Własna firma w Anglii. Jak zacząć i jakie obowiązują tam podatki?

Źródło:
TVN24 Biznes
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkach
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/4
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkachTVN24

Anglia to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych Polaków. Wielu z nich zastanawia się nad założeniem tam działalności gospodarczej. Jak po brexicie założyć firmę w Anglii? Jakie podatki płacą przedsiębiorcy? Wyjaśniamy.

Wielka Brytania od 1 lutego 2020 roku nie należy już do Unii Europejskiej i wiele się zmieniło choćby w kwestii handlu ze Zjednoczonym Królestwem. Polscy obywatele wciąż jednak mogą zakładać na Wyspach własne firmy. Zdecydowanie najpopularniejsze jest w tym przypadku prowadzenie działalności w Anglii.

Funkcjonują tam cztery podstawowe formy działalności gospodarczej: samozatrudnienie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka partnerska oraz spółka akcyjna. Zasady, na jakich polscy przedsiębiorcy mogą zakładać własne firmy, zależą od tego, który rodzaj spółki wybiorą.

Firma w Anglii - samozatrudnienie

Najprostszym rodzajem prowadzenia działalności w Anglii jest samozatrudnienie, czyli odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Samozatrudnienie dostępne jest wyłącznie dla rezydentów, a więc osób przebywających na terytorium Wielkiej Brytanii przez minimum 183 dni w roku i tam prowadzących swój biznes. Obowiązkowe jest również posiadanie brytyjskiego ubezpieczenia społecznego (numer NIN).

Aby jednak rozpocząć działalność w ramach samozatrudnienia w Anglii, nie jest konieczne dopełnienie żadnych formalności. Możemy zacząć działalność, nigdzie jej nie rejestrując. Obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym (HMRC) pojawia się dopiero wtedy, gdy działalność trwa dłużej niż 3 miesiące. Można to zrobić osobiście lub zdalnie, za pośrednictwem telefonu, poczty lub formularza online.

Samozatrudnienie w Anglii to rodzaj działalności wybierany najczęściej przez osoby dopiero zaczynające pracę na własny rachunek. Wszelkie formalności są w tym przypadku ograniczone do minimum, konieczne jest tylko prowadzenie dokumentacji finansowej swojej firmy oraz wypełnianie raz w roku zeznania podatkowego. Warto jednak pamiętać, że przy tej formie działalności przedsiębiorca odpowiada osobiście za wszystkie zobowiązania biznesowe.

Spółka LTD w Anglii

Drugą pod względem popularności formą działalności gospodarczej w Anglii jest spółka LTD (Limited), czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.). Ten rodzaj działalności można rozpocząć w Anglii nawet nie będąc jej rezydentem - można więc prowadzić firmę zdalnie, w rzeczywistości mieszkając cały czas w Polsce.

Warto jednak pamiętać, że aby nie musieć rozliczać się z podatku dochodowego w Polsce, nie można mieć na jej terytorium swojego zakładu, a więc np. siedziby, sklepu stacjonarnego czy biura. Tym samym znacznie ograniczone jest grono osób, które mogą założyć spółkę LTD w Anglii. Obejmuje ono Polaków faktycznie prowadzących działalność na Wyspach oraz tzw. freelancerów, czyli m.in. doradców, programistów czy grafików komputerowych.

Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczne jest zarejestrowanie jej w rządowym rejestrze spółek (Companies House). Można to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z formularza online. Trzeba w nim podać podstawowe dane dotyczące spółki, charakteru działalności gospodarczej oraz wysokości kapitału początkowego. Minimalna wysokość tego kapitału nie jest uregulowana prawnie – może to być nawet 1 funt.

Poza obowiązkiem rejestracji i wniesienia kapitału zakładowego prowadzenie spółki LTD wymaga nieco więcej formalności niż samozatrudnienie. Konieczne jest prowadzenie pełnej dokumentacji swojej działalności oraz przestrzeganie brytyjskich zasad prowadzenia spółek.

LondynShutterstock

Firma w Anglii - spółka partnerska i spółka akcyjna

Rzadziej wybieranymi formami prawnymi spółek w Anglii są spółka partnerska oraz spółka akcyjna. Spółka partnerska to forma dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność z jednym parterem lub większą ich liczbą. Opiera się na samozatrudnieniu każdej z osób lub utworzeniu przez nie partnerskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LLP). Spółka akcyjna funkcjonuje natomiast podobnie jak w Polsce, a jej kapitał początkowy musi wynosić minimum 50 tys. funtów.

Podatki w Anglii dla firm

Rodzaj i wysokość podatków, jakie płacą przedsiębiorcy w Anglii, zależy od formy prowadzonej działalności.

Samozatrudnionych obowiązują takie same podatki jak pracujących na etacie. Podatek dochodowy, podobnie jak w Polsce, jest progresywny, a więc zwiększa się wraz ze wzrostem dochodów. Podstawowa stawka tego podatku wynosi 20 proc., od rocznego dochodu powyżej 50 tys. funtów stawka rośnie do 40 proc., zaś powyżej 150 tys. funtów wynosi 45 proc.

W przypadku spółek, w tym spółki LTD i spółki akcyjnej, obowiązuje już brytyjski odpowiednik podatku CIT, nazywany podatkiem korporacyjnym. Jego wysokość zmieniała się w ostatnich latach i obecnie wynosi 19 proc. niezależnie od wielkości firmy.

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 20 proc., zredukowana – 5 lub 0 proc.

Kwota wolna od podatku w Anglii to 12,5 tys. funtów, czyli ok. 65 tys. złotych. Nie jest uzależniona od wysokości dochodów.

Z kolei podatek od dywidendy – inaczej niż w Polsce – jest uzależniony od kwoty samej dywidendy i wynosi od 0 do ponad 38,1 proc. w przypadku dywidendy powyżej 150 tys. funtów.

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne zależy od wysokości dochodów i zaczyna się od 3,05 funta tygodniowo. Z ubezpieczenia tego zwolnione są osoby o dochodzie poniżej 6475 funtów rocznie oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia i kobiety powyżej 60. roku życia.

Firma w Anglii - czy się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od charakteru prowadzonej działalności oraz od tego, gdzie mieszka przedsiębiorca i gdzie znajdują się jego klienci. Wszystko pozostaje więc kwestią indywidualną i wymaga oddzielnych kalkulacji dla każdego przypadku.

Warto zwrócić uwagę, że bardzo różna może być choćby opłacalność rozliczania się z brytyjskim fiskusem. W Anglii stawki podatku dochodowego są wyższe niż w Polsce, ale jednocześnie wyższa jest kwota wolna od podatku. W rezultacie opłacalność jednego lub drugiego systemu zależy w głównej mierze od poziomu osiąganych dochodów.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP