Zachodni kapitał ucieka z Rosji. Podano kwotę strat

Autor:
mb
Źródło:
Reuters, PAP
Gerhard Schroeder zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich  spółek energetycznych
Gerhard Schroeder zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich spółek energetycznychReuters Archiwum
wideo 2/2
Reuters Archiwum Gerhard Schroeder zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich spółek energetycznych

Zagraniczni inwestorzy, którzy opuścili Rosję, wycofali z tego kraju około 36 miliardów dolarów - podała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na analizę danych banku centralnego. W okresie od marca 2022 roku do marca 2023 roku miało dojść do sprzedaży około 200 spółek.

Według danych banku centralnego w okresie od marca 2022 roku do marca 2023 roku doszło do sprzedaży około 200 spółek, z czego 20 proc. dotyczyło sprzedaży dużych aktywów, przekraczających 100 milionów dolarów. Maxim Osadchy, szef działu analitycznego w BKF Bank, cytowany przez RIA, wskazał, że to oznacza, iż wysokość kapitału wycofanego z Rosji przez inwestorów zagranicznych "można oszacować na 36 miliardów dolarów".

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że wiele największych światowych firm opuściło lub ograniczyło swoją działalność w Rosji w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Zagraniczne firmy opuszczają Rosję

Pod koniec kwietnia br. niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii informował, że liczba podmiotów figurujących w rosyjskim rejestrze osób prawnych, których właścicielami byli obywatele państw "nieprzyjaznych" wobec Rosji (przede wszystkim USA, krajów UE i Wielkiej Brytanii), zmniejszyła się w ciągu ostatnich 14 miesięcy o ponad 2,6 tys. Firmy te zmieniły właścicieli, zostały zlikwidowane lub znajdują w trakcie likwidacji.

Wśród takich przedsiębiorstw dominują koncerny motoryzacyjne m.in. Mercedes-Benz, Renault, Nissan i Mazda. W zestawieniu znalazły się też m.in. brytyjski koncern petrochemiczny Shell i amerykańska sieć barów szybkiej obsługi McDonald's.

Są to firmy, które ulokowały w Rosji poważny kapitał, ale nie chcą narażać się na straty wizerunkowe. Od reputacji tych spółek zależy bowiem powodzenie ich inwestycji w innych państwach - wyjaśniali opozycyjni rosyjscy dziennikarze.

Jak podkreślono w analizie Ważnych Istorii, około 2 tys. przedsiębiorstw chciałoby opuścić rosyjski rynek, ale przeszkodą są w przypadku tych firm kwestie formalnoprawne. Aby wycofać kapitał z Rosji, trzeba uzyskać stosowne zezwolenie, lecz komisja decydująca o wydaniu takiego dokumentu zbiera się zaledwie trzy razy w miesiącu. Jednorazowo rozpatruje się nie więcej niż siedem wniosków, komisja ma też prawo wydania decyzji odmownej.

Wśród firm, które formalnie opuściły Rosję, są też podmioty "pozostawiające sobie otwarte drzwi". Zagraniczne przedsiębiorstwa często zachowują prawo do ponownego wykupienia udziałów, zmieniają kraj rejestracji na "przyjazny" wobec Rosji, czyli np. Kazachstan, Turcję lub Chiny, bądź przekazują działalność zaufanym osobom np. z Białorusi - informował portal Ważnyje Istorii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości