Ciekawostki

Ciekawostki

- Pierwsze 30 sekund, dopóki nie uspokoi się serce, są straszne, potem jest ok - to relacja uczestnika karnawałowej parady w niemieckim Neubergu. Jej uczestnicy przepłynęli ponad cztery kilometry w lodowatych falach Dunaju.

W Rio de Janeiro coraz goręcej. Miasto szykuje się na coroczne starcie... szkół samby. Już w piątek w całym mieście ulice zaroją się tłumem tancerzy.

Bieg przez płotki to przy wyścigu w angielskim Perton niewinna zabawa. Tu wytrzymują tylko najtwardsi zawodnicy. Trzeba zmierzyć się z wodą, ogniem i... błotem, a wszystko przy temperaturze ledwo przekraczającej 0 stopni.

Od kilku miesięcy nie ma ich na pierwszych stronach gazet, ale Polacy o nich nie zapomnieli. Andrzej Lepper i Roman Giertych są, według sondażu tygodnika "Wprost", "najbardziej idiotycznymi politykami".

2,5 tys. muzyków, trąbki, rofi, cymbały i gigantyczne bębny - w boliwijskim Oruro rozgrzewka przed kończącym karnawał dorocznym festiwalem orkiestr.

Meksyk promuje swoją kuchnię w niecodzienny sposób. Mistrzowie gastronomii z całego kraju zjechali do Mexico City, żeby znaleźć się na gigantycznym grupowym zdjęciu i trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Władze Edynburga chcą uhonorować pomnikiem niezwykłego niedźwiedzia - Wojtka, który pomagał aliantom w czasie II wojny światowej. Był on nieodłącznym towarzyszem Armii Polskiej na Środkowym Wschodzie i II Korpusu we Włoszech.

Na nogach narty, w dłoniach pochodnie, a w głowach zamiar pobicia rekordu. Dwa tysiące narciarzy z całej Hiszpanii wzięło udział w niezwykłym spektaklu w kurorcie Mestalla.

W swoim największym hicie zarzekała się, że nie pójdzie na odwyk. Jednak po tym, jak w brukowcu pojawiły się zdjęcia z imprezy, na której Amy Winehouse raczy się zabójczym koktajlem extasy, kokainy i valium, przepalając wszystko crackiem, miarka się przebrała.

Wylegiwanie się na plaży, piknik z balonami, regaty – tak Australijczycy obchodzą swoje najważniejsze święto narodowe: rocznicę powstania pierwszej kolonii na kontynencie. Mniej powodów do radości mają Aborygeni.

Władzom miasta Darwin w Australii nareszcie udało się schwytać krokodylicę, która ponad tydzień buszowała w stawie rybnym. Ponieważ gad mógłby być niebezpieczny dla pracowników pobliskiej oczyszczalni ścieków i często tam przychodzących obserwatorów ptaków, łapacze z Darwin postanowili znaleźć dla niej nowy dom.

Dotychczas mała niedźwiedzica polarna o imieniu Flocke - czyli Płatek - z norymberskiego zoo spędzała czas na jedzeniu i spaniu. Teraz ma już pięć tygodni i już chce poznawać świat.

Euro, dolary i boliwijskie pesety połączone w wianuszki zdobiły targ w najbiedniejszym kraju w południowej Ameryce - Boliwii. W ten sposób, podczas Festiwalu Alasita w mieście La Paz, mieszkańcy oddają cześć bogom, by Ci zadbali o ich pomyślność.

Ściany, stoły, krzesła, nawet szklanki i kieliszki - wszystko z ... lodu. Taki nietypowy bar powstał w Harbinie na północnym wschodzie Chin. Klientom lodowy chłód nie przeszkadza, bo - jak przekonują - w środku atmosfera jest naprawdę gorąca.

W brazylijskim portowym mieście Aracaju na wschodzie Brazylii dwaj nieznani sprawcy maczetą obcięli kobiecie hodowane przez nią od dwudziestu lat włosy.

Rolnicy w afrykańskim Malawi mają wielki problem - na ich pola nie dociera dostateczna ilość wody. Ale kiedy rząd dostarczył im wydatne pompy wodne, dopiero zaczęły się problemy... w łóżku.

Tajskie stewardesy wypowiedziały wojnę serialowi „Wojna aniołów”. Nie podoba im się bujne życie seksualne ich ekranowych koleżanek, sceny kobiecych bójek na pokładzie samolotu i… za krótkie spódniczki fikcyjnych stewardes. Producenci posypali głowy popiołem i obiecali poprawę.

Paryż żyje pokazami "haute couture". Już teraz kreatorzy mody pokazują, co będzie się nosić za kilka miesięcy. Na nadchodzącą wiosnę Christian Lacroix proponuje ekstrawaganckie, ale i niezwykle kobiece stroje.

- Mam sen - powiedział Martin Luther King w 1963 roku pod pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie. W niedzielę to samo słynne zdanie przypisano Billowi Clintonowi. Dlatego? Bo zdrzemnął się podczas uroczystości rocznicowej poświęconych Kingowi w Harlemie w Nowym Jorku.

"Kulawy bandzior" - to pseudonim jaki amerykańscy stróże prawa nadali przestępcy, który o kulach, ale z pistoletem, obrabował bank.