Kultura i styl

Kultura i styl

- Niespokojne mogą być filmy, a nie kraje - mówił David Lynch na spotkaniu z prezydentem Izraela Simonem Peresem. Reżyser przyjechał na Bliski Wschód ze swoim planem pokojowym dla regionu.

Brytyjski reżyser Peter Greenaway odwiedził Kraków. Najpierw wziął udział w światowej premierze swojego najnowszego filmu "Nightwatching", a potem na jednym z krakowskich placów reżyser poprowadził widowisko multimedialne.

Pierwszy festiwalowy seans i - pełna sala kinowa. Nic dziwnego - na dobry początek organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego pokazali "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, tegorocznego laureata Złotych Lwów w Gdyni.

190 filmów z 55 krajów, stu filmowców, cztery różne konkursy, trzy kina i tylko dziesięć dni na to wszystko. Dziś rusza 23. Warszawski Festiwal Filmowy. To jedyna okazja, by zobaczyć filmy, których większość nie trafi nigdy do polskich kin.

Na murach Borowska, małego miasteczka 80 kilometrów od Moskwy lokalny artysta postanowił opowiedzieć historię miejscowości. Jego malunki, niczym freski, przedstawiają sceny z życia mieszkańców.

„Sztuka nie jest niczym innym, jak przesadą i zniekształceniem” – te słowa węgierskiego noblisty Imre Kertesza są mottem wrocławskiego festiwalu teatralnego „Dialog”. Mottem, które zobowiązuje.

"Boskie torsy" z USA skuteczne rozgrzały Polki. Ściany Sali Kongresowej drżały od pisku i krzyku, wydobywającego się z setek kobiecych gardeł. - Było super - zgodnie mówiły portalowi tvn24.pl oglądające ich kobiety.

Już jutro rusza festiwal teatralny "Dialog", impreza, która stara się prezentować najciekawsze przedstawienia z kraju i zagranicy. Głównymi tematem w tym roku ma być problem złej władzy i społecznej manipulacji. Obok siebie pojawią się skrajne czasami teatralne światy: raz kreowane głównie ruchem, innym razem oparte na plastyce.

Nnenna Freelon, nazywana damą jazzu, wystąpiła w poniedziałek wieczorem w warszawskiej Sali Kongresowej, na jedynym koncercie w Europie. Koncert zorganizowany został w ramach Ery Jazzu.

Na ich widok piszczą kobiety na całym świecie. Boskie, lśniące od oliwki torsy, bicepsy jak ze stali i ten prowokacyjny ruch biodrami... we wtorek w warszawskiej Sali Kongresowej chłopaki z Chippendales pokażą wszystko. No, prawie.

To wielka dama muzyki soul. O jej głos zabiegają najwięksi, ale towarzyszy tylko najlepszym. Nnenna Freelon, jedna z najważniejszych wokalistek jazzowych, wystąpi już w poniedziałek w warszawskiej Sali Kongresowej na jedynym w tym roku koncercie w Europie.

- Jako nastolatek nie stawiałem sobie pytań - mówił w Gdańsku noblista Günter Grass o swojej przeszłości w Waffen-SS. - To hańba, którą będę nosił przez całe życie - dodał. Pisarz gości w Polsce na obchodach swoich 80. urodzin.

Pół wieku „Tytusa, Romka i A’Tomka”, trzydzieste urodziny Thorgala i wybory miss komiksu - to główne atrakcje rozpoczynającego się dziś Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Przez trzy dni fani będą mogli spotkać się ze światową czołówką twórców komiksów.

Konflikt w warszawskim Muzeum Narodowym. Kazimierz Ujazdowski odwołał dyrektora Ferdynanda Ruszczyca. Według ministra kultury, sposób zarządzania muzeum budził poważne zastrzeżenia. - To decyzja polityczna - uważa Ruszczyc.