Zmiana zasad wjazdu na Wyspy Brytyjskie. Koniec z systemem "świateł drogowych"

Źródło:
PAP

Będą zmiany zasad przyjazdu do Anglii. Od 4 października obecny "system świateł drogowych" - z listami państw: zieloną, żółtą i czerwoną - będzie zastąpiony jedną, czerwoną listą - ogłosił w piątek brytyjski minister transportu Grant Shapps. Osoby przyjeżdzające do Wielkiej Brytanii spoza czerwonej listy nie będą musiały wykonywać testów przed przekroczeniem granicy.

Wszystkie miejsca, które nie będą na czerwonej liście państw wysokiego ryzyka epidemicznego, zostaną automatycznie uznane za bezpieczne. Również od 4 października podróżni nie będą musieli wykonywać testów na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii z zagranicy.

Koronawirus w Anglii - zmiana przepisów wjazdu

Od końca października w pełni zaszczepieni pasażerowie z krajów spoza czerwonej listy będą mogli zastąpić testy typu PCR tańszymi testami antygenowymi. Każdy, kto uzyska wynik pozytywny, będzie musiał odbyć kwarantannę w domu i wykonać bezpłatny test PCR, który zostanie poddany sekwencjonowaniu kodu genetycznego wirusa, co ma pomóc w identyfikacji nowych wariantów. Osoby niezaszczepione nadal będą musiały wykonywać testy typu PCR.

Osoby powracające z krajów z czerwonej listy będą musiały tak jak dotąd odbyć płatną, 10-dniową kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Z czerwonej listy, na której dotychczas było ponad 50 państw i terytoriów, osiem zostanie zdjętych od środy rano. Są to: Turcja, Egipt, Kenia, Pakistan, Malediwy, Sri Lanka, Oman i Bangladesz.

- Dzisiejsze zmiany oznaczają prostszy, bardziej przejrzysty system. Z mniejszą liczbą testów i niższymi kosztami, co pozwoli większej liczbie osób na podróżowanie, zobaczenie bliskich lub prowadzenie interesów na całym świecie, a jednocześnie zapewni impuls dla przemysłu turystycznego - oświadczył Shapps. Zapowiedział, że nowy system ma funkcjonować co najmniej do końca roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Zdrowie publiczne zawsze było w centrum naszej polityki w kwestii podróży zagranicznych, a dzięki ponad 44 milionom osób w pełni zaszczepionych w Wielkiej Brytanii jesteśmy teraz w stanie wprowadzić stosownie do tego zaktualizowany system, który odzwierciedla nową sytuację - dodał minister transportu. Wyjaśnił, że zmiany nie mogły być wprowadzone wcześniej, bo opinie naukowców były wówczas temu przeciwne.

Ogłoszone zmiany będą miały zastosowanie tylko do przyjazdów i wyjazdów do Anglii. Władze pozostałych części Zjednoczonego Królestwa zwykle harmonizowały swoje listy podróżne zgodnie z aktualizacjami dokonywanymi przez brytyjski rząd, ale w niektórych sprawach zachowywały większą ostrożność, np. Szkocja wymagała przez pewien czas kwarantanny w hotelach od wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, a nie tylko z krajów z czerwonej listy. Na razie jedynie rząd Walii zapowiedział, że "uważnie przestudiuje" nowe zmiany. Władze w Belfaście jeszcze nie zajęły stanowiska w tej sprawie.

Koronawirus w Szkocji - testy nadal obowiązkowe

Szkocki rząd poinformował natomiast w piątek wieczorem, że na razie nie dostosuje się do zapowiedzianego dla Anglii złagodzonego reżimu podróżnego.

Władze Szkocji co prawda od 4 października również zastąpią trzy listy podróżne jedną, czerwoną, ale na razie utrzymają dotychczasowe zasady, jeśli chodzi o wymagane testy na obecność koronawirusa. Oznacza to, że wszyscy przyjeżdzający do Szkocji będą musieli wykonać test w ciągu 72 godzin przed przyjazdem, a także test typu PCR w drugim dniu po przyjeździe (osoby zaszczepione) lub w drugim i ósmym dniu (osoby niezaszczepione).

"Decyzja rządu brytyjskiego o wdrożeniu propozycji zniesienia wymogu testu przed przyjazdem do Anglii oraz stosowania testów przepływu bocznego w drugim dniu po przyjeździe nie została na tym etapie przyjęta w Szkocji ze względu na poważne obawy dotyczące wpływu na zdrowie publiczne. Badanie osób przyjeżdżających z zagranicy, zarówno przed, jak i po podróży, jest ważną częścią naszego reżimu na granicach, po to by zminimalizować ryzyko importu wariantów budzących obawy" - oświadczył szkocki rząd.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czwartek Tesla zaprezentowała Cybercab - dwudrzwiowy pojazd pozbawiony kierownicy czy pedałów nazwany "robotaxi". Ma to być wypełnienie od dawna składanych przez Elona Muska obietnic o tym, że przyszłością producenta aut elektrycznych jest produkcja samochodów autonomicznych.

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Źródło:
Reuters

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 wykazał szkody na kwotę ponad 700 milionów złotych - poinformowała w czwartek spółka. Według niej odkryte nieprawidłowości dotyczą między innymi sfery zatrudnienia. Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia.

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

Źródło:
PAP

Brytyjski księgowy John Ormerod pomógł Rosji kupić co najmniej 24 stare tankowce do jej "floty cieni", fundusze dostarczała należąca do Łukoilu firma z siedzibą w Dubaju, a zarządzaniem statkami zajęły się również spóki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wynika ze śledztwa "Financial Timesa". Przewóz ropy przestarzałymi jednostkami to także ogromne zagrożenie dla środowiska zwraca uwagę dziennik.

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Źródło:
PAP

Obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w pierwszej kolejności ma dotyczyć nowych budynków - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański. Dodał, że projekt noweli zakłada, iż w przypadku budynków użytkowanych przewiduje się pięcioletni okres dostosowania.

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

Miał być gotowy nowy, biometryczny system kontroli wjazdu dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Ale nie jest. Według agencji Reutera Niemcy, Francja i Holandia poinformowały, że systemy komputerowe na granicach nie są jeszcze gotowe. Unia Europejska opóźnia wejście nowych zasad.

Trzy kraje nie przygotowały się do zmian. Nowy system kontroli jeszcze nie teraz

Źródło:
PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

TD Bank jest największym bankiem w historii Stanów Zjednoczonych, który przyznał się do złamania prawa federalnego przeciwdziałającemu praniu pieniędzy. W ramach ugody ma zapłacić ponad 3 miliardy dolarów kary - poinformowały w czwartek władze rządowe. TD jest drugim co do wielkości bankiem w Kanadzie i dziesiątym co do wielkości w USA.

"Najwygodniejszy bank w Ameryce" był także atrakcyjny dla przestępców. Gigantyczna kara

"Najwygodniejszy bank w Ameryce" był także atrakcyjny dla przestępców. Gigantyczna kara

Źródło:
Reuters

Portugalski rząd zapowiedział obniżkę podatków dla osób poniżej 35 roku życia - informuje BBC. Głównym celem inicjatywy ma być przekonanie młodych Portugalczyków do pozostania w kraju. Z fiskalnych zachęt będą mogli jednak skorzystać także obcokrajowcy.

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Źródło:
BBC

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił, że w przyszłym roku, po sezonie zimowym, ograniczy połączenia z Hamburga, a także całkowicie wycofa się z lotnisk w Lipsku, Dreźnie oraz Dortmundzie. Firma tłumaczy tę decyzję wysokimi kosztami działalności na niemieckich lotniskach.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski przekazał w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała prezesa spółki Rafała Krzemienia. Szef MAP poinformował, że powodem było "niedochowanie najwyższych standardów" w zakresie konkursów na dyrektorów regionalnych.

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Źródło:
PAP

W przyszłym roku akcyza w przypadku pół litra wódki wzrośnie z 15,22 do 16 złotych - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Marcin Łoboda.

