"Walka z rosnącymi cenami jest nieskuteczna". Rosja wprowadzi kupony żywnościowe?

Ze świata

TVN24 ArchiwumSłaby rubel uderzy w ceny chleba

- Walka z rosnącymi cenami jest nieskuteczna. Musimy wrócić do idei kuponów żywnościowych dla osób o bardzo niskich dochodach. To będzie kosztować mniej niż inne środki - powiedział Alexander Korbut, zastępca szefa Russia Grain Union, grupy zrzeszającej rolników, którego cytuje Reuters.

Według prognoz ceny chleba w Rosji w lutym mogą pójść w górę. Alexander Korbut podkreślił, że Rosja posiada pokaźne zapasy ziarna. Głównie za sprawą wysokich zbiorów w ubiegłym roku i nowych ograniczeń nałożonych przez władze na eksport.

Słabszy pieniądz, wyższe ceny

Jak przypomina Reuters, inflacja w Rosji rośnie szybko głównie za sprawą spadku wartości rubla. Oczekuje się, że w marcu lub kwietniu osiągnie 15-17 proc.

- Walka z rosnącymi cenami jest nieskuteczna. Musimy wrócić do idei kuponów żywnościowych dla osób o bardzo niskich dochodach. To będzie kosztować mniej niż inne środki - podkreślił Korbut w poniedziałek. Jako przykład podał program pomocy żywnościowej Stanów Zjednoczonych - Supplemental Nutrition Assistance. Korbut podkreślił, że ceny chleba mogą wzrosnąć w Rosji nawet o 15 proc. Według rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat w 2014 roku ceny chleba poszybowały w górę o 7,5 proc. Reuters przypomina, że spadek wartości rubla zmusił rosyjski rząd do ograniczenia eksportu żywności. Osłabienie rubla przyczyniło się też do wzrostu hurtowych cen cukru w Rosji o ponad 80 proc. od października ubiegłego roku - podaje agencja powołując się na źródła w przemyśle i handlu.

Bielecki: w nowym roku Rosjanie mocno odczują sankcje TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Archiwum