Kultura i styl

Kultura i styl

"Harry Potter i Insygnia Śmierci" - ostatni tom przygód młodego czarodzieja ukaże się w nocy z 25 na 26 stycznia 2008. - Najważniejszym problemem ostatniego tomu jest tajemnica śmierci. Trup ściele się gęsto - zapowiada tłumacz najbardziej oczekiwanej książki dziecięcej przyszłego roku Andrzej Polkowski.

Słynny francuski choreograf Maurice Bejart zmarł w wieku 80 lat - poinformował w czwartek zespół baletowy z Lozanny, którym Bejart kierował od 20 lat.

700 metrów pod ziemią, nieczynna kopalnia soli, a w środku... koncert amerykańskiego zespołu rockowego - "Queens of the Stone Age". Nie lada gratka dla wszystkich, którzy znaleźli się w Sonderhausen we wschodnioniemieckiej Turyngii.

Serialowe i filmowe gwiazdy, sympatyczny bohater i, jak obiecują twórcy, interesująca fabuła - już niedługo na serialowym rynku pojawi się nowy gracz. Rozpoczęły się zdjęcia do nowej, trzynastoodcinkowej produkcji TVN - "39 i pół". Zobaczymy go najprawdopodobniej w 2008 roku.

- Śnijcie razem ze mną sen o Lizbonie – rozpoczęła porywający koncert portugalska gwiazda fado, Misia. Przez następne półtorej godziny płynęły nostalgiczne, melancholijne dźwięki piosenek o utraconej miłości, niewiernych kochankach i nieuczciwych sztuczkach losu.

Cykl "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki zdobył międzynarodową nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Emmy, które rozdano w Nowym Jorku uważane są za telewizyjny odpowiednik Oscarów.

Nostalgiczne dźwięki fado - muzyki, której nazwę tłumaczy się jako przeznaczenie - zabrzmią dziś w Sali Kongresowej. Misia, portugalska artystka o polskim pseudonimie, zaśpiewa w Warszawie.

Przyjechali, zagrali i rozpoczęli funkową rewolucję. W warszawskim klubie Palladium chłopaki z izraelskiego zespołu Funk'n'Stein rozbujali publiczność i sprawili, że wszyscy zebrani uwierzyli, że funky jest lekarstwem na całe zło tego świata.

Klasyka, awangarda i nowości rosyjskiego kina przez kilkanaście dni gościły na ekranach warszawskiej Kinoteki. Pierwszy Festiwal Filmów Rosyjskich okazał się wydarzeniem, na które warto było czekać.

- Podczas zbyt długich przerw w meczach kibicom pozostawał jedynie bimber w piersiówkach - wspominał czasy świetności Stadionu X-lecia Janusz Zaorski podczas Finisażu Stadionu X-lecia. Imprezy, która według organizatorów ma być serialem miejskim przypominającym warszawiakom, jak ważnym miejscem w historii ich miasta jest obecny Jarmark Europa.

Cudowne dzieci szwedzkiego jazzu - Esbjorn Svensson Trio (E.S.T.) - w Polsce. Gwiazdy europejskiej i światowej sceny muzycznej przyjechały do naszego kraju żeby promować swoją najnowszą płytą "Tuesday Wonderland".

Rusza druga edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand-Komeda-Polański”. Do niedzieli warszawiacy będą mogli spojrzeć na swoje miasto pryzmat twórczości Leopolda Tyrmanda, Krzysztofa Komedy i Romana Polańskiego.

Portugalczyk Bernardo Sassetti był chyba największą niewiadomą tegorocznego Jazz Jamboree. Swoim znakomitym koncertem pianista udowodnił, że muzyczna Portugalia to nie tylko Fado.

Miał być rekord... I jest! Dwa bilety na koncert reaktywowanych Led Zeppellin zlicytowano na internetowej aukcja za 83 tys. funtów (prawie 425 tys. zł). Wyjątkowo bogatym szczęśliwcem okazał się mieszkaniec Glasgow.

Skarby egipskiego faraona znów w Wielkiej Brytanii. Po 35 latach od poprzedniej wystawy Brytyjczycy znów mogą podziwiać grobowe majętności "żywego obrazu Amona". Jednymi z pierwszych gości był książę Karol ze swoją żoną Camillą.

Ciągnące się po horyzont pole kapusty, betonowa pustynia blokowisk i obskurny bar mleczny – taki wizerunek naszej stolicy przedstawiony zostanie w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Wbrew pozorom nie przygotowało go jedno z konkurujących z nią miast, ale władze Warszawy.

- Jazz i tango są sobie bardzo bliskie - stwierdzili zgodnie Gary Burton i Richard Galliano w ekskluzywnej rozmowie z tvn24.pl. To, że mają rację, udowodnili dając fantastyczny koncert na 49. Jazz Jamboree.

Marcus Miller nie zawiódł. Na koncercie zagranym 13 listopada w ramach Ery Jazzu dowiódł, że nie bez przyczyny uważany jest za jednego z największych basistów jazzowych.

Led Zeppelin ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa i sprzedać najdroższy bilet w historii. Jimmy Page, gitarzysta zespołu wystawił na internetową aukcję trzy podwójne zaproszenia na najbliższy koncert kapeli. Cena wyjściowa za sztukę to pięć tysięcy funtów.