Najnowsze

Najnowsze

Prezydent Lech Kaczyński angażuje europejskich przywódców w działania na rzecz Gruzji. Rozmawiał już prezydentami Francji, Ukrainy i Litwy. Wysyła też swojego wysłannika w rejon konfliktu. Piotr Kownacki spotka się tam w poniedziałek m.in. z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim. Prezydent udostępnił też Gruzinom swoją stronę w internecie.

Wladysław Stasiak podkreśla, że Rosja nie odpowiada na pokojowe sygnały Gruzinów. Wręcz przeciwnie. - Tu już nie chodzi o Osetię Południową, tylko o niepodległość Gruzji. A w efekcie bezpieczeństwo Europy - mówił w "Magazynie 24 godziny" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Dwuosobowy samolot awaryjnie wylądował niemal między zabudowaniami podkieleckiego Masłowa, cudem unikając katastrofy. Awionetka poważnie ucierpiała w niespodziewanym spotkaniu z ziemią, ale jej załoga wyszła z kolizji bez szwanku. Zdjęcia z wypadku przysłał na platformę Kontakt24 pan Grzegorz.

Micheil Saakaszwili musi odejść. Nie jest już dla nas partnerem do rozmów - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. - To próba obalenia urzędujących władz Gruzji - uważa amerykański ambasador przy ONZ. Tymczasem prezydent Gruzji apeluje o amerykańską interwencję dyplomatyczną. - Istnienie Gruzji jest zagrożone - przekonuje.

Rosyjskie okręty wojenne zatopiły w niedzielę gruziński kuter torpedowy - podało ministerstwo obrony Rosji. Wcześniej przedstawiciele marynarki wojennej poinformowali, że rosyjskie okręty nie prowadzą blokady wybrzeży Gruzji.

Jeszcze 37 osób pozostaje w szpitalu po wypadku turystycznego autokaru na lokalnej drodze w okolicy miejscowości Ostroróg pod Szamotułami w Wielkopolsce. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych. Zdjęcia wypadku dostaliśmy od internautów na platformę Kontakt TVN24.

Seria potężnych eksplozji wstrząsnęła w nocy z soboty na niedzielę Toronto. Wybuchy pogrążyły wybudzone z snu miasto w panice. Powodem nocnych eksplozji był pożar zbiorników z propanem ulokowanych w północnej części miasta. Policja ewakuowała tysiące mieszkańców, jedna osoba uznawana jest za zaginioną.

Piłkarskie reprezentacje Brazylii, Argentyny i Włoch po dwóch kolejkach spotkań mają już zapewniony awans do ćwierćfinałów turnieju olimpijskiego.

- Rosja rozgrywa tę wojnę po mistrzowsku - uważa Stanisław Koziej, profesor i generał, były wiceszef MON i ekspert w dziedzinie strategii. Według niego, celem operacji jest wymiana rządu w Gruzji. Autorka książki o Gruzji Dorota Parzymies mówi zaś w TVN24 o propagandzie i kłamstwach Rosjan: - Bomby spadają nawet na Tibilisi.

Jest śledztwo ws. nieprawidłowości w TVP. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła je po doniesieniu polityków Platformy Obywatelskiej.

- Gruzja ogłosiła w niedzielę jednostronny, natychmiastowy rozejm - podało rosyjskie MSZ. Gruzińskie władze przekazały rosyjskiej ambasadzie w Tbilisi informację o wstrzymaniu działań wojennych w rejonie Cchinwali. Niemal jednocześnie dotarła wiadomość o zbombardowaniu przez rosyjskie samoloty dwóch lotnisk: wojskowego i cywilnego pod Tbilisi.

Polscy siatkarze pewnie pokonali Niemców 3:0 i udanie rozpoczęli występy na turnieju olimpijskim. Po gładkim zwycięstwie w pierwszym secie (25:17), w drugim - Polacy przyprawili swoich kibiców o szybsze bicie serca zwyciężając na przewagi dopiero przy stanie 33:31! Ostatni set to absolutna dominacja biało-czerwonych i zwycięstwo 25:20.

Na Zalewie Szczecińskim przerwano poszukiwania mężczyzny, który zaginął po zatonięciu jachtu. Na jego pokładzie było pięć osób. Jedna z nich, 45-letnia kobieta, nie żyje.

Do serii eksplozji doszło w niedzielę w największych zakładach wojskowych "Arsenał" w mieście Kazanłyk w środkowej Bułgarii - poinformowało radio publiczne w Sofii. Z pożarem walczą ekipy obrony cywilnej i strażacy, a zakład otoczyła policja.

W niedzielę o godz. 17:00 ponownie zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu w Gruzji. Rada dotychczas była bezradna wobec przelewu krwi na Kaukazie. Wcześniej w niedzielę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził poważne zaniepokojenie zaciekłymi walkami w Gruzji i poszerzającym się konfliktem.

Włoch Matteo Tagliariol został mistrzem olimpijskim w szpadzie. Srebrny medal zdobył Francuz Fabrice Jeannet, a brązowy Hiszpan Jose Luis Abajo. Najlepszy z Polaków Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) zajął szóste miejsce.

Olimpijska rywalizacja pływaków, mimo braku polskich sukcesów, dostarcza wielu emocji. W pierwszym wyścigu eliminacji sztafet 4x100 metrów stylem dowolnym, rekord świat pobili Amerykanie, w drugiej części eliminacji nowy rekord Europy ustanowili Francuzi.

Irak domaga się od Amerykanów przyjęcia "bardzo jasnego harmonogramu" wycofania swoich wojsk - mówił iracki minister spraw zagranicznych Hoszira Zebari w niedzielnym wywiadzie dla agencji Reuters. Podawaniu konkretnego terminu sprzeciwiał się dotąd prezydent USA George W. Bush.

Kolejny punkt zapalny konfliktu na Kaukazie. Gruzińskie MSW poinformowało, że Rosja rozpoczęła operację wojskową w kontrolowanej przez Gruzję części wąwozu Kodori. Wcześniej prezydent separatystycznej Abchazji Siergiej Bagapsz ogłosił mobilizację rezerwistów i poinformował o wysłaniu 1000 żołnierzy na sporny teren.

To już szóste złoto dla gospodarzy. Chińczyk Long Qingquan wywalczył złoty medal w podnoszeniu ciężarów w kategorii 56 kg. Zresztą całe podium zajęli ciężarowcy z Azji. Srebrny medal zdobył Hoang Anh Tuan z Wietnamu, a brązowy Eko Yuli Irawan z Indonezji.