TVN24 Biznes | Ze świata

Deutsche Bank wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji. Po fali krytyki

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych
wideo 2/3
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych

Deutsche Bank poinformował, że zakończy swoją działalność w Rosji. Wcześniej największy niemiecki bank spotkał się ostrą krytyką po deklaracji o kontynowaniu obecności na tym rynku.

Deutsche Bank dołącza do Goldman Sachs i JPMorgan Chase, które były pierwszymi dużymi bankami amerykańskimi, które poinformowały o wycofaniu z Rosji po inwazji na Ukrainę. Te decyzje wywarły presję na konkurentów, by poszli w ich ślady.

Deutsche opierał się jednak naciskom. - Jesteśmy obecni na rosyjskim rynku po to, aby wspierać naszych klientów. Dlatego, ze względów praktycznych, nie jest to dla nas dostępna opcja - mówił w CNBC dyrektor finansowy DB James von Moltke.

Deutsche Bank wycofuje się z Rosji

Jednak w piątek wieczorem niemiecki bank nagle zmienił kurs. "Jesteśmy w trakcie ograniczania naszych pozostałych działań zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi. Jednocześnie pomagamy naszym zagranicznym klientom spoza Rosji ograniczać ich działalność w tym kraju. Nie rozpoczynamy już nowych interesów w Rosji" - przekazali przedstawiciele Deutsche Bank w oświadczeniu.

Bank przypomniał też , że "znacznie zmniejszył swoje zaangażowanie i obecność w Rosji od 2014 roku".

DB potępił również rosyjską inwazję na Ukrainę. "Z całą stanowczością potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę i wspieramy rząd niemiecki oraz jego sojuszników w obronie naszej demokracji i wolności" - napisał w oświadczeniu Deutsche Bank.

Bank oszacował swoje obecne zaangażowanie kredytowe w Rosji brutto na 1,4 mld euro, czyli około 0,3 proc. całego portfela kredytowego, przy zaangażowaniu netto w wysokości 600 mln euro.

Niemiecka grupa posiada również duże centrum technologiczne w Rosji, zatrudniające 1500 specjalistów IT do obsługi swojego banku inwestycyjnego.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości