Kultura i styl

Kultura i styl

Królowa muzyki pop Madonna zorganizowała charytatywną imprezę na rzecz dzieci z Malawi. Cel szczytny, ale oprawa dość kontrowersyjna. Bo pieniądze zbierano w nowo otwartym sklepie Gucciego.

Tłumy fanów, błysk fleszy i czerwony dywan. Berlińczycy po królewsku powitali Rolling Stonesów. Grupa przyjechała do stolicy Niemiec promować nowy film Martina Scorsese, film o... nich samych.

Był już ukraiński niby-transwestyta, skandalizujący Niemiec Stefan Raab, multinarodowe Ich Troje, Piasek z futerkiem, więc czemu nie kukiełka? Irlandczycy są o krok od wysłania na Eurowizję... bekającego Dustina Indyka. Na Zielonej Wyspie wrze.

Gdy w wieku 13 lat nagrał materiał na pierwszy album, krytycy obwołali go cudownym dzieckiem jazzowej gitary i spadkobiercą legendarnego Django Reinhardta. Bireli Lagrene - Francuz z cygańską duszą zagra w Polsce dwa koncerty.

Nie była to Sala Kongresowa. Na scenie nie było gwiazd z pierwszych miejsc list przebojów. Natomiast publiczność nie była przypadkowa. Nie była, ponieważ na deskach Teatru Roma zaśpiewała Jane Birkin – piosenkarka i aktorka, której niejedna gwiazda do stóp nie dorasta.

Od melancholijnych dźwięków, przez podróż na Karaiby, po wulkan energii. Tak w skrócie można określić festiwal Pilsner Urquell Perspectives. W sobotę wieczorem warszawska publiczność miała okazję posłuchać niepowtarzalnego zestawu muzyków: Karoliny Kozak, Jehro i niekwestionowanej gwiazdy wieczoru – Angie Stone.

Cztery atrakcyjne „Lejdis”, kilku nieodpowiedzialnych dżentelmenów i duet reżysersko-scenopisarski, etatowo już rozśmieszający Polaków w temacie relacji damsko męskich – to przepis na pre-walentynkową komedię romantyczną. I choć danie momentami mocno przesolone i ciągnie się niczym spaghetti (136 minut!), na tle polskich komedii romantycznych błyszczy. O co jednak nietrudno.

Te same deski sceny i ta sama, wypełniona po brzegi sala. Prominentni goście i studenci, którzy zostali za drzwiami - 40 lat po zdjęciu z afiszów Teatru Narodowego "Dziadów" znów było duszno od emocji. Oklaski, łzy i śmiech mieszały się ze sobą. Było podobnie i jednocześnie zupełnie inaczej. Już bez rozpaczliwego wołania o "niepodległość bez cenzury".

Na portugalskiej Maderze właśnie padł ostatni klaps na planie pierwszych odcinków serialu „TERAZ ALBO NIGDY!”. Premiera najnowszej produkcji TVN już w marcu!

Adam Mickiewicz - po niemal stu pięćdziesięciu latach - przemówi z wysokości swojego cokołu na Krakowskim Przedmieściu. Będzie rozmawiał z Wiesławem Gomułką. Wszystko po to by upamiętnić 40. rocznicę usunięcia "Dziadów" ze sceny. Wcześniej w Teatrze Narodowym odbędzie się "uroczystość-niespodzianka".

Francuska grupa pirotechniczna rozświetliła niebo nad stolicą Chile, Santiago. To jednak nie niebezpieczni podpalacze, a artyści, którzy ognistymi pokazami zakończyli doroczny festiwal sztuki "Santiago a Mil".

Filmy "Frozen River" i "Trouble the Water", oba traktujące o ludziach walczących z przeciwnościami losu, uznane zostały w sobotę za najlepsze - odpowiednio - w kategorii filmu fabularnego i dokumentalnego przez jurorów Sundance Film Festival, w Park City w stanie Utah.

Punktualnie o północy w całej Polsce ruszyła oficjalna sprzedaż ostatniego tomu przygód najsłynniejszego chyba czarodzieja świata. Wcześniej co najmniej kilka księgarni złamało dżentelmeńską umowę z wydawcą "Harry'ego Pottera" i rozpoczęło sprzedaż przed oficjalną datą premiery.

"Katyń" Andrzeja Wajdy bardzo blisko Oscara. Gdyby nagrodę przyznawali bukmacherzy, cieszyć moglibyśmy się już dziś. Za każdą postawioną na zwycięstwo polskiego filmu złotówkę, można zgarnąć jedynie 2,25 zł. Ale tegoroczne nominacje wywołują też wiele kontrowersji.

Niełatwa, ale zawsze twórcza współpraca polsko-rosyjska doprowadziła do dyplomowego finału w Akademii Teatralnej. W środę, w teatrze Collegium Nobilium, premiera "Wiśniowego sadu", jednego z najważniejszych przedstawień Antoniego Czechowa.

Heath Ledger, znany m. in. z roli w filmie "Tajemnica Brokeback Mountain", nie żyje. Martwego aktora znaleziono w jego nowojorskim apartamencie. 2 miesiące temu Ledger przyznał się do brania środków nasennych, więc sugerowano, że przyczyną śmierci mogło być ich przedawkowanie.

- Nie byłoby źle - w ten sposób Andrzej Wajda odpowiedział na oczywiste pytanie, czy chciałby dostać Oscara. Film "Katyń" w jego reżyserii 24 lutego ma szansę wygrać tę najważniejszą nagrodę filmową świata.

Nie wszyscy cieszą się z nominacji "Katynia" Andrzeja Wajdy do Oscara. - To film słaby, akademicki - mówi bez ogródek w TVN24 krytyk filmowy Wiesław Kot. Aktorzy grający w "Katyniu" są tą opinią poruszeni.

Dramaty "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coenów i "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Uroczyste rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 24 lutego.

"Katyń" Andrzeja Wajdy został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej świata - Oscara. O tym, czy wygra statuetkę, dowiemy się 24 lutego. O nagrodę powalczy również współprodukowany przez Polaków krótkometrażowy film animowany "Piotruś i Wilk" i współreżyserowany przez Polaka również animowany film "Madame Tutli-Putli".