Akcyza na wódkę w górę

Akcyza na wódkę w górę

Źródło:
PAP

Osłony energetyczne zostaną przedłużone na kolejny rok - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie, jak podkreśliła, o tym, jaką formę przybierze rządowe wsparcie, będzie można dokładnie powiedzieć po zatwierdzeniu budżetu państwa.

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 426 826,30 złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 10 października 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci już szacują straty, jakie może wywołać huragan Milton. Według analityków z Wall Street w najczarniejszym scenariuszu szkody mogą wynieść nawet 175 miliardów dolarów. Podsumowanie kosztów kataklizmu przygotowała Paula Praszkiewicz z TVN24 BiS.

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Unilever podał, że sprzedał Arnest Group całą swoją rosyjską działalność - podał portal stacji CNN. Nie ujawniono kwoty transakcji. Według marcowej analizy Reutersa exodus firm z Rosji kosztował zagraniczne przedsiębiorstwa ponad 107 miliardów dolarów odpisów i utraconych przychodów.

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Źródło:
CNN

Łączna kwota naruszeń wynikająca z audytu w Grupie Agencji Rozwoju Przemysłu to 415 milionów złotych - poinformował w czwartek zarząd ARP. "W wyniku przeprowadzonych kontroli złożono zawiadomienia do prokuratury" - przekazano. Były zarząd zaprzecza "wszelkim" stawianym przez nowe władze spółki zarzutom.

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny skorygował dane o PKB Polski w 2023 roku, według najnowszego szacunku polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 0,1 procent - wynika z komunikatu urzędu. W kwietniu GUS szacował, że PKB wzrósł w 2023 roku o 0,2 procent.

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Posłowie skierowali do sejmowej komisji finansów rządowy projekt ustawy zwiększający akcyzę na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie, czyli podgrzewane wyroby tytoniowe oraz płyn do papierosów elektronicznych.

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło zawiadomienie o kampanii wycofania odkurzaczy bezprzewodowych marki Philips. Powodem jest stwierdzenie wady w akumulatorach, które mogą przegrzewać się i w konsekwencji zapalić.

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję przez SGB-Bank - przekazano komunikacie.

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Źródło:
PAP

- To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór. To jest tak, że zgłaszamy własną ustawę, dlatego że nie udało się porozumieć w ramach rządu. Zostanie złożona w najbliższych dniach, na pewno w październiku, i ona będzie mieściła się w limicie 4 miliardów złotych, które nam zagwarantował w przyszłym budżecie pan minister Domański - powiedział Ryszard Petru (Polska 2050) w programie "Rozmowa Piaseckiego" na temat składki zdrowotnej.

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

Źródło:
tvn24.pl

Smutne rekordy i dane, które martwią. W ostatnim roku urodziło się rekordowo mało dzieci. Liczba Polaków zmalała o 130 tysięcy. To tak, jakby z mapy naszego kraju zniknęło miasto wielkości Opola. Niedługo połowa Polaków będzie po 50. Demograficzny dramat nie wróży nic dobrego. Jakie będą tego konsekwencje i jakie są szanse na zmianę tej sytuacji?

To już nie kryzys, tylko katastrofa

To już nie kryzys, tylko katastrofa

Źródło:
TVN24

- W ciągu ostatniej dekady ceny mieszkań eksplodowały. Dzisiaj 10 procent gospodarstw domowych przeznacza 40 procent budżetu na mieszkanie - mówiła Iratxe Garcia Peres, szefowa grupy S&D, w Parlamencie Europejskim. KE chce uruchomić europejski program budowy niedrogich mieszkań i w jego ramach m.in. wzmacniać publiczne i prywatne inwestycje w mieszkalnictwo oraz współpracować z instytucjami finansowymi.

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Źródło:
PAP

Dostęp do internetu w Turkmenistanie jest prawdopodobnie najdroższy na świecie, jego prędkość jest jedną z najniższych, a ceny ustala prezydent - podał opozycyjny portal turkmen.news.

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat, będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tys. zł brutto miesięcznie - zakłada projekt ustawy, który w środę poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Źródło:
PAP