Zyskowne złote wizy. Władze oszacowały wpływy

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Portugalia zarobiła miliardy na złotych wizach
Portugalia zarobiła miliardy na złotych wizach
shutterstock.com
shutterstock.comPortugalia zarobiła miliardy na złotych wizach

Złote wizy przyniosły Portugalii dochody na poziomie prawie 6,5 miliarda euro - oszacowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Lizbonie. Wizy wydawane są od blisko dekady, a od 2012 roku uzyskało je ponad 11 tysięcy osób.

Przyznawane od października 2012 r. przez władze w Lizbonie złote wizy pozwalają obywatelom państw spoza strefy Schengen przebywać na jej terenie dzięki uzyskanemu statusowi stałego rezydenta w Portugalii. Dotychczas najwięcej portugalskich złotych wiz otrzymali inwestorzy z Chin, USA, Indii, Brazylii oraz Rosji. W związku z inwazją tego ostatniego kraju na Ukrainę w lutym br. rząd Portugalii od 26 lutego zamknął Rosjanom możliwość korzystania z programu.

Portugalskie złote wizy

Zdecydowana większość osób, które otrzymały złotą wizę - 10,2 tys. z ponad 11 tys. - odebrało ją w efekcie zakupu nieruchomości o wartości nie mniejszej niż 500 tys. euro. W sumie zasilili oni portugalską gospodarkę kwotą przekraczającą 5,8 mld euro. Blisko pół miliarda euro napłynęło od osób, które zainwestowały w remont domów kwotę co najmniej 350 tys. euro.

Łączne wpływy Portugalii z programu złotych wiz to prawie 6,5 mld euro - wynika z szacunków portugalskiego resortu spraw wewnętrznych.

Nowe zasady

Od stycznia br. w Portugalii obowiązują nowe zasady wydawania złotych wiz. Znowelizowane przepisy ograniczają możliwość otrzymywania tego dokumentu dzięki nabywaniu nieruchomości w największych miastach kraju lub na wybrzeżu. Prawo do złotej wizy mają obecnie cudzoziemcy spoza strefy Schengen kupujący domy w portugalskim interiorze lub na archipelagach Azorów i Madery. Wartość nabytego tam obiektu musi sięgnąć kwoty co najmniej 500 tys. euro lub 350 tys. euro, jeśli nieruchomość ma ponad 30 lat i wymaga remontu.

Zgodnie z nowymi zasadami złotą wizę może otrzymać osoba, która wyda na terenie Portugalii w działania biznesowe kwotę nie mniejszą niż 1,5 mln euro. Wcześniej próg ten wynosił 1 mln euro.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości