Roskomnadzor ogranicza dostęp do zagranicznych mediów

Autor:
/ams
Źródło:
Reuters, BBC, PAP
Prezydent Zełenski: Europa powinna się w tej chwili obudzić
Prezydent Zełenski: Europa powinna się w tej chwili obudzićTVN24
wideo 2/35
TVN24Prezydent Zełenski: Europa powinna się w tej chwili obudzić

Rosyjski organ nadzorujący media ograniczył dostęp do rosyjskiego serwisu BBC, a także do Radia Liberty i mediów Meduza. Rosyjskie MSZ poinformowało w czwartek, że British Broadcasting Corporation (BBC) jest wykorzystywana do podważania wewnętrznej sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w Rosji. W czwartek niezależna telewizja Dożd została zablokowana za publikacje o wojnie w Ukrainie.

W Rosji pojawiły się problemy z dostępem do serwisu BBC Russian; podobnych trudności doświadczają też m.in. Radio Swoboda czy Deutsche Welle oraz media społecznościowe, w tym Facebook - poinformował w piątek brytyjski serwis.

Roskomnadzor blokuje media

"Usługi śledzenia blokowania zgłaszają, że pojawiły się problemy z dostępem do witryny BBC Russian w Rosji. Domena bbc.com nie figuruje w rejestrze zabronionych stron Roskomnadzoru (państwowego regulatora mediów i internetu w Rosji - PAP)" - podaje serwis BBC Russian na Twitterze.

"Problemy z dostępem na terenie Rosji pojawiły się również w przypadku innych witryn i serwisów. Są informacje o tym, że Facebook i Google Play, serwis Meduzy, Deutsche Welle i Radio Swoboda stały się niedostępne lub częściowo niedostępne" - zawiadamia BBC Russian..

Meduza i Radio Swoboda to serwisy wpisane w Rosji do rejestru "agentów zagranicznych".

Według Globalcheck, serwisu śledzącego cenzurę internetową w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), dostępność strony BBC Russian w Rosji obecnie znajduje się na poziomie 17 proc. normalnej dostępności. Jak podaje serwis, ograniczoną dostępność ma również Twitter.

Rosyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że BBC jest wykorzystywane do podważania informacji o wewnętrznej sytuacji politycznej i dotyczącej bezpieczeństwa w Rosji.

Rosja zamyka stację Dożd

Niezależna rosyjska telewizja Dożd zablokowana z powodu publikacji o wojnie z Ukrainą, zawiesza działalność - powiadomiła w czwartek dyrektorka stacji Natalia Sindiejewa.

Sindiejewa powiedziała, że w sytuacji, gdy W Rosji planowane jest przyjęcie ustawy o karaniu więzieniem za "fake newsy" na temat działań armii rosyjskiej, działalność stacji będzie praktycznie niemożliwa. - Potrzebujemy czasu i sił, żeby odpocząć i żeby zdać sobie sprawę, jak dalej pracować - powiedziała Sindiedjewa. Wyraziła nadzieję, że stacja "wróci do nadawania i będzie pracować dalej".

Niezależna telewizja Dożd zmuszona do zawieszenia działalnościYouTube/TV Rain

Koncerny i UE blokuje RT i Sputnika

We wtorek należący do Alphabetu serwis YouTube przekazał, że zablokował kanały RT i Sputnika z powodu sytuacji na Ukrainie.

Podobne działania podjął serwis Twitter, który oświadczył, że będzie stosował się do sankcji UE. Poza Europą serwis zamierza zmniejszać widoczność prokremlowskich treści, a także odpowiednio je oznaczać.

Dostęp do RT i Sputnika w Europie blokują także Facebook i TikTok.

- Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. Stanowi także istotne i bezpośrednie zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Unii. Dziś (w środę - red.) robimy ważny krok przeciwko operacjom manipulacyjnym Putina i zakręcamy kurek rosyjskich mediów państwowych w Unii Europejskiej. Już wcześniej nałożyliśmy sankcje na kierownictwo RT, w tym na redaktora naczelnego, i logiczne jest, że podejmujemy dalsze działania - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że w czasie wojny słowa mają znaczenie. - Jesteśmy świadkami masowej propagandy i dezinformacji na temat tego ohydnego ataku (Rosji - red.) na wolny i niezależny kraj. Nie pozwolimy apologetom Kremla wylewać toksycznych kłamstw usprawiedliwiających wojnę Putina, ani wywoływać podziałów w naszej Unii - powiedziała.

Sankcje będą obowiązywać, dopóki Rosja nie zakończy agresji na Ukrainę oraz nie zaprzestanie działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych wobec UE i jej państw członkowskich.

Atak Rosji na Ukrainę

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: Reuters, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: L-51 / Shutterstock

Pozostałe wiadomości