Kraków

Kraków

W stolicy Małopolski jeden kontroler przypada na 4 pojazdy komunikacji miejskiej - podliczył „Dziennik Polski” i podkreśla, że to więcej niż w jakimkolwiek innym dużym mieście.

Policja poinformowała, że ktoś zdewastował grób Tadeusza Kantora znajdujący się na Cmentarzu Rakowickim. Z nagrobka ukradziono elementy rzeźby z brązu przedstawiającej chłopca czytającego książkę.

- Żyjemy w takim świecie, że o wielu rzeczach się zapomina. Ta podróż jest po to, żeby pamiętać - tłumaczą Włosi, którzy przyjechali na lekcję historii do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Z wnioskiem o przedłużenie aresztu o trzy miesiące dla Brunona K., podejrzanego o planowanie zamachu bombowego, zwróciła się do sądu Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Podała również, że osoba wskazywana przez Brunona K. jako jego inspirator nie potwierdziła jego wersji.

35 morsów przepłynęło w Krakowie przez Wisłę ciągnąc za sobą kolorowe pontony-smoki. Przy okazji corocznej akcji śmiałkowie przetestowali wodoszczelność aparatu słuchowego.

Awaria zasilania wstrzymała w piątek ruch tramwajowy w Krakowie. Tramwaje przez ponad godzinę nie dojeżdzały do południowych dzielnic miasta. - Skutki będą odczuwalne jeszcze przez jakiś czas - poinformował Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Niepublikowany rękopis Wisławy Szymborskiej z 1944 roku trafił do krakowskiego antykwariatu. Przekazał go spadkobierca osoby, której Szymborska podarowała swoje dzieło. To dramat o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle. W lutym ma trafić na aukcję.

Start w tych zawodach wymaga naprawdę silnej woli. Do pokonania jest kilkaset kilometrów, a podczas kilkudniowej rywalizacji chwila snu jest luksusem, bo mogą wykorzystać ją przecwnicy. W rozgrywanych w Beskidzie Niskim Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych dobrze radzą sobie Polacy.

Tajemnicza kobieta, pochowana w opactwie w Tyńcu w XII w., była najprawdopodobniej dość ciemną blondynką o brązowych oczach - dowiodły tego badania polsko-holenderskie, w których wykorzystano metodę z kryminalistyki. Analizy z użyciem tej metody potwierdziły też kolor oczu i włosów generała Władysława Sikorskiego.

Zmiany następowały powoli, więc niektórzy mogli nawet nie dostrzec jak bardzo zmieniło się Stare Miasto, odkąd usunięto z niego reklamową samowolkę. Galerię zdjęć pokazującą Kraków "przed" i "po" oczyszczeniu zorganizował urząd miasta.