TVN24 Biznes | Ze świata

Rating Rosji w dół po inwazji na Ukrainę. "Obawy o chęci i możliwości spłaty zobowiązań"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki: sankcje stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy (05.03.2022)
Morawiecki: sankcje stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy (05.03.2022)TVN24
wideo 2/14
TVN24Morawiecki: sankcje stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy

Agencja Moodys po raz kolejny obniżyła rating Rosji. Teraz ocena kraju spadła do "Ca", który jest przedostatnim od końca. Eksperci obawiają się, że bank centralny Rosji ograniczy płatności zagranicznego zadłużenia.

"Decyzja o obniżeniu ratingu Rosji jest podyktowana poważnymi obawami o chęci i możliwości Rosji do spłaty swoich zobowiązań" - napisano w komunikacie.

W ocenie analityków Moody's wzrosło ryzyko upadłości Rosji, a zagraniczni posiadacze rządowych obligacji tego kraju otrzymają z powrotem prawdopodobnie jedynie część swoich inwestycji.

"Przy ratingu 'Ca' szacowana kwota zwróconych przez emitenta sum sięga od 35 do 65 proc. ich wartości nominalnej" - napisano w komunikacie.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja

Obniżki ratingów Rosji

To kolejna obniżka ratingu Rosji przez Moody's. W czwartek agencja poinformowała, że ze względu na sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę obniżyła rating tego kraju z poziomu B3 do Baaa3. Moody's zastrzegał wówczas, że sytuacja Rosji będzie pilnie monitorowana pod kątem ewentualnego dalszego obniżenia jej ratingu.

Także S&P i Fitch zdecydowały się obniżyć ratingi Rosji. Obecny rating S&P długoterminowego zadłużenia Rosji jest na poziomie "CCC-", a agencji Fitch na poziomie "B", z możliwością dalszej obniżki.

Rosja. Gospodarka w tarapatach po nałożeniu sankcji

Gospodarka Rosji wpadła w ogromne tarapaty po nałożeniu ostrych sankcji w efekcie inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje zdecydowały m.in. o wykluczeniu części rosyjskich banków z międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT i częściowym zamrożeniu aktywów rosyjskiego banku centralnego. Ponadto wiele globalnych koncernów zawiesiło swoją działalność w Rosji. Sankcje spowodowały mocne wzrosty cen surowców i wywołały dużą zmienność na rynku walutowym.

W zeszłym tygodniu bank centralny Rosji czasowo wstrzymał płatności zagraniczym inwestorom. W środę nie zgodził się na wypłatę odsetek od zadłużenia denominowanego w rublu. Nie zostało określone, na jak długo wstrzymane zostały te płatności.

W niedzielę bank centralny oświadczył, że inwestorzy z tych krajów, które nie przystąpiły do sankcji na Rosję, otrzymają płatności w rublu po kursie z dnia wypłaty.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości