Brytyjski parlamentarzysta: Roman Abramowicz sprzedaje nieruchomości w Londynie

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Bloomberg

Zdaniem brytyjskiego parlamentarzysty Chrisa Bryanta rosyjski miliarder Roman Abramowicz sprzedaje swoje londyńskie nieruchomości - podał Bloomberg.

- Jest przerażony sankcjami, dlatego już jutro zamierza sprzedać swój dom i jedno mieszkanie - powiedział cytowany przez Bloomberga członek Partii Pracy w przemówieniu do parlamentu.

Abramowicz oddał kontrolę nad Chelsea

Podczas gdy Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 100 osób i podmiotów rosyjskich w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, Abramowicz do tej pory pozostawał poza listą. Od tego czasu rosyjski miliarder, który oprócz brytyjskich nieruchomości jest właścicielem Chelsea, znajduje się pod coraz większą presją ze strony polityków - pisze Bloomberg.

W sobotę Abramowicz przekazał bezpośrednią kontrolę nad klubem fundacji charytatywnej, a zainteresowani kupnem zespołu są w pogotowiu w związku z możliwą sprzedażą. Bryant stwierdził, że Abramowicz nie powinien być właścicielem angielskiego klubu piłkarskiego - czytamy na Bloombergu.

W poniedziałek rzeczniczka Abramowicza powiedziała, że przychylił się do prośby Ukrainy o pomoc w negocjacjach mających zakończyć rosyjską inwazję.

Czytaj także: Raj podatkowy dla miliarderów zamraża aktywa Rosjan >>>

Roman Abramowicz - oligarcha i miliarder

Abramowicz, którego majątek Bloomberg szacuje się na 13,5 miliarda dolarów, jest właścicielem kilku domów w Londynie. Uważa się, że nieruchomość, o której mówił Bryant, to 15-pokojowa rezydencja w Kensington Palace Gardens, wyceniana na ponad 150 milionów funtów (niemal 870 mln zł) - podał "Times". Mieszkanie, o którym mowa może być trzypiętrowym penthouse'em w Chelsea Waterfront, które Abramowicz kupił w 2018 roku za 22 miliony funtów (ok. 105 mln zł) - podała gazeta.

Roman Abramowicz ma izraelskie i rosyjskie obywatelstwo. Fortuny dorobił się po upadku ZSRR w 1991 roku. Jest miliarderem, oligarchą i byłym gubernatorem Czukotki w latach 2000-2008. W 2003 roku kupił grający w Premier League angielski klub piłkarski Chelsea i od tego czasu mieszka w stolicy Wielkiej Brytanii. W połowie grudnia rosyjskie media informowały, że otrzymał obywatelstwo portugalskie. Uważa się, że jest blisko prezydenta Rosji Władimira Putina.

Władimir Putin i Roman Abramowicz. Zdjęcie z 2005 roku kremlin.ru

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości