Ciekawostki

Ciekawostki

Finezja i precyzja w skokach do wody się liczy, ale niekoniecznie w Niemczech. W Norymberdze zmierzyła się ponad setka miłośników skoków alternatywnych. Zwycięzcą zostać miał ten, po którego skoku woda wzburzyłaby się najmocniej.

Tamaryny, małpy szerokonose zamieszkujące lasy równikowe, są zagrożone wyginięciem. Nadzieją na przetrwanie tych zwierząt jest projekt brazylijskich naukowców.

Irackie koleje wprowadzą na regularną trasę pociąg, który należał do Saddama Husajna. Wyprodukowany we Francji luksusowy skład będzie woził pasażerów na trasie Bagdad-Basra.

Wydawało się, że już nigdy nie będzie chodzić. Stara żółwica z jerozolimskiego ZOO cierpi na zanik mięśni w tylnych kończynach. Na szczęście jej opiekunowie skonstruowali z deskorolki wózek inwalidzki, dzięki któremu problem został rozwiązany.

Wbrew pozorom wakacyjne podróże nie zawsze muszą oznaczać całkowitą beztroskę. Decydując się na urlop w słonecznej Italii, musimy pamiętać o całej liście zakazów. Restrykcje dotyczą m.in. budowania zamków z piasku czy chodzenia w bikini.

Uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem, defilady, przemówienia - tak w większości krajów wyglądają obchody Dnia Niepodległości. Ale nie w Indonezji! Tam narodowe święto uczczono w tym roku... wspinaniem się na palmy.

Wybuchy armatnich pocisków, spektakularne szarże kawaleryjskie i pogrom bolszewickich oddziałów mogli obejrzeć widzowie rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej. Inscenizacja w Ossowie zakończyła obchody 88. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Do jednego z niemieckich zoo ściągają tłumy ludzi. Wszystko to z powodu małego goryla, który pojawił się na świecie w ubiegłym tygodniu.

Był pułkownikiem, teraz otrzymał tytuł szlachecki od samego norweskiego króla. Ten niezwykły zaszczyt spotkał Nilsa Olava... pingwina z edynburskiego zoo.

Porwał swoją córkę i wpadł w ręce policji. Gdy przedstawił dokumenty, okazało się, że nazywa się Clark Rockefeller. Szybko się okazało, że mężczyzna nie jest Amerykaninem o słynnym nazwisku, a Niemcem, który przed laty wyemigrował do Nowego Świata.

Czy wiecie co, oprócz piwa i czekolady, jest głównym towarem eksportowym Belgii? To begonie! Niesamowity dywan z tych kwiatów przykrył właśnie największy plac Brukseli. Kobierzec z 800 tysięcy begonii układano w stolicy Belgii przez trzy dni i cztery noce.

Kto powiedział, że boks to sport tylko dla mężczyzn? To, że wcale tak nie jest, udowodniła Chela, trzyipółletnia suczka z Peru rasy pointer, która jest jedynym psem na świecie, który rzeczywiście wie, jak się bić.

A drobnych pan/pani nie ma? - pytają nas w sklepach ekspedientki. Klienci gorączkowo przeszukują portfele i smutnym głosem mówią: niestety. Niektórzy mają zgola odmienny stosunek do bilonu. Na przykład 70-letni James Jones z Ohio, który za kupiony samochód w połowie zapłacił drobniakami.

Jak znaleźć toaletę publiczną w wielkim mieście? Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź studenci z Kolonii, którzy wpadli na pomysł stworzenia internetowej wyszukiwarki toalet.

Starzy i młodzi mieszkańcy Sri Lanki, w towarzystwie bogato przystrojonych słoni, tancerzy i połykaczy ognia uroczyście obchodzą kolorowy festiwal Perehara. 11-dniowe święto koncentruje się wokół Świątyni Zęba, jednego z najważniejszych miejsc kultu dla buddystów.

Sukienki inspirowane Torą czy modlitewnym szalem żydowskim - to najnowsze propozycje projektanta Leviego Okunova, który nie waha się używać symboliki żydowskiej w swych kolekcjach. Stroje budzą jednak kontrowersje wśród członków żydowskiej wspólnoty Nowego Jorku.

Pielgrzymka zagraniczna to nie tylko podróż do Ziemi Świętej czy Watykanu. Pod opieką księdza można pojechać do Indii, Tanzanii, a nawet Hollywood - pisze "Gazeta Wyborcza".

Chińskie władze wpadły na pomysł jak zrekompensować mieszkańcom Szanghaju brak olimpiady w ich mieście. W największej chińskiej metropolii powstało muzeum figur woskowych. Eksponaty przedstawiające najwybitniejszych chińskich sportowców przyciągają prawdziwe tłumy.

Chociaż małżeństwo Elvisa z Priscillą nie trwało długo, zapisało się w świadomości fanów króla rocka jako niezwykłe wydarzenie. Teraz słynnych nowożeńców mogą sobie kupić.