Kultura i styl

Kultura i styl

Mistrzowska obsada, niesłychanie istotny temat, dokładne odtworzenie zapomnianego świata - Andrzej Wajda miał wszystkie środki do stworzenia arcydzieła. Czy mu się udało? Już za kilka dni odpowiedzieć będzie mógł każdy.

Po dziewiętnastu latach muzycy Led Zeppelin znowu razem. Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones oraz Jason Bonham, syn zmarłego perkusisty Led Zeppelin, zagrają w Londynie.

Światowej klasy austriacki pianista jazzowy Joe Zawinul zmarł w wiedeńskim szpitalu. Miał 75 lat.

Setki obrazów Rembrandta będzie można zobaczyć na nowojorskiej wystawie, która rusza 18 września. Wczoraj organizatorzy otworzyli jedną z sal, dając małą próbkę geniuszu mistrza.

Zaśpiewała "Down on my knees" i powaliła warszawską publiczność na kolana. Udała jej się naprawdę magiczna sztuczka - monumentalna Sala Kongresowa stała się kameralnym klubem, gdzie Ayo bawiła się razem z przyjaciółmi.

Aż dwa i pół miliona ludzi z całego świata bawiło się tej nocy w Wiecznym Mieście. Wszystko w ramach tzw. Białej Nocy, czyli cyklu imprez kulturalnych.

Ang Lee zdobył główne nagrody festiwalu w Wenecji - za najlepszy film, oraz dla najlepszego reżysera. Nagrody rozdano podczas wieczornej gali w Palazzo del Cinema.

- Luciano Pavarotti był tak magicznym śpiewakiem, że słuchającym go ludziom wydawało się, iż stoi przed nimi piękny efeb, młodzieniec, italiański bożek – wspomina Sławomir Pietras. Uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego odbędą się w sobotę w katedrze w Modenie - ogłosił burmistrz rodzinnego miasta tenora Giorgio Pighi. Luciano Pavarotti zmarł w wieku 71 lat.

Kościoły są kompletnie puste. Empatia i miłosierdzie nie idą w parze z egoizmem i pogonią za pieniądzem. Czy chrześcijaństwo ma jeszcze jakikolwiek wpływ na ludzi? - pytają autorzy projektu nietypowej instalacji w Kopenhadze.

Gorączka niedzielnej nocy już za nami. Czterdziesty czwarty Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie dobiegł końca w rytmie muzyki lat siedemdziesiątych. Gwiazdy złotej ery disco zapewniły publiczności w Operze Leśnej fantastyczną zabawę.

W ten weekend w Warszawskim hotelu "Gromada" dzieją się rzeczy niezwykłe. Można tu spotkać rycerzy Jedi żywcem wyjętych z "Gwiezdnych Wojen", można trafić na wykład poświęcony potworom z głębin lub sprawdzić swoją wiedzę na temat smoków - trwa Polcon, największy, doroczny zlot miłośników fantastyki.

- Po śmierci Saszy, Zachód już nie będzie zachowywał się tak lojalnie wobec Kremla - uważa wdowa po zmarłym Aleksandrze Litwinience, Marina, która przyjechała do Polski promować film o swoim zmarłym mężu - "Bunt".

Pewności, kto stoi za zabójstwem Aleksandra Litwinienki, nie ma, są tylko przypuszczenia. W mocnym dokumencie "Bunt", Andriej Niekrasow idąc ich tropem dochodzi na Kreml. A przy okazji oskarża współczesną Rosję.

Warsztaty rysunku pod okiem mistrzów komiksu, spotkania z polskimi i zagranicznymi pisarzami, a także targi PopKultury. Wielkimi krokami zbliża się 'Polcon' - największy, ogólnopolski zlot miłośników fantastyki, a jego organizatorzy wierzą, że rozmachem przewyższy wszystkie imprezy tego typu.

W warszawskim Teatrze Na Woli rozpoczyna się w sobotę VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. – Zaprezentujemy różne nurty tej sztuki, również takie, które czerpiąc z klasycznej pantomimy przekraczają jej dotychczasowe granice - powiedział portalowi tvn24.pl dyrektor imprezy, Bartek Ostapczuk.