. Tematem spotkania ma być m.in. kwestia otwarcia archiwów IPN. Zdaniem Joachima Brudzińskiego rozwiązanie to mogłoby być zastosowane, ale tylko z pewnymi wyjątkami. Jan Maria Rokita uważa zaś, że nie ma czegoś takiego, jak częściowe otwarcie.

Wtorek, 15 maja, 21:00 Józef Oleksy stawił się we wtorek przed komisją bankową. – Mówił naokoło, ale to nie jest tak, że zupełnie nic nie powiedział – ocenia na antenie TVN24 przesłuchanie byłego premiera nowy przewodniczący komisji, poseł PiS, Adam Hofman. I wylicza: – Oleksy potwierdził, że nie było strategii prywatyzacji sektora bankowego, że była ona prowadzona w pośpiechu i że komisja śledcza ma sens – wylicza Hofman.

W najbliższym otoczeniu papieża Pawła VI działał agent, który najprawdopodobniej był Polakiem - twierdzi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Raporty, które miał dostarczać polskiej Służbie Bezpieczeństwa, były tak cenne, że rozsyłano je też do innych państw "demokracji ludowej".

Józef Oleksy stanął przed bankową komisją śledczą i zeznał, że "nic nie pamięta". Były premier został wezwany przed komisję w związku z taśmami, na których zarejestrowane zostały jego rozmowy z biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym. Z nagrań miało wynikać, że w Polsce dochodziło do "przekrętów" podczas prywatyzacji banków. W "Kropce nad i" Oleksy powtórzył, że nie autoryzuje nagranej rozmowy.

Wtorek, 15 maja, 21:00 Były prezydent Lech Wałęsa mówi, że agenci SB w celu rozbicia "Solidarności" sterowali Andrzejem Gwiazdą. W ubiegłym tygodniu Gwiazda był przesłuchiwany przez senatorów przed wyborem na członka kolegium IPN. Zasugerował wtedy, że to marszałek Bogdan Borusewicz mógł być inspirowany przez służby bezpieczeństwa. Konflikt między legendami Solidarności w Magazynie 24 Godziny komentowali Antoni Mężydło z PiS oraz były działacz Związku Henryk Wujec.

Brytyjczyk Robert Murat jest podejrzany o porwanie czteroletniej Madeleine - informuje Sky News. Mała Brytyjka zniknęła kilkanaście dni temu z pokoju hotelowego w portugalskim miasteczku Praia da Luz.