Katowice

Katowice

W środę minie tydzień od wprowadzenia zakazu picia wody w czterech dzielnicach Sosnowca. Środa to też najbliższy możliwy termin jego odwołania. – Chcemy mieć pewność, że kiedy już zakaz cofniemy, to na dobre – mówi rzecznik śląskich wodociągów.

Ma 15 gondoli, 30 czteroosobowych kanap i jeździ 18 metrów nad ziemią. Chorzowska kolejka linowa ruszyła po 7 latach przerwy. Generalny remont "Elki" kosztował 33 mln złotych. W niedzielę, z okazji uroczystego otwarcia, goście Parku Śląskiego mogli się nią przejechać za darmo.

Po liczących prawie 20 tys. mieszkańców Pawłowicach (woj. śląskie) od początku września całodniowy bilet autobusowy kosztuje złotówkę, a miesięczny 15 złotych. Jeszcze dalej idą władze sąsiednich Żor, które chcą wprowadzić darmową komunikację autobusową.

Tysiące zmodyfikowanych i sportowych samochodów w jednym miejscu, zawody na 1/4 mili i rywalizacja o tytuł tuningowego nr 1 w kraju. Na katowickim lotnisku Muchowiec wystartował Summer Cars Party 2013. Podczas dwóch dni motoryzacyjnego show można m.in. zobaczyć najdroższe auta świata i spotkać się z rajdowymi gwiazdami w strefie Dakar.

Mieszkańcy czterech dzielnic Sosnowca będą mieli dostęp do pitnej wody najwcześniej w sobotę po południu. Zagrożenia bakteriologicznego wprawdzie nie ma, ale mętność wody spada zbyt wolno. Do rurociągu wprowadzone będą specjalistyczne kamery, które mają ustalić przyczynę skażenia.

Zabrzańscy policjanci zatrzymali 14-letniego uciekiniera z Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży. – Nieletni m.in. włamał się do dwóch karetek pogotowia i ukradł znajdujący się w nich sprzęt – podaje Marek Wypych, rzecznik policji z Zabrzu.

Na odcinku Dąbrowa Górnicza-Będzin (Śląskie) doszło do usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym. - Z tego powodu pociągi są opóźnione nawet do 40 min – podaje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

- Nie ma gorszego przykładu dla kursanta - komentują instruktorzy jazdy zignorowanie przez egzaminatora leżącego na środku drogi mężczyzny z kulami ortopedycznymi. Ratownicy medyczni, zszokowani ujawnionym nagraniem, mówią: kursantka zdała egamin, także z życia. Ona sama nie chciała komentować całej sprawy.

Groby kopane na miarę, zero wyposażenia (jedynie haftka do zapięcia koszuli), a w nich skazańcy przy których zastosowano zabiegi wampiryczne. "Przeklęty cmentarz" odkryty w Gliwicach to fenomen, największy taki na świecie. – Zło miało nie wrócić do świata żywych – o genezie pochówków wampirycznych mówi w rozmowie z tvn24.pl dr Jacek Pierzak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Kobieta zdająca egzamin na prawo jazdy zauważa leżącego na drodze mężczyznę. Obok niego kule. Na pytanie, czy się zatrzymać, egzaminujący ją mężczyzna odpowiada: - Pijany jest. Jedziemy. - To absolutnie skandaliczne zachowanie - mówi wicedyrektor śląskiego WORD, który zawiadomił prokuraturę o przestępstwie. Egzaminator stracił pracę.

Wampiry czy skazańcy? Kim są pochowani w nietypowy sposób w grobach znalezionych na trasie średnicówki w Gliwicach tego nie wiemy na pewno. Wiemy już za to, że zostali oni ścięci, najprawdopodobniej mieczem. - Kat był mistrzem w swoim fachu, rewelacyjne ścięcie - mówi w rozmowie z tvn24.pl dr Jacek Pierzak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- Nie było zwątpienia w sprawie Szymona z Będzina, policjanci pracowali mimo początkowego umorzenia postępowania - mówił na antenie TVN24 Jacek Bąk, zastępca komendanta policji w Cieszynie. Według niego, policja zrobiła w tej sprawie bardzo dużo. We wtorek przed katowickim sądem okręgowym rozpoczął się proces rodziców dziecka oskarżonych o jego zabójstwo.

Ojciec nagrał bluesowy występ swojej 7-letniej córki smartfonem. Jagoda podbiła serca internautów. Bluesem żyje też jej siostra Martyna, która niebawem wystąpi na Rawa Blues Festival w Katowicach.