Kultura i styl

Kultura i styl

O godzinie 19.30 Suzanne Vega, czyli "miss Leonard Cohen" - jak nazywają ją fani - stanie na scenie Sali Kongresowej żeby w folkowo-jazzowym nastroju przywitać polską publiczność. Dlaczego warto tam wtedy być? Bo rzadko ktoś tak poetycko nuci Ci do ucha przed niedzielnym porankiem...

- Nigdy nie myślę o stylu muzyki, jaką tworzę. Wszystko zależy od danej chwili i otoczenia. Wszystko robię dla ludzi, którzy mnie otaczają. Nigdy nie zastanawiam się jaki ma być następny utwór - spokojny, czy bardziej rockowy. To muzyka mnie uwodzi, a nie ja ją - mówił hiszpański artysta w rozmowie z Martą Tuką.

Każdy fan sagi Andrzeja Sapkowskiego, który marzył o wcieleniu się w Geralta z Rivii już może spełnić swoje marzenia: do sklepów na całym świecie trafiła gra komputerowa „Wiedźmin”. Pograć mogą nawet Chińczycy, gdyż i w tej wersji językowej gra jest dostępna.

Do odległej, beskidzkiej wioski przyjeżdża człowiek, który nosi pewną tajemnicę – tak rozpoczyna się "Wino truskawkowe". O swoim filmie i współpracy z Andrzejem Stasiukiem opowiada w rozmowie z TVN24.pl reżyser Dariusz Jabłoński.

Wokalista zespołu Simply Red Mick Hucknall ogłosił, że zespół zakończy działalność w 2009 roku - ćwierć wieku po powstaniu grupy.

Frywolne rzeźby kolumbijskiego artysty Fernando Botero najnowszą atrakcją Berlina. Charakterystyczne "tłuściochy" rozłożyły się przed Bramą Brandenburską i w Ogrodzie Uciech (Lustgarten).

Chcesz poznać historię zombie, który dorabiał jako kurier; dowiedzieć się, dlaczego pod żadnym pozorem nie warto poddawać się przeszczepowi rogówki; albo obejrzeć kultową "Noc żywych trupów" w wersji 3D? Nic prostszego! W 10 miastach Polski rozpoczyna się "Horror festiwal". Będzie trwał do niedzieli.

10 dni i prawie 200 filmów. 23. Warszawski Festiwal Filmowy pokazał prawdziwą karuzelę miejsc, obrazów i dźwięków. Nie wszystkie filmy były olśniewające, ale zdarzały się prawdziwe perełki - także pośród tych nienagrodzonych.

- Tango jest dla ludzi dojrzałych, którzy mają bagaż doświadczeń, którzy w życiu przeżyli rozstania, powroty, wiedzą, na czym polega miłość - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl Agustin Egurrola choreograf, tancerz, juror programu TVN "Po prostu tańcz".

Felietonistka, mama rocznego Kubusia z goryczą i humorem wspominała czasy PRL-u. Swoją szaro-burą podstawówkę z gnijącymi paprotkami i dzieciństwo bez matki - Agnieszki Osieckiej. Przyznała,że rozwód rodziców i alkoholizm matki były traumą jej dzieciństwa. W programie "W roli głównej" (TVN Style) Magda Mołek rozmawiała z Agatą Passent.

Pieniądze, seks, spisek i malarstwo - te cztery sprawy były punktem wyjścia dla pracy nad filmem o Rembrandcie - mówi Peter Greenaway o swoim najnowszym dziele "Nightwatching". Film, który powstał przy dużym udziale Polaków, na ekrany kin wejdzie już 2 listopada.

- Jestem egoistą, a film to moja terapia. Dziwię się więc, że w ogóle chcecie to oglądać - przekonywał nas Etgar Keret, izraelski pisarz i reżyser. Jak na laureata prestiżowej "złotej kamery", przyznawanej w Cannes najlepszemu debiutantowi, to raczej skromna autobiograficzna laurka.

Madonna podpisała rekordowy kontrakt z promotorem koncertowym Live Nation. Za 10 lat współpracy firma zapłaci gwieździe muzyki pop 120 milionów dolarów.

- Niespokojne mogą być filmy, a nie kraje - mówił David Lynch na spotkaniu z prezydentem Izraela Simonem Peresem. Reżyser przyjechał na Bliski Wschód ze swoim planem pokojowym dla regionu.

Brytyjski reżyser Peter Greenaway odwiedził Kraków. Najpierw wziął udział w światowej premierze swojego najnowszego filmu "Nightwatching", a potem na jednym z krakowskich placów reżyser poprowadził widowisko multimedialne.

Pierwszy festiwalowy seans i - pełna sala kinowa. Nic dziwnego - na dobry początek organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego pokazali "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, tegorocznego laureata Złotych Lwów w Gdyni.

190 filmów z 55 krajów, stu filmowców, cztery różne konkursy, trzy kina i tylko dziesięć dni na to wszystko. Dziś rusza 23. Warszawski Festiwal Filmowy. To jedyna okazja, by zobaczyć filmy, których większość nie trafi nigdy do polskich kin.

Na murach Borowska, małego miasteczka 80 kilometrów od Moskwy lokalny artysta postanowił opowiedzieć historię miejscowości. Jego malunki, niczym freski, przedstawiają sceny z życia mieszkańców.