Kultura i styl

Kultura i styl

To wielka dama muzyki soul. O jej głos zabiegają najwięksi, ale towarzyszy tylko najlepszym. Nnenna Freelon, jedna z najważniejszych wokalistek jazzowych, wystąpi już w poniedziałek w warszawskiej Sali Kongresowej na jedynym w tym roku koncercie w Europie.

- Jako nastolatek nie stawiałem sobie pytań - mówił w Gdańsku noblista Günter Grass o swojej przeszłości w Waffen-SS. - To hańba, którą będę nosił przez całe życie - dodał. Pisarz gości w Polsce na obchodach swoich 80. urodzin.

Pół wieku „Tytusa, Romka i A’Tomka”, trzydzieste urodziny Thorgala i wybory miss komiksu - to główne atrakcje rozpoczynającego się dziś Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Przez trzy dni fani będą mogli spotkać się ze światową czołówką twórców komiksów.

Konflikt w warszawskim Muzeum Narodowym. Kazimierz Ujazdowski odwołał dyrektora Ferdynanda Ruszczyca. Według ministra kultury, sposób zarządzania muzeum budził poważne zastrzeżenia. - To decyzja polityczna - uważa Ruszczyc.

W Londynie gratka dla miłośników biżuterii - na aukcję w domu Christie's trafi jajko słynnego złotnika carów Piotra Faberge. Egzemplarz, który nigdy wcześniej nie był pokazywany. To prawdziwy skarb, wart co najmniej 18 milionów dolarów.

W piątek do polskich kin wchodzi film "Chopper". Oparta na faktach historia mordercy w filmowym obrazie przeraża realizmem i analizą psychiki dewianta. Film powstał na podstawie książki "Chopper". Zza więziennych murów” najbardziej przerażającego płatnego mordercy w australijskim świecie przestępczym – Marka Brandona Reada.

Między 11 a 14 października, wzorem ubiegłych lat, przeszło stu poetów z ponad 17 krajów świata zaprezentuje swoją twórczość na XXXVI Warszawskiej Jesieni Poezji.

Gitarzysta grupy rockowej Radiohead Jonny Greenwood ogłosił, że fani będą mogli sami zdecydować, ile zapłacą za ściągnięcie z sieci najnowszej płyty zespołu.

Wszystkie siedem tomów przygód Harry'ego Pottera z dedykacją autorki J.K. Rowling zostało sprzedanych za 18.200 funtów na stronie aukcyjnej eBay - poinformowała w organizacja charytatywna, która wystawiła książki na sprzedaż.

Fani dziewczyn o ogromnych oczach, lolitek w szkolnych mundurkach i Dragonballa marszem do kin! W Warszawie i Krakowie ruszył pierwszy w Polsce przegląd filmów anime. Niebawem projekcje zawitają do sześciu kolejnych miast.

Kolejne wydanie książki Włodzimierza Odojewskiego "Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska" trafia właśnie do polskich księgarń. Pierwotnie to właśnie na podstawie tej powieści Andrzej Wajda miał nakręcić film o Katyniu.

"Pan prezydent, ja dzisiaj zabiję go, bo pan prezydent w tym kraju to całe zło" – śpiewa raper „Hukos”. Karniści twierdzą, że nic mu za to nie grozi.

"Katyń" będzie polskim kandydatem do Oscara - poinformował w niedzielę Grzegorz Wojtowicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film Andrzeja Wajdy pokonał jednogłośnie 16 innych filmów.

Najwybitniejszy mim wszechczasów Marcel Marceau nie żyje. Aktor zmarł w niedzielę w Paryżu, miał 83 lata.