Kolejne międzynarodowe koncerny wycofują się z Rosji

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Największa na świecie grupa spożywcza Nestle podaje, że zawiesza wszystkie inwestycje kapitałowe w Rosji, choć wciąż ma dostarczać podstawowe produkty spożywcze - przekazuje Reuters. Z kolei Heineken informuje, że wstrzymuje produkcję i sprzedaż piwa w Rosji. Browar dodaje, że nie będzie reklamować swoich produktów w tym kraju.

Według Bloomberga wycofywanie się międzynarodowych firm z Rosji związane jest - obok nałożonych sankcji gospodarczych i trudności związanych np. z wykluczeniem rosyjskich instytucji finansowych z systemu SWIFT - także z obawą przed bojkotem konsumenckim na świecie.

Nestle zawiesza inwestycje w Rosji

Nestle przekazała w środę, że zawiesiła wszystkie inwestycje kapitałowe w Rosji w reakcji na inwazję tego kraju na Ukrainę - podała Agencja Reutera. Grupa z siedzibą w Szwajcarii, która zaprzestała reklamowania się już w Rosji, dodała, że będzie nadal dostarczać podstawowe produkty spożywcze w tym kraju.

Założycielem Nestle był farmaceuta niemieckiego pochodzenia Henri Nestle, który stworzył w szwajcarskim Vevey "Farine Lactée" - pierwszy pełnowartościowy posiłek dla niemowląt, które nie mogły być karmione mlekiem matki.

Heineken wycofuje się z Rosji

W zeszłym tygodniu Heineken ogłosił, że przestanie eksportować piwo do Rosji i wstrzyma nowe inwestycje. Browar zatrudnia w Rosji 1,8 tys. pracowników. Produkuje nie tylko własne piwo, ale także rosyjskie marki, będąc trzecim co do wielkości producentem tego trunku w kraju.

"Nie chcemy czerpać żadnych korzyści finansowych z rosyjskich operacji" - głosi oświadczenie firmy. Heineken deklaruje, iż nie zamierza pozostawić swoich pracowników i ich rodziny bez opieki. Nie wyjaśnia jednak, na czym miałoby polegać ich wsparcie przez holenderski koncern.

Jak informuje dziennik "Metro", rosyjski rynek stanowił mniej niż 2 proc. światowej sprzedaży browaru.

Inne firmy wycofały się z Rosji

Środa jest 14. dniem inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymało już wiele międzynarodowych koncernów - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe.

Na opuszczenie Rosji zdecydowały się też inne międzynarodowe koncerny - m.in. Ikea, Volkswagen, Shell, BP, Total i ExxonMobil. O czasowym wstrzymaniu działalności w Rosji poinformowały we wtorek po południu także McDonald’s, Coca-Cola i Starbucks. Z kolei PepsiCo ogłosiło, że wstrzymuje sprzedaż napojów w tym kraju, ale będzie kontynuować oferowanie podstawowych towarów takich jak mleko oraz mleko w proszku.

Zagraniczne koncerny medialne wycofują się z Rosji

Z Rosji wycofały się również zagraniczne koncerny medialne po tym, jak uchwalono nowe prawo. Na mocy nowej rosyjskiej ustawy rozpowszechnianie "fałszywych" informacji o siłach zbrojnych jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia, ale w przypadku, gdy upublicznianie tych informacji będzie miało "poważne konsekwencje" - kara może wynieść nawet 15 lat.

Discovery Inc poinformował w środę, że zawiesi nadawanie swoich kanałów i usług w Rosji, dołączając do rosnącej liczby korporacji wycofujących się z kraju w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Piętnaście marek rozrywkowych Discovery, w tym HGTV, Animal Planet, TLC i Eurosport, jest dystrybuowanych przez Media Alliance, spółkę joint venture z rosyjską National Media Group. "Discovery postanowiło zawiesić nadawanie swoich kanałów i usług w Rosji" – podała firma. Wśród mediów, które zawiesiły swoją działalność jest CNN i BBC. National Media Group nawiązała również współpracę z Netflix, który pod koniec 2020 roku uruchomił wersję serwisu z rosyjskimi napisami, lokalnymi filmami i oferował lokalne opcje płatności. Netflix zawiesił swoją rosyjską usługę w niedzielę.

Oglądaj TVN24 na żywo:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: YuryKara / Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości