Unijny komisarz o kopalni Turów: Polska musi przestrzegać decyzji o środkach tymczasowych

Źródło:
TVN24
Unijny komisarz: Polska musi przestrzegać decyzji Trybunału o środkach tymczasowych
Unijny komisarz: Polska musi przestrzegać decyzji Trybunału o środkach tymczasowych
wideo 2/8
Unijny komisarz: Polska musi przestrzegać decyzji Trybunału o środkach tymczasowych

Komisja chciałaby podkreślić, że Polska musi przestrzegać decyzji trybunału o środkach tymczasowych - powiedział TVN24 komisarz Unii Europejskiej do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius, odnosząc się do sprawy kopalni Turów. Jak dodał, "polski rząd może wciąż zaproponować ścieżkę odejścia od węgla, która będzie zgodna z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji i wtedy fundusze będą dostępne".

Virginijus Sinkevičius był gościem korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego w programie "7 dni Unia".

OGLĄDAJ AUTORSKI PROGRAM MACIEJA SOKOŁOWSKIEGO "7 DNI UNIA" W INTERNECIE >>>

Maciej Sokołowski: Można pomyśleć, że każdego miesiąca Komisja wyznacza jakiś nowy cel klimatyczny. Zero emisji, zero zanieczyszczeń, zero plastiku i tak dalej. Czy pan pamięta wszystkie te ce cele, które wyznaczyła Unii Komisja Europejska?

Virginijus Sinkevičius: Oczywiście, ogłosiliśmy Zielony Ład w 2019 roku, to nasza strategia na rzecz zrównoważonego wzrostu. Wyznaczyliśmy nadrzędny cel dla Unii osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale pomiędzy są też oczywiście kroki pośrednie. I kiedy mówimy o neutralności klimatycznej, nie mamy na myśli tylko neutralności węglowej. Mówimy też o celu zero zanieczyszczeń, by zwalczać zanieczyszczenia w wodzie, glebie i powietrzu, by środowisko było wolne od toksyn do roku 2050. Ale co najważniejsze, wracając do pytania, jeśli wyznaczamy bardzo ambitny cel na rok 2050, nie możemy go zawiesić w próżni, potrzeba jasnej mapy, jak do tego celu dojechać rok po roku, stąd wyznaczamy też cele na rok 2030.

Dokładnie, ale czy wierzy pan, że to jest możliwe by osiągnąć cel neutralności do roku 2050? Czy to jest tylko taki odległy punkt, wyznaczony dla celów politycznych, by teraz skłonić do pewnych działań? Ale czy to jest możliwe, by cel Komisji osiągnąć?

Absolutnie tak. Oczywiście chciałbym, by taka zmian zaszła wcześniej, ale musimy być realistami i te cele są oparte na najlepszych analizach naukowych i na ocenie skutków społecznych i gospodarczych. I tak naprawdę nie mamy wyboru. Musimy stać się neutralni klimatycznie, by zostawić naszym dzieciom zdrową i wolną od zanieczyszczeń planetę. 

Więc patrząc praktycznie, co musimy zrobić, by osiągnąć te cele? Musimy przestać latać samolotami? Przestać jeździć samochodami, czy na przykład wystarczy zmienić opony w autach na bardzie zaawansowane technologicznie? Co musimy zrobić w ciągu, dajmy na to, pięciu najbliższych lat?

Pewnie. Wszystko pomoże i doceniam, że szczególnie młoda generacja już teraz podejmuje decyzje, które są dużo bardziej przyjazne środowisku. Bo wybory konsumentów mają znaczenie, ale też potrzebujemy zmian strukturalnych, by ten zrównoważony wybór był dostępny i przystępny cenowo. Przykłady z pytania dotyczą transportu. Tak, transport ma znaczenie. Transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych, wzrośnie więc znaczenie transportu wodnego i kolejowego. By zwiększyć możliwości wyboru, potrzebujemy sieci szybkich kolei, rozbudowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych. Analizy pokazują, że szybkie koleje mogą zachęcić do rezygnacji z latania. Jednym z celów jest podwojenie przejazdów kolejowych do roku 2030 i potrojenie do roku 2050. Ale najpierw musimy mieć gotową infrastrukturę. Nie można kazać ludziom dokonywać wyborów, kiedy system nie jest przygotowany. Dla przykładu poruszanie się po mieście, ludzie wybierają takie alternatywy, jak wspólne dojazdy albo hulajnogi, kiedy to jest przystępne cenowo, wygodne i kiedy widzą, że transport publiczny może ich przewieźć z punktu A do punktu B szybciej niż samochód. Wtedy możemy się spodziewać zmiany. 

Wybory konsumentów, ludzi, to z jednej strony. Ale pytam też o tę drugą stroną, prawną, nowe podatki, opłaty. Jak osiągnąć te cele przy pomocy unijnego prawa, co musi się zmienić i co Komisja chce zaproponować w najbliższych latach?

Tak jak wspomniałem, jeśli chcemy zmiany, musimy przygotować infrastrukturę. Więc same podatki nie pomogą. Oczywiście, z drugiej strony, podatki nie mogą zachęcać ludzi, by opłacało się im dalej zanieczyszczać środowisko. Bo jeśli dalej będziemy korzystać z zasobów Ziemi w takim tempie jak dziś, to do 2050 roku będziemy potrzebować trzech planet, by zaspokoić potrzeby. Więc do tego też nie możemy dopuścić. Musimy częściej naprawiać produkty, a nie wyrzucać, ale też musimy tak je projektować, by były dłużej trwałe. Wielu Europejczyków pyta, czemu ich telefony po pewnym czasie zwalniają, czemu trzeba wymienić urządzenie, które zachowuje swoje funkcje, ale jest coraz wolniejsze i staje się śmieciem w naszych szufladach. Od tego roku wprowadziliśmy więc zmiany w pakiecie o gospodarce obiegu zamkniętego. Pracujemy też nad zrównoważoną produkcją, gdzie szczegółowo skupimy się na zmianami w projektach. 

Wspomniał pan o młodej generacji, która dokonuje mądrzejszych, bardziej zielonych wyborów na co dzień. Czy więc dziś myśli pan, że trzeba przekonywać bardziej obywateli, czy polityków, że zmiany są konieczne?

Politycy zawsze będą działać tam, gdzie społeczeństwo da im pewien mandat do działania. Zawsze pójdą tam, gdzie większość społeczeństwa, patrząc, czy mają wsparcie, czy nie i wtedy pewne zmiany mogą zajść szybciej. Myślę, że tu każdy ma swoją rolę do odegrania. 

Jest pan najmłodszym komisarzem w historii Komisji Europejskiej, jeśli informacja, którą przeczytałem, jest prawdziwa. Czy to jakoś wpływa na pana perspektywę w tym temacie? Czy jest ona inna niż starszych członków Komisji Europejskiej?

Nie. Komisja podejmuje wszystkie decyzję kolegialnie, więc podejmując decyzję, na pewno nie zastanawiamy się nad wiekiem komisarzy. To, nad czym się zastanawiamy, to wpływ na kraje Unii Europejskiej. Jak wiadomo, to 27 krajów z różnym dorobkiem i poziomem rozwoju, więc najważniejsze jest to, by wypracować zbalansowane decyzje, które zostaną wprowadzone w życie. 

Więc wracając do poważnych pytań o politykę. Gdy mówimy o neutralności węglowej, to pewnie większość ludzi w Polsce zwraca w tym zdaniu uwagę na słowo węgiel. Na to, że musimy zamknąć nasze kopalnie. Jak Komisja może zagwarantować, że to nie zaszkodzi polskiej gospodarce i społeczeństwu?

Bardzo dobre pytanie. Wymiar społeczny zielonej transformacji jest kluczowym wyzwaniem. To było i będzie zobowiązanie Komisji i moje osobiste, by zielony ład był uczciwym ładem. Albo Zielony Ład będzie sprawiedliwy, albo nie będzie żadnego Ładu. Niektóre regiony zostaną szczególnie dotknięte i spotka je dogłębna zmiana gospodarcza i społeczna. Będziemy je wspierać, tak by nikt nie został w tyle. Mamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który będzie wspierał regiony, gdzie wpływ zmian będzie największy i które podejmują wysiłek, by stać się neutralne klimatycznie w ciągu tej dekady. W Polsce mówimy o sześciu regionach, które odchodzą od węgla. Nawet bez Zielonego Ładu rynek pracy zmienia się bardzo szybko i to ogromne wyzwanie dla krajów Unii, by przygotować programy zapewniające możliwość powrotu do pracy. Szczególnie dla tych, którzy pracowali w fabrykach, kopalniach przez całe swoje życie i trudno im sobie wyobrazić inną perspektywę. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zna pan sprawę Turowa i polskiej kopalni, wokół której trwa konflikt między Czechami a Polską. To też wiąże się z tematem kopalń i kwestii środowiska, tego, że Polska powinna wstrzymać wydobycie. Komisja Europejska zdecydowała się przystąpić do tej sprawy, dlaczego?

Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska pracują teraz nad wypracowaniem wspólnego rozwiązania tej sprawy, ale cały czas takiego rozwiązania jeszcze nie udało się znaleźć, więc sprawa jest w Trybunale. Celem Komisji jest tu podtrzymanie naszego stanowiska, które wysłaliśmy do Polski jeszcze w grudniu. Wtedy to uznaliśmy, że wiele z zarzutów podnoszonych przez Czechy jest uzasadnionych. Dlatego też Komisja zdecydowała się przystąpić do sprawy. 

Wspominam o tym, bo myślę, że jest to sprawa, która pokazuje wiele warstw i problemów, z jakimi będzie trzeba się zmierzyć w kolejnych latach. Trzeba zamknąć kopalnię, bo szkodzi ona środowisku. Pytanie jest więc następujące: kto zapłaci za te przemiany i kto poniesie koszty Zielonego Ładu. Więc kto za to  wszystko zapłaci?

Po pierwsze musi to być mądra transformacja. Wiemy, że nic nie stanie się jednego dnia. Ale Komisja chciałby podkreślić, że Polska musi przestrzegać decyzji Trybunału o środkach tymczasowych. W maju Trybunał nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. Komisja Europejska wspiera regiony, które przechodzą transformację energetyczną, odchodzą od węgla i gdzie wywołuje to skutki społeczne. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest dostępny dla Polski w znaczącej części. Ale to polskie władze zdecydowały o przedłużeniu wydobycia do roku 2044, co nie jest zgodne z celami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i co wyklucza wsparcie dla regionu Jeleniej Góry z Turowem i Bogatynią, gdzie żadna transformacja nie jest planowana przed 2030 rokiem. Polski rząd może wciąż zaproponować ścieżkę odejścia od węgla, która będzie zgodna z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji i wtedy fundusze będą dostępne. 

Mówi pan o bardzo konkretnym regionie. A chciałem zapytać też o cały Zielony Ład i koszty dla całej Unii. Czy myśli pan, że pandemia, która przetasowała priorytety, także w Komisji Europejskiej, może wpłynąć też na cele klimatyczne? Czy jest to nowy początek, który pozwoli na zieloną transformację właśnie z powodu pandemii, z powodu Funduszu Odbudowy, z powodu nowego startu?

Dobrze pan to ujął. Mamy niepowtarzalną szansę. Przez cały koronakryzys utrzymywaliśmy cele klimatyczne niezmienione. W Funduszu Odbudowy zielona i cyfrowa transformacja to podwójny cel, jaki chcemy osiągnąć. Zdecydowaliśmy, że ta odbudowa po pandemii będzie zielona i zostanie wykorzystana do osiągnięcia czystej, neutralnej klimatycznie gospodarki. Można powiedzieć, że dzięki pandemii zobaczyliśmy, że cele Zielonego Ładu są nam jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej. Mamy szczepionkę przeciw COVID, ale nie mamy szczepionki na kryzys klimatyczny. Tylko nasze działania mogą sprawić różnicę i mamy wyjątkową szansę. Dzięki Funduszowi Odbudowy i wieloletniemu budżetowi Unii mamy wystarczająco dużo pieniędzy, by rozpocząć tę transformację. Oczywiście te pieniądze możemy wydać tylko jeden raz.

Kopalnia Turów

Resort klimatu i środowiska poinformował w czwartek, że polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni Turów zostały zawieszone i mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu. Wznowienie rozmów zaplanowano na wtorek. Przypomniano, że negocjacje po wznowieniu toczyły się w Pradze od trzech dni.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Pradze przedstawiciele Polski i Czech zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Przekonywali, że możliwe jest polubowne załatwienie sprawy. Czesi zadeklarowali wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Minister środowiska Czech Richard Brabec wskazywał ponadto, że intencją Pragi nie jest natychmiastowe zatrzymanie pracy w kopalni Turów.

Czeski rząd w ubiegły poniedziałek przesłał Polsce pierwszą wersję umowy dotyczącej kopalni Turów. O przesłaniu projektu poinformował czeski minister środowiska Richard Brabec. Jak mówił, dokument zawiera warunki, których spełnienia przed wycofaniem pozwu z TSUE i po jego wycofaniu domagają się Czesi. Szczegółów wysłanego do Warszawy projektu jednak nie ujawniono.

Oprócz wysłanego projektu umowy Czechy wniosły do TSUE o ukaranie naszego kraju karą finansową w wysokości 5 mln euro dziennie "za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów".

TSUE pod koniec maja nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce przystąpiła Komisja Europejska.

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 260 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości 2,2 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 31 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średni koszt najmu mieszkania wzrósł w grudniu 2024 roku o cztery procent rok do roku - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io dotyczącego 17 miast w Polsce. Autorzy zaznaczają, że "rok nie był jednolity".

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Związkowcy z Rafako, prezydent Raciborza i starosta raciborski podpisali się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska o przyspieszenie procedur mających zmierzać do uratowania będącego w upadłości zakładu. Rozpoczęły się w nim zwolnienia grupowe wszystkich pracowników, które potrwają do końca lutego 2025 roku.

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła szóstka. Do jednego z graczy trafią dwa miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 30 stycznia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszły w życie przepisy zakazujące wprowadzania do obrotu napojów spirytusowych w tak zwanych alkotubkach - poinformował resort rolnictwa. Jak dodano, ze względu na postulaty producentów, wprowadzono 30-dniowy okres przejściowy, pozwalający na handel "alkotubkami" maksymalnie do 28 lutego tego roku.

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Propozycja resortu rodziny zakłada, że świadczenie wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych.

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Spółka Black Red White, znany producent mebli, zwiększyła zakres planowanych zwolnień grupowych z około 350 do 421 osób w pierwszym półroczu tego roku - wynika z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju (Lubelskie).

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrósł w 2024 roku o 2,9 procent w porównaniu z 2023 rokiem - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w 2023 roku PKB wzrósł o 0,1 procent.

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Twój e-PIT będzie niedostępny od 4 do 14 lutego - powiadomił resort finansów. W tych dniach usługa ma być zasilana informacjami o przychodach podatników, co ma umożliwić wygenerowanie PIT-ów.

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Publiczne pieniądze wykorzystane do partyjnych celów. Za rządów Zjednoczonej Prawicy miliony złotych z instytucji państwa i państwowych spółek trafiały do Telewizji Republika. To stacja, która sama siebie określa jako niezależną, ale uprawia polityczną propagandę Prawa i Sprawiedliwości. Telewizja cieszyła się przywilejami nie tylko za sprawą publicznych pieniędzy, ale również koncesji na nadawanie naziemne - przyznanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Reportaż Marty Gordziewicz ujawniający te powiązania, "Republika propagandy", można obejrzeć w TVN24 GO.

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Źródło:
TVN24