Pensje Rosjan mocno w dół. "Ludzie nauczą się kontrolować swoje apetyty"

Ze świata

ShutterstockWydatki na żywność wzrosną z 50 do 55 proc. całościowego budżetu gospodarstw domowych

Do 500 dolarów spadły w styczniu tego roku zarobki przeciętnego Rosjanina. To o 8 proc. mniej niż w tym samym okresie 2014 roku. To efekt słabnącej gospodarki i niskiej wartości rubla.

Z danym tamtejszego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Rosji zmniejszyło się w styczniu 2015 roku do 31,2 tys. rubli, czyli około 500 dolarów. Oznacza to, że zarobki przeciętnego Rosjanina są o 8 proc. mniejsze niż przed rokiem.

Mniejsze pensje

"The Moscow Times" pisze, że za spadkiem wynagrodzeń stoi przede wszystkim mniejsza wartość rosyjskiej waluty. Rubel w ostatnim roku stracił ponad 70 proc. swojej wartości względem dolara. Na poziom zarobków wpłynął też fakt znacznego pogorszenia koniunktury gospodarczej w Rosji. Rosyjski dziennik ekonomiczno-biznesowy "Wiedomosti" podaje, że ze względu na niższe przeciętne wynagrodzenia wydatki na żywność wzrosną z 50 do 55 proc. całościowego budżetu gospodarstw domowych. Warto przypomnieć, że tylko w lutym tego roku ceny żywności wzrosły o 22 proc.

Co na to władza?

Wyższymi kosztami życia w Rosji i niższymi zarobkami zdają się nie przejmować przedstawiciele rządzącej partii. Deputowany do Dumy Ilja Gaffner, poseł Jednej Rosji zachęcał Rosjan, aby w reakcji na wyższe ceny żywności jedli mniej. Polityk ocenił, że 25-proc. inflacja w jego regionie (chodziło o obwód swierdłowski) "nie jest tak zła". W całej sytuacji dostrzegł też plusy, bo jego zdaniem "ludzie nauczą się kontrolować swoje apetyty".

Kłopoty

Rosyjska gospodarka w ostatnich miesiącach przeżywa silne spowolnienie. Wpłynęły na to niskie ceny ropy, 40 proc. spadek wartości rubla i dławiące gospodarkę zachodnie sankcje nałożone na Kreml za agresję na Ukrainie. Stopa bezrobocia wzrosła do 5,5 proc. w styczniu 2015 roku. Zarówno rząd, jak i sektor prywatny ze względu na spowolnienie gospodarcze szykuje redukcje pracowników. Według Reutersa prawie co trzeci Rosjanin spodziewa się, że w najbliższych miesiącach dochody jego rodziny spadną z powodu cięć płac i zwolnień.

Rosja wprowadza kartki na jedzenieTVN24 BiS

Autor: msz//bgr / Źródło: The Moscow Times, Reuters, Wiedomosti

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock