Kraków

Kraków

Dwa samoloty Boeing 737-800 będą operować z bazy Ryanair, która w środę rozpoczęła działalność w podkrakowskich Balicach. To druga obok Wrocławia baza tego przewoźnika w Polsce. Wśród pasażerów, którzy przyszli na otwarcie w przebraniach, rozlosowano darmowe bilety.

We wtorek do prezydenta miasta został wysłany list od dwóch radnych i przewodniczącego Koła Młodych PO. Proponują darmową komunikację w zamian za płacenie podatków w Krakowie. – To absurdalny projekt – twierdzą urzędnicy z krakowskiego magistratu. – Nie będzie w ogóle brany pod uwagę – dodają.

W ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka, Jana Pawła II, pytamy, co po nim zostało? Odpowiedzi na początek szukamy w jego rodzinnych Wadowicach. Tam, gdzie - jak on sam mówił - wszystko się zaczęło. Zaczęło i... skończyło. To bardzo wymowne, ale z trudem można tam dziś odnaleźć miejsca, z którymi związany był Karol Wojtyła, a nawet ślady tych miejsc. Niespełna 20 tys. Wadowice, które Jan Paweł II rozsławił na świecie, z tej reklamy najwyraźniej nie skorzystały.

Krakowianie, jak w każdy powielkanocny wtorek, zebrali się u podnóża Kopca Kraka, by świętać Rękawkę. Ten zwyczaj kultywowany jest tu od lat: – To jedno z nielicznych w Polsce świąt, które od setek lat odbywa się w tym samym miejscu, a wywodzi się z tradycji słowiańskiej – tłumaczy Norbert Tkacz z Drużyny Wojów Wiślańskich „Krak” z Krakowa, organizator imprezy.

Około 28 mln zł kosztowało do końca marca odśnieżanie dróg i chodników w Krakowie. Wydatki na ten cel były ponad dwa razy większe niż w całym poprzednim sezonie zimowym, który był mroźny, ale suchy. Synoptycy zapowiadają kolejną falę opadów śniegu.

Policja zatrzymała w Zakopanem poszukiwanego od dwóch lat obywatela Słowacji. - U siebie w kraju ma do odbycia wyrok 23 lat za dwa zabójstwa i za usiłowanie trzeciego - informuje Dariusz Nowak z małopolskiej policji. - Teraz trafi do aresztu, w którym będzie kilka tygodni. Potem nastąpi ekstradycja - dodaje.

Pod ziemią przez kilka dni były kręcone zdjęcia do filmu „The Dream”. - Pleneru poszukiwaliśmy w wielu miejscach, wielicka kopalnia okazała się bezkonkurencyjna: tu jest magia – zaznacza reżyserka Urszula Nawrot.

Dopiero o godzinie 8.29 wystartował pierwszy wtorkowy samolot z lotniska Kraków-Balice. – Warunki się poprawiły, loty odbywają się już normalnie – uspokaja Urszula Podraza, rzecznik krakowskiego lotniska.

Przeżycia najgłębszej radości, która płynie ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, życzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielką Sobotę, podczas tradycyjnego święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie. - Chrystus zmartwychwstały jest symbolem życia dla nas wszystkich - mówił kard. Dziwisz.

- Mamy świadomość, że jesteśmy grzeszni i dajemy temu wyraz na początku każdej mszy świętej. Nie boimy się krytyki, jeżeli piętnuje nasze słabości, bo pomaga nam ona w nawróceniu - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w kazaniu do wiernych podczas procesji Drogi Krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zastrzegł jednak: - Nie możemy się jednak zgodzić, aby krytyka opierała się na braku prawdy - dodał.

Wieliccy górnicy przeszli w Wielki Piątek rano Podziemną Drogą Krzyżową, nazwaną również "Golgotą Wielickich Górników". Stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbili górnicy artyści w 2010 r. w hołdzie Janowi Pawłowi II w 5. rocznicę jego śmierci.

Krakowscy radni apelują do prezydenta miasta w sprawie monitoringu w Parku Jordana. W lutym zniszczono w nim pomnik sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny "Inki”. Wcześniej zdewastowano też popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Od rana w stolicy Małopolski nieprzerwanie sypie śnieg. Na drogach jest ślisko. - Na mieście 94 jednostki odśnieżające – informuje MPO. Mimo to, komunikacja miejska ma spore problemy. Wiele autobusów jest opóźnionych.

W kwietniu rozpoczną się roboty budowlane w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Do końca 2015 roku przebudowane mają zostać drogi kołowania. Poszerzona ma być też płyta postojowa dla samolotów.