Kultura i styl

Kultura i styl

Bollywood na żywo w Sali Kongresowej. Stu tancerzy, muzyków i aktorów w skondensowanej jak na Indie formie – tylko półtorej godziny – przedstawi historię wielkiej miłości walczącej z przeciwnościami losu. Czyli to, co tygrysy - z Bollywood - lubią najbardziej.

Ponad 140 wydarzeń festiwalowych i tylko 72 godziny - koncerty, wystawy, spektakle i projekcje filmów... Wstęp wolny. Na trzy dni Warszawa zamienia się w stolicę sztuki niezależnej. A wszystko za sprawą Re:wizji, czyli "offowej inwazji".

Transportery opancerzone, koksowniki i obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego na murach - tak przez ostatnie dni wyglądał Plac Politechniki, gdzie kręcono sceny do filmu "Popiełuszko". - Chcemy pokazać wszystko tak, jak było. Śniegu nam tylko brakuje - mówią w rozmowie z portalem tvn24.pl filmowcy.

Rekord został pobity za czwartym razem. Mieszkająca w Wilnie malarka Giedre Bulotaite-Jurkuniene została oficjalnie uznana za autora i właściciela najmniejszego obrazu na Litwie. Jej dzieło ma zaledwie 1,5 mm x 1,5 mm.

Pod wieżą Eiffla i na ulicach Nowego Jorku... Przy świetle żarówki i z głową w chmurach - dzięki multimedialnym wizualizacjom i genialnemu głosowi legenda Woodstock Joe Cocker zabrał tych, którzy przybyli na jego warszawski koncert w niezwykłą podróż po "swoich" miejscach, wspomnieniach i muzyce.

Przed dwoma dniami został nominowany do nagrody Grammy, a wieczorem dał doskonały koncert w Sali Kongresowej. Freddy Cole, pianista i wokalista, który przez długi czas pozostawał w cieniu swojego legendarnego brata Nata, po latach udowadnia, że sam też zasługuje na miano króla wokalnego jazzu.

Właśnie skończyły się zdjęcia do filmu "Izolator", obrazu opartego na historii zabójstwa Jacka Dębskiego. Choć autorzy, przede wszystkim australijski reżyser Christopher Doyle, przekonują, że ich ambicją nie było rozwikłanie jednego z najgłośniejszych zabójstw IIIRP, to pytania nasuwają się same.

Znany, zachrypnięty głos i zupełnie nowa płyta "Hymn For My Soul" - Joe Cocker, legenda festiwalu Woodstock i jeden z najlepszych wokalistów na świecie, wystąpi dziś na warszawskim Torwarze. - Nagranie tej płyty kosztowało mnie sporo zdrowia - przyznaje muzyk.

Jazz jest zapisany w genach - będzie się można o tym przekonać już dziś w Sali Kongresowej. W ramach Ery Jazzu specjalny świąteczny koncert zagra Freddy Cole - brat słynnego Nata „King” Cole’a i wuj Natalie Cole.

Kto by pomyślał, że 18 lat po tym, jak z Sali Kongresowej wyprowadzono sztandar PZPR, w jej murach zabrzmią głosy wyrażające tęsknotę za potęgą radzieckiej Rosji. A jednak stało się tak w niedzielę za sprawą koncertu rosyjskiego zespołu Lube.

„Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków" w niecodziennej inscenizacji można zobaczyć dziś na deskach teatru Rozrywki w Chorzowie. W rolach głównych kilku aktorów, a poza tym osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i sportu związane ze Śląskiem.

Prawie 100 tysięcy książek czeka na chętnych w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wystarczy w niedzielę wykupić bilet za 30 złotych i można wynieść tyle książek ile jest się w stanie unieść.

Żywiołowe i bezpretensjonalne bałkańskie rytmy zabrzmiały w Warszawie. Od pierwszej piosenki The No Smoking Orchestra duch radosnej anarchii unosił się w wypełnionej sali klubu Palladium. Muzycy pokazali, że z ludowej muzyki można zrobić nie cepelię, ale porywające kawałki.

Prawie 500 aktorów i członków chóru, realistyczne kostiumy, a na scenie nawet koń, pies i koza. Metropolitan Opera szykuje się do wystawienia najbardziej wystaawnego w swojej historii przedstawienia: "Wojny i Pokoju" według Lwa Tołstoja.

Żywiołowa muzyka, znana z takich filmów Emira Kusturicy jak „Czarny kot, biały kot" i "Życie jest cudem", zabrzmi w sobotę w warszawskim Palladium. Z The Non-Smoking Orchestra zagra sam reżyser, który z muzykami współpracuje już ponad 20 lat.

Mężczyźni wolą "Kubę Wojewódzkiego", a kobiety - "You Can Dance". Najlepszą prezenterką jest Kinga Rusin, a cztery najlepiej oceniane programy rozrywkowe to produkcje TVN - wykazują badania przeprowadzone przez wrocławska firmę Pentagon-Research.

Wystąpili podczas tegorocznej edycji Jazz Jamboree i podbili serca polskiej publiczności. Andaluzyjski zespół Chambao sprawił, że zebrani w warszawskiej Sali Kongresowej przenieśli się myślami na drugi koniec Europy. Jak oni to robią - opowiada w rozmowie z Martą Tuką, specjalnie dla tvn24.pl wokalistka Maria del Mar.