Łódź

Łódź

- Tutaj się urodziłeś, i tu masz umrzeć - mówi pani Wiesława, żona Kazimierza Błaszczaka, który chce lecieć na Marsa. Odważny emeryt z Wieruszowa jednak umierać na Ziemi nie planuje. Resztę życia chce spędzić na czerwonej planecie. - Żonę jeszcze zdążę przekonać - mówi.

W przeciągu tygodnia w Łodzi doszło do dwóch tragicznych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. W miniony weekend potrącony na przejściu zginął 10- letni chłopiec i 63- letnia kobieta. Tydzień wcześniej w podobnych okolicznościach życie stracił 19- latek, a dwie inne osoby zostały ranne. Ministerstwo zapowiada zmiany w prawie, do dialogu włączyli się też politycy.

Sąd aresztował na trzy miesiące 35-letniego Łukasza J. Romska rodzina rozpoznała go jako mężczyznę, który podpalił kawałek tkaniny, żeby pokazać co w przyszłości może spotkać Romów. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie gróźb karalnych ze względu na przynależność narodową. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Mogli oszukać kilkadziesiąt osób w całej Polsce - mówi policja. Mowa o pięciu mężczyznach, zatrzymanych w ubiegłym tygodniu, którzy mieli udawać komorników i oferować sprzedaż samochodów w bardzo atrakcyjnych cenach. Zatrzymani usłyszeli zarzut oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 8 lat więzienia.

Nowoczesny system pozwala osobom niewidomym na swobodne poruszanie się po Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi. Działa dzięki specjalnym odbiornikom instalowanym do lasek niewidomych. Każdy zwiedzający otrzymuje też słuchawki i audioprzewodnik.

Jak łódzkie kamienice widzieli ich architekci? Czy bardzo różniły się od tego, co możemy widzieć dzisiaj? Za pomocą kilku kliknięć można wrócić do okresu największego rozkwitu miasta. W internecie można za darmo oglądać oryginalne plany prawie wszystkich kamienic z ul. Piotrkowskiej.

Teraz o innej dziewczynie. Gdyby to ona i jej drużyna grała z Ukrainą i Anglią, moglibyśmy być spokojniejsi o wyniki reprezentacji. Szesnastoletnia Ewa Pajor jest teraz najwyżej ocenianą młodą piłkarką w Europie, a jej umiejętności porównuje się do samego Lionela Messiego. Licealistkę spod Uniejowa doceniła UEFA, przyznając jej nagrodę UEFA Golden Player 2013, tę samą, którą w przeszłości otrzymali Rooney czy Fabregas.

Dwóch młodych mężczyzn usłyszało zarzut zabójstwa 60-letniego mieszkańca Brzezin. Według śledczych, 19 i 24-letni sprawcy zabili bez żadnej przyczyny. Prokuratorzy twierdzą, że podejrzani dusili i bili bezbronnego mężczyznę, chcieli go też podpalić.

Pierwszy w Europie festiwal poświęcony animacji rozpoczął się w czwartek w Łodzi. Na miłośników filmu animowanego czeka 250 animacji z całego świata oraz wybitni goście, którzy na specjalne zaproszenie przyjechali do Łodzi. Wśród z nich m.in. Mike Silk, aktor który podkłada głos do bajek (m.in. Johny Bravo czy Scooby Doo)

Prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt dla 32-letniego mężczyzny, który jest podejrzewany o napaść na romską rodzinę z Łodzi. Do aresztu w tej sprawie trafiło wcześniej trzech innych mężczyn. Lokalne władze wydały oświadczenie potępiające atak na Romów.