Kultura i styl

Kultura i styl

Film z Lindsay Lohan, sama Lindsay Lohan i ubiegłoroczny kandydat do Oscara Eddie Murphy to niekwestionowani triumfatorzy tegorocznych Złotych Malin - "nagród" dla najgorszych aktorów i twórców filmowych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek oczy wszystkich "nie śpiących" Polaków będą na pewno wpatrzone w gwiazdy... Hollywood. To, czy będziemy się cieszyć z pierwszego Oscara dla polskiego filmu fabularnego wyjaśni się już za kilkanaście godzin. Prześledź drogę "Katynia" do Hollywood z tvn24.pl.

- Chciałem, żeby "Katyń" był filmem-elegią, która pozwoli rozstać się z tym tematem - powiedział Andrzej Wajda na spotkaniu twórców filmów zagranicznych nominowanych do tegorocznych Oscarów. Ceremonia wręczenia nagród w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Isis Gee, amerykańską piosenkarkę polskiego pochodzenia, która cieszyła oko widzów TVN w "Tańcu z gwiazdami", czeka poważne wyzwanie - będzie reprezentowała Polskę w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji 2008. Finał 24 maja w Belgradzie.

Popularność odczuliśmy jak tylko przekroczyliśmy granicę. Rozpoznał nas pan w kantorze – opowiadał w sobotę, tuż przed koncertem, Ivan Mladek, legendarny już twórca "Józka z bagien".

Wszyscy trzymamy kciuki za „Katyń” Andrzeja Wajdy, ale to nie jedyny polski akcent w oscarowym wyścigu. O złotą statuetkę powalczy także operator Janusz Kamiński i twórcy polsko-brytyjskiej animacji „Piotruś i wilk”.

To nie jest łatwy film. Wręcz przeciwnie - prawie trzygodzinny obraz Paula Thomasa Andersona "Aż poleje się krew" to brudna, naturalistyczna, ale też magnetyzująca opowieść. Leniwe ujęcia ilustruje przeszywająca muzyka Jonny'ego Grenwooda z Radiohead, a to wszystko jest tylko tłem dla świetnego Daniela Day-Lewisa, który gra Daniela Plainview'a - opętanego chciwością przedsiębiorcy naftowego.

16-latka zachodzi w ciążę z kolegą z klasy. Rozważa aborcję, jednak decyduje się urodzić dziecko i oddać je do adopcji. Po drodze pojawiają się problemy z rodziną zastępczą. Przezabawna komedia, genialny debiut młodej aktorki - "Juno" w reżyserii Jasona Reitmana walczy o Oscary w czterech kategoriach.

Największa gwiazda polskiej telewizji lat 80-tych - Rubens de Falco nie żyje. Brazylijska telewizja O Globo podała, że przyczyną zgonu był atak serca. Znany głównie z roli Leoncia Almeydy w brazylijskiej telenoweli "Niewolnica Isaura" aktor miał 76 lat.

Po ciężkiej chorobie zmarła w Warszawie wybitna reżyser dubbingu Joanna Wizmur. Reżyserowała m.in. wszystkie części „Shreka”. Podkładała również głos w wielu filmach i bajkach dla dzieci. Miała 51 lat.

Aktorzy, producent i "główny bohater", reżyser Andrzej Wajda są już w Los Angeles. Na dwa dni przed wielką galą "Katyń" prowadzi w oscarowym rankingu "New York Timesa". Pozostaje się cieszyć... i czekać. Bo pierwszy w historii Oscar dla polskiego filmu fabularnego nigdy nie był jeszcze tak blisko.

Na przekór zalewającym kina w lutym romantycznym komediom, na ekrany wchodzi zdecydowanie „męski” film niemieckiego mistrza kina – Wernera Herzoga. „Operacja Świt” to trzymająca w napięciu autentyczna opowieść o ucieczce amerykańskiego pilota z obozu jenieckiego w dżungli w Laosie, opowieśc o walce o przetrwanie.

Podbili polski internet - przyszedł czas na polskie sceny. Ivan Mladek i jego zespołu Banjo Band rozpoczął swoją trasę od koncertu w Opolu. Świetnie bawiła się publiczność - świetnie bawili się też wykonawcy, może lekko zaskoczeni własną popularnością.

Chris Rea powraca na scenę z nowym kwintetem. Podczas ponad dwugodzinnego show jego Fabulous Hofner Blue Notes zaprezentował mieszankę bluesowych evergreenów, nowych utworów oraz absolutnych klasyków Chrisa Rea. 20 lutego zagrali w Kongresowej.

W Nowym Jorku rozpoczęła się kampania, której celem jest utrudnienie osobom nieletnim dostępu do filmów, w których aktorzy palą papierosy.

Przez najbliższy miesiąc łodzianie (albo Ci, którzy do Łodzi się wybiorą) będą poddawani solidnej, teatralnej kuracji - 11 gwiazdorsko obsadzonych spektakli i aż miesiąc na ich zobaczenie. Niestety tylko dla wybranych, bo do kupienia zostały już tylko bilety na "wolne miejsca"... W Łodzi ruszył XIV Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Wstrząsające opowiadania włoskiej Żydówki Liliany Millu, która przeżyła obozy w Auschwitz i Ravensbrueck, trafiają w ręce polskiego czytelnika. Wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau opublikowało "Dymy Birkenau".

Tego jeszcze nie grali! Na pewno nie w Korei Północnej. Bo nie dość, że w najbardziej zamkniętym kraju świata wystąpi Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej, to jej koncert będzie transmitowany na żywo przez państwową telewizję.

- Dwa obrazy impresjonistów: Vincenta van Gogha i Claude'a Moneta, zrabowane z muzeum Fundacji E.G. Buehrlego w Zurychu, odnaleziono - poinformowała szwajcarska policja.