Ze świata

Partia Berlusconiego ma miliony długów. Zwalnia jego najbliższych pracowników

Ze świata

ShutterstockSilvio Berlusconi ratował swoją zadłużoną partię przekazując z własnej kieszeni nawet 15 milionów euro

Forza Italia, partia byłego premiera Włoch i magnata medialnego Silvio Berlusconiego, pogrążona jest w głębokim kryzysie finansowym, którego nie rozwiązują już datki przywódcy. Ugrupowanie ma 25,5 miliona euro długów i zwalnia większość pracowników.

Zwolnienia grupowe zostały oficjalnie zapowiedziane przez byłego szefa rządu i założyciela Forza Italia. W ujawnionym przez prasę liście do ministerstwa pracy, władz regionu Lacjum i Lombardia oraz związków zawodowych Berlusconi zawiadomił o uruchomieniu procedury zwolnienia 55 pracowników z liczącego 86 osób zaplecza partii w jej siedzibach w Rzymie, Mediolanie i w jego prywatnej rezydencji Arcore.

Duże zwolnienia

Pracę straci między innymi kilkoro jego najbliższych współpracowników. Wśród nich jest obecny u boku Berlusconiego od początku jego politycznej działalności ekspert do spraw wizerunku Roberto Gasparotti. Były premier wszedł do polityki 20 lat temu, dziś jest jednym z najbogatszych Włochów.

To jemu przypisuje się pomysł nałożenia pończochy na kamerę podczas rejestracji pamiętnego przemówienia przedsiębiorcy Silvio Berlusconiego, który w 1994 roku zapowiedział start w wyborach. Zwolnieni zostaną po 15 latach dwaj zaufani pracownicy biura prasowego, znający niemal każdy poufny dokument Forza Italia - ujawnił dziennik "La Repubblica".

Ograniczenie finansowania

Finansowy krach centroprawicowego ugrupowania to rezultat już wprowadzonego we Włoszech drastycznego ograniczenia finansowania partii z publicznych pieniędzy, które poprzedza jego rychłe całkowite zniesienie. W rezultacie tego budżet na personel zmniejszył się z 5,7 miliona euro rocznie do 1,6 mln euro. Jeszcze niedawno Silvio Berlusconi ratował swoją zadłużoną partię zastrzykami pieniędzy przekazując z własnej kieszeni nawet 15 milionów euro. Jednak zgodnie z najnowszymi przepisami jako prywatny obywatel nie może wyłożyć na ten cel więcej niż 100 tysięcy euro rocznie.

Silvio Berlusconi skazany. Historia nadużyć włoskiego premiera
Silvio Berlusconi skazany. Historia nadużyć włoskiego premierared. | TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości