Kraków

Kraków

Rękopisy muzyczne Ludwiga van Beethovena oraz innych kompozytorów zagranicznych i polskich zostały pokazane na wystawie otwartej w czwartek w Bibliotece Jagiellońskiej. - To jest ten genius loci tej biblioteki, ale również uniwersytetu i Krakowa – podkreśla z dumą rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

- Śnieg naruszył konstrukcję dachu sklepu Biedronka w Brzesku. Klienci i pracownicy zostali ewakuowani. Zawaliła się też wiata sąsiedniego składu budowlanego - informuje straż pożarna.

W Nowej Hucie znaleziono martwego 21-latka. Policja informuje, że został raniony nożem i śmiertelnie pobity: – Nie był powiązany z kibicami, ani inną grupą, więc raczej wątek porachunków odpada – ocenia Dariusz Nowak, rzecznik małopolskiej policji.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera wystawę pt. „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”. Upamiętnia ona ważną dla miasta postać i miejsce – Aptekę pod Orłem, która pomogła przetrwać mieszkańcom getta II wojnę światową.

Gdy zoabczyli tonącą nie zastanawiali się długo, tylko rzucili się do lodowatej Wisły, by ratować kobietę. W środę Paweł i Kuba dostali za to Medale za Ofiarność i Odwagę.

- Człowiek skromny, normalny, myślący kategoriami wiary. Za wzór obrał sobie ubogiego, otwartego na ludzi Franciszka z Asyżu - tak o nowym papieżu Franciszku mówi bp. Pieronek. Rewolucji w Kościele nie przewiduje.

70 lat temu rozpoczęła się likwidacja krakowskiego getto. 13 i 14 marca 1943 r. na jego ulicach i na placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta) hitlerowcy rozstrzelali ok. 2 tys. osób. Zdolnych do pracy przewieziono do obozu w Płaszowie, a reszta trafiła do Auschwitz.

Dane historyczne, aktualności, zapowiedzi wydarzeń kulturalnych, czy wreszcie przewodnik. Wszystko to można znaleźć na stronie internetowej Krakowa, gdzie we wtorek uruchomioną nową zakładkę – "Żydowski Kraków".

Sekcje "Kino czasu kryzysu", "Kino spod ciemnej gwiazdy" i "Black American Cinema" są w programie 6. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Impreza organizowana w Krakowie potrwa od 12 do 21 kwietnia. Szefem jury będzie reżyser Lech Majewski.

W poniedziałek rano policja zatrzymała w Chrzanowie kobietę prowadzącą skodę. Rutynowa kontrola drogowa wykazała 0,7 promila alkoholu we krwi. Kierująca zadzwoniła więc po męża, który przyjechał po nią mercedesem. Jak się okazało, sam miał 0,8 promila.

Krakowski sąd dopiero 20 marca oceni, czy natychmiastowe odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich było słuszne. W poniedziałek odroczył wydanie decyzji w tej sprawie. Zażalenie na tryb natychmiastowej wykonalności złożyli rodzice. Sąd zbada, czy dzieci mogą trafić do babci.

- Dzień bez malowania, jest dla mnie dniem straconym. Kiedy maluję, czuję się wolna od ograniczeń, jakie narzuca mi choroba – opowiada autorka niezwykłych kartek wielkanocnych sprzedawanych przez fundację Anny Dymnej. Agata każdy z obrazków malowała ustami, bo jest niepełnosprawna. Przygotowanie kartki zajmuje jej trzy miesiące.

Organizacja zimowych igrzysk olimpijskich ma pochłonąć 5,5 mld zł, ale to nie koniec wydatków. Kraków jako gospodarz igrzysk potrzebuje dodatkowo ponad 6 mld zł na przygotowanie infrastruktury drogowej i sportowej - podaje Jagna Marczułajtis-Walczak, przewodnicząca komitetu aplikacji "ZIO Kraków 2022".