Katowice

Katowice

Miały być wymarzone wakacje, będą próby odzyskania pieniędzy. Klienci niewypłacalnego biura podróży OK Services Travel nie wykluczają złożenia doniesienia do prokuratury. Rozważają też pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Na razie protestowali przed Urzędem Marszałkowskim w Katowicach.

Rano na trasie Katowice – Bielsko-Biała pociąg towarowy wypadł z szyn. Ruch kolejowy między Pszczyną a Czechowicami-Dziedzicami został wstrzymany na kilka godzin, teraz odbywa się jednym torem. Konsekwencje w postaci opóźnionych pociagów pasażerowie będą odczuwać nawet do póżnego wieczoru.

Paweł Cieślik, policjant z Katowic, wyruszył dziś w 580-kilometrową trasę z Tychów do Gdańska. Chce pokonać tę drogę na rowerze w 24 godziny. Za sportowym wyzwaniem stoi szczytny cel - zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjum.

Kościół katolicki obchodzi dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzi w Częstochowie tysiące wiernych. Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, do sanktuarium maryjnego w ciągu minionych dwóch tygodni przybyło 55 pielgrzymkowych grup, w których z różnych stron Polski wędrowało ponad 75 tysięcy osób.

Grzyby, larwy w podściółce i ścisk w klatkach - tak według przedstawicieli Towarzystwa Ochrony Zwierząt wyglądała częstochowska hodowla królików, którą właśnie zlikwidowali. Planują donieść do prokuratury na właścicielkę. Ta zapewnia, że zwierzęta były przetrzymywane w dobrych warunkach.

W szpitalu w Ustroniu (woj. śląskie) trwa montaż paneli słonecznych produkujących energię elektryczną. Inwestycja ma zakończyć się w połowie września, kosztować ponad 2 mln zł i dawać ponad 50 megawatogodzin prądu rocznie.

Dzieci, które wakacje spędzają w szpitalu, zasługują na specjalne atrakcje – tak właśnie sądzą byli komandosi z Lublińca, którzy odwiedzili młodych pacjentów ze szpitala nr 5 w Katowicach. Do założenia wojskowych strojów najmłodszych nie trzeba było namawiać.

W niewielkim Dębowcu powstanie tężnia. Choć to najmniejsza gmina na Śląsku Cieszyńskim, zdaniem specjalistów, złoża solankowe są tam duże. – Jest cała tablica Mendelejewa – przekonuje Kazimierz Leszczyna, prezes tamtejszej Kopalni i Warzelni Solanek dr Zabłocka